Omán

Objevte s námi to nejkrásnější, co Omán nabízí.

VÍTEJTE V OMÁNU!

Objevte s námi přírodní scenérie prodchnuté všudypřítomnou vůní kadidla, bělostné pláže, tyrkysový Indický oceán i tajuplná, ztracená pouštní města. Neváhejte a vydejte se za horkým počasím do exotické perly Ománu. Vyzkoušejte si život beduínů, projeďte se na velbloudech, ochutnejte lahodnou orientální kuchyni a pokochejte se neotřelými výhledy. Omán, turisty dosud ještě neprobádaný, má skutečně co nabídnout. 

Ubytování u moře v Ománu a tipy na aktivity

Země pouští a hor ukrývá několik památek UNESCO: archeologické naleziště Bat, středověké město Kalhat, národní park Saleel, útočiště přímorožce arabského. V pohoří Al Hadžar můžete navštívit pevnost Jabrin, ale také jeho nejvyšší vrchol Jebel Shams (3 009 m n. m.). Milovníci potápění by neměli vynechat přírodní rezervaci souostroví Dimaníjat, nákupy ve velkém stylu si užijete v největší ománské obchodní galerii Oman Avenues Mall. Pýchu metropole Muscatu  představuje velkolepá mešita sultána Kábúse.

 

Omán  Omán

UŽITEČNÉ INFORMACE

Zdraví – očkování
Omán je exotickou zemí, po zdravotní stránce ale naprosto bezpečnou. Žádná očkování do Ománu nejsou třeba. Mezi doporučená očkování patří vakcinace proti virové hepatitidě typu A, B a proti břišnímu tyfu. Před cestou je vhodné zjistit si aktuální informace o zdravotní a hygienické situaci v zemi v Centru cestovní medicíny v Praze nebo na libovolné okresní hygienické stanici.

Zdravotní péče 
Zdravotnictví v Ománu je na dobré úrovni, přičemž převažují státní kliniky. Upozorňujeme turisty, že neexistují žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v Ománu. Doporučujeme tedy uzavřít před cestou mezinárodní zdravotní pojištění.

Klima
Počasí v Ománu je poměrně rozmanité. U pobřeží bývá horké a vlhké, ve vnitrozemí naopak suché, s tropickými teplotami překonávajícími v létě i 50 stupňů. Průměrně však ručička teploměru v Ománu šplhá k 35 stupňům, výjimkou u moře nejsou ani 40stupňová vedra. Ideálním obdobím k prožití dovolené v Ománu je proto relativně chladnější perioda od října do dubna až května. V zimě se teploty pohybují v rozmezí od 28 do 35 stupňů. Od července do srpna panuje monzunové období s vysokou vlhkostí vzduchu. Období dešťů se tady říká Al khaleef.

Opalování
Co se týče opalování, samozřejmě i tady platí, že čím vyšší faktor, tím lépe. Slunce zde opravnu pálí, proto není záhodno ochranu kůže podcenit. Opalování bez vrchního dílu plavek si v Ománu odpusťte. Pro místní je to při nejmenším pohoršující.

Úřední jazyk
Úředním jazykem v Ománu je arabština.

Měna a peníze
Oficiální měnou je 1 ománský rijál (OMR) = 1000 bajsa. Směnný kurs k americkému dolaru 1 USD = 0,3845 OMR
Návštěvníci Ománu by měli být připraveni na to, že dovolená je zde finančně náročnější než kupř. ve Spojených arabských emirátech. Jsou zde totiž zpravidla vyšší ceny služeb, potravin a dalšího zboží.

Pozor: Hotovost v USD s datem vydání starším než rok 2017 nemusí být akceptována!

Směnárny a banky 
Při cestě do Ománu si s sebou nezapomeňte vzít větší hotovost v USD nebo EUR. Peníze vyměníte v hotelech, směnárnách nebo bankách bez poplatku. V hotelích a kamenných obchodech můžete platit také cestovními šeky, eurošeky i platebními kartami.

Spropitné
Spropitné v Ománu není tolik rozšířené, jako je tomu v ostatních arabských zemích. V restauracích a hotelech je však vhodné projevit spokojenost prostřednictvím spropitného ve výši cca 10% z celkové ceny.

Elektřina
V zemi je zavedeno napětí 220 – 240 V, 50 Hz, pro které je nutný adaptér pro dvouotvorové zástrčky. Není ovšem problém, kdekoliv si jej koupit.

Omán  Omán

 CESTOVNÍ DOKLADY

Základní podmínkou pro vstup na ománské území je cestovní doklad platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a platné vízum.

Aktuální podmínky vstupu - Omán
 

VÍZA DO OMÁNU

Pro cestu do Ománu mají občané České republiky víza zdarma, které obdrží při příletu do země (pobyt na max. 14 dní).

CENA ZAHRNUJE

V ceně zájezdu je zahrnuto: Letecká doprava Praha – Salalah (SLL)– Praha v turistické třídě včetně letištních a bezpečnostních poplatků, stravování dle vybraného hotelu, služby česky nebo slovensky hovořícího průvodce, transfery z/na letiště v cíli zájezdu, povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona č. 159/99 Sb.

V ceně zájezdu není zahrnuto: Doporučený příplatek za cestovní pojištění a fakultativní služby.

Omán  Omán

INFOMACE K LETU

  • lety jsou operovány každou neděli
  • pobyty na 7 nocí a 14 nocí
  • přímý let operovaný let. společností Smartwings 
  • občerstvení na palubě: teplé menu, dezert a nealkoholický nápoj, pivo, víno, káva nebo čaj

ZAJÍMAVÉ UDÁLOSTI, AKCE A SVÁTKY V OMÁNU

Muscat Festival

Muscat, od poloviny ledna do poloviny února 2024
Festival Muscat se koná celý měsíc v zahradách Naseem a parku Amerat. Jedna z největších kulturních akcí v Ománu představuje zdejší kulturu v celé šíři, od tradiční hudby, umění a řemesel až po kulinářské speciality. Užijte si festivalové akce, které do ománské metropole lákají každoročně až 100 000 lidí: vizuální show, taneční představení, cirkusy, ohňostroje, velbloudí závody, soutěže a programy pro děti i bohatou nabídku street food.

Sultan Camel Race Cup

Barká/Muscat, 19. března až 22. března 2024
Sledování velbloudích dostihů, jednoho z nejstarších arabských sportů, patří mezi nevšední zážitky. Závody jsou rozloženy do několika dnů a denně můžete na speciální závodní dráze vidět sprinty pro různé kategorie velbloudů. Dostihové závodiště Al-Fulaij (Royal Cavalry Track) leží jenom pár kilometrů od hlavního města Maskatu.

Salalah Tourisim Festival/Turistický festival Salalah

Salalah, 15. - 31. srpna 2024
Turistický festival Salalah probíhá každým rokem v souvislosti s monzunovým obdobím Khareef, kdy mírné deště v Ománu ochlazují vzduch a klima je příjemné pro venkovní aktivity. Festival je plný open-air akcí, průvodů, tradičních představení a ochutnávek lokální kuchyně. Nenechte si ujít Balónový karneval i rodinné akce v Městském rekreačním středisku.