1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Řecko a nové podmínky cestování

Řecko a nové podmínky cestování

Čtvrtek, 29.4.2021

Řecko a nové podmínky cestování

Do Řecka s testem nebo očkováním

Čeští občané a cizinci s trvalým pobytem v ČR cestující do Řecka musí předložit na řecké hranici buď potvrzení o negativním výsledku molekulárního PCR testu na covid-19 ne starší 72 hodin od odběru vzorku z nosu či hrtanu (nikoli ze slin) vystavené v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu nebo oficiální národní certifikát o provedeném očkování v anglickém jazyce, pokud uplynulo minimálně 14 dní od završení vakcinace. Certifikát musí obsahovat jméno a příjmení držitele, typ použité vakcíny a počet dávek. Tato povinnost se nevztahuje na děti do 5 let.
 
Letecké společnosti mají povinnost zkontrolovat potvrzení o testu či očkování a nepřijmout bez něj cestujícího na palubu. Nevyplnění PLF (viz níže), neobdržení QR kódu či odmítnutí podstoupit namátkový test je rovněž důvodem k odepření vstupu do země nebo vyloučení z letecké přepravy.
 
K testování využijte naše testovací místo na letišti Praha za zvýhodněnou cenu.

Elektronický dotazník 24 h před vstupem

Všichni cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka vyplnit elektronický dotazník Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód. QR kód slouží mj. k namátkovému testu na covid-19, který může být cestujícímu proveden při vstupu do Řecka. Potřebné údaje k vyplnění informací o letu a hotelu naleznete v dokumentu „Odbavení k zájezdu“, který odesíláme 7 dní před odletem.
Nevíte si rady s vyplněním? Připravili jsme pro vás přehledný návod na vyplnění formuláře.

Návrat z Řecka do ČR

Dle nařízení vlády ČR je při návratu z Řecka do České republiky nutné podstoupit antigenní nebo PCR test na covid-19, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hodin (antigenní), resp. 72 hodin (PCR), a nechat si vystavit písemné potvrzení v anglickém jazyce. Cena testů se pohybuje v rozmezí 18 – 25 EUR. Všechny potřebné informace ohledně testování v destinaci vám sdělí naši delegáti na úvodních schůzkách.
Před příletem do ČR rovněž platí povinnost vyplnit příjezdový formulář. Po vstupu na území ČR je třeba se nejpozději do 5 dnů podrobit PCR testu na onemocnění covid-19, jehož negativní výsledek je nutno zaslat příslušné hygienické stanici. Děti do 5 let mají výjimku z testování. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.

Výjimka z testování pro návrat do ČR

Pokud předložíte:

a) vytištěné lékařské potvrzení o prodělané nemoci covid-19 v anglickém jazyce
Požadované lékařské potvrzení v anglickém jazyce vystaví váš lékař a potvrdí v něm, že:
 • nemáte klinické známky onemocnění covid-19,
 • prokazatelně jste prodělali onemocnění covid-19,
 • z důvodu pozitivního výsledku PCR testu jste absolvovali izolaci,
 • od prvního pozitivního výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní.

b) vytištěné písemné potvrzení v anglickém jazyce o kompletním očkování proti onemocnění covid-19 vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), přičemž od očkování uplynulo nejméně 14 dní.

pak při cestě zpět do ČR NENÍ TŘEBA:
 • test před odletem v destinaci (pokud ho nevyžaduje letecká společnost nebo tranzitní země),
 • vyplnění elektronického příjezdového formuláře,
 • test po příjezdu do ČR ani karanténa.
Důležité upozornění: výjimka z testování v destinaci před odletem zpět do ČR neplatí, pokud potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19 vyžaduje letecká společnost nebo tranzitní země. Vstupní podmínky se mohou měnit, vždy si prosím ověřte tuto informaci těsně před odletem/příletem u CK nebo u dané letecké společnosti.
 
S dotazy ohledně potvrzení se prosím obracejte na Ministerstvo zdravotnictví ČR, které toto rozhodnutí vydalo.

Opatření v Řecku

V Řecku jsou povinné respirátory ve všech uzavřených prostorách (v obchodech, muzeích, zdravotnických a diagnostických zařízeních, kadeřnictvích, veškerých hromadných dopravních prostředcích, v prostorách letiště, v taxi, ve výtahu atd.). Porušení je pokutováno (150 EUR). V určitých oblastech platí povinnost nosit respirátory i ve venkovních veřejných prostorách.

Jak to funguje v hotelech?

Turistická zařízení v Řecku a řečtí dopravci se řídí hygienickými protokoly vycházejícími z doporučení Řecké organizace veřejného zdraví EODY. V ubytovacích zařízeních platí zvýšené požadavky na čistotu pokojů a společných prostor. Pro zajištění důkladného úklidu a dostatečného provětrání pokojů je upraven čas ubytování klientů a opuštění pokojů (check in po 15. hodině, check out do 11. hodiny). Klientům jsou k dispozici dezinfekční prostředky. Všichni zaměstnanci hotelu jsou odborně proškoleni a povinni používat prostředky osobní ochrany (respirátory, rukavice apod.). Na dodržování pravidel dohlíží zodpovědná osoba. Informace o přijatých opatřeních v daném ubytovacím zařízení jsou klientům k dispozici v tištěné nebo elektronické podobě. Používání klimatizace je povoleno jak na pokojích, tak i ve společných prostorách.
Stravování formou bufetových stolů a all inclusive je povoleno. Pouze platí zvýšená hygienická opatření:
 • před nádobami s jídlem je instalována plexisklová zástěna,
 • pokrmy i nápoje servíruje personál (nikoliv klient sám),
 • je povinné dodržovat pravidla odstupu (ve frontách, mezi stoly apod.).

Koupání v bazénech i na pláži

Koupání ve venkovních bazénech je povoleno. Je nutné pouze dodržovat bezpečný odstup a platí zvýšené požadavky na čistotu vody. Vnitřní bazény zůstávají uzavřeny. Na plážích platí některá opatření jako např. dodržování minimálního odstupu mezi lehátky a slunečníky. Na soukromých plážích nesmí být pod jedním slunečníkem více než dvě lehátka (neplatí pro rodiny s malými dětmi). Vzdálenost mezi jednotlivými slunečníky musí být alespoň čtyři metry a na pláži nesmí být více než 40 lidí na 1 000 metrů čtverečních. Povinná je dezinfekce lehátek po každém návštěvníkovi a pravidelné čištění sociálních zařízení. Zakázáno je pití alkoholických nápojů a hraní kontaktních sportů, jako je plážový volejbal. V plážových barech s místem k sezení musí být mezi jednotlivými stoly min. vzdálenost 1,5 metru.

Výlety a hromadná doprava v Řecku

Výlety jsou organizovány hromadnými dopravními prostředky (autobus, loď atd.) s omezením kapacity a dodržením hygienických opatření (respirátory, odstup apod.). Všechny památky jsou pro veřejnost otevřeny.
Transfery v destinaci jsou zajištěny autobusy (mohou být obsazeny na 85 %) a taxi (max. 2 osoby plus řidič nebo rodina/skupina, která cestuje společně).
Půjčování aut, motorek, jacht i člunů je v Řecku povoleno.

Další články

Tuniské hotely přijaly různá opatření pro ochranu zdraví turistů. Za jakých podmínek můžete cestovat na dovolenou do Tuniska?
Je před dovolenou na Madeiře potřeba podstoupit test a vyplnit zdravotní dotazník? A jak je to s návratem?
Ověřte si aktuální podmínky vstupu a návratu pro cestu na Mallorcu, Menorcu, Ibizu či Formenteru a zjistěte, jaká platí anticovid opatření na Baleárech.
Do Řecka mohou nově očkovaní turisté bez testu! Stačí vyplnit elektronický zdravotní dotazník a můžete letět.
Lety na některé z Kapverdských ostrovů byly opět obnoveny. Přečtěte si, jak to nyní na Kapverdách funguje, za jakých podmínek tam můžete letět a kde sehnat překlad testu do portugalštiny.
Pravidelně pro vás aktualizujeme přijatá opatření a vstupní požadavky na cestu do Turecka. Přečtěte si, zda před dovolenou podstoupit test a vyplnit dotazník.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím