Mexiko

Objevte s námi to nejkrásnější, co Mexiko nabízí.

VÍTEJTE V MEXIKU! BIENVENIDOS A MÉXICO!

Vlajka Mexika

Mexiko je nejvýznamnější stát střední Ameriky s více než 6 000 let dlouhou historií. Tajemná země se žhavým sluncem a křišťálově čistým mořem. Země sombrer, pekelně ostré kuchyně, tequily a rušného nočního života. Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické, španělsky Estados Unidos Mexicanos, je federativní republika na americkém kontinentě.

Mexiko

Mexiko – dovolená v zemi dávných indiánských civilizací

I když se většina území Mexika nachází na Severoamerickém kontinentě, geopoliticky bývá často řazeno mezi státy Střední Ameriky.

Pojem „Mēxihco“ pochází ze skupiny jazyků Nahuan, kterými hovořili Aztékové. Mexiko je velká a různorodá země s barvitou kulturou. Mexiko je země s tajemným dobrodružstvím, žhavým rozpáleným sluncem, bohatou indiánskou kulturou i koloniální minulostí. Země bohatá na umělecké a kulturní památky, krásné písčité pláže, křišťálově čisté moře, slunce a přívětivé obyvatele. Jistě si zde zamilujete exotickou kuchyni a nápoje, stejně jako všudypřítomnou radost ze života. Mexiko je zemí kontrastů, báječného jídla a především skvělou destinací pro vaši dovolenou.

Praktické informace pro zájezdy do Mexika

Zdraví – očkování

Při cestách do Mexika není vyžadováno žádné speciální očkování. Na zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích doporučujeme informovat se u vašeho praktického lékaře.

Klima – oblečení

V karibském tropickém klimatu je nejvhodnější lehké bavlněné oblečení. Při občasném večerním ochlazení, stejně jako v klimatizovaných prostorách, můžete využít i lehké pulovry, bundy nebo svetříky.

Pronájem aut – výlety

Malý vůz na jeden den cca 40 USD. Speciální vůz (mikrobus, vůz s odnímatelnou střechou apod.) od 90 USD/den. Uvedené ceny jsou pouze orientační. Ke sjednání pronájmu je nutné mít platný mezinárodní řidičský průkaz, kreditní kartu a dosáhnout věku 21 let.

Poznávací programy a fakultativní výlety

Jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Prosím, seznamte se vždy podrobně s podmínkami během poznávacích zájezdů a fakultativních programů. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba vzít v úvahu zejména odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Mexiku dostupné, nepokrývá však celou plochu země. O rozsahu a možnostech roamingu se informujte u vlastního mobilního operátora. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií a v internetových kavárnách. Možnosti přístupu k internetu jsou uvedeny u popisu jednotlivých hotelů.

Elektřina

Zpravidla střídavý proud o napětí 110 V, americká norma zásuvek s plochými kolíky. Adaptéry tzv. přechodky nebývají na místě k dispozici, proto se doporučuje vzít je s sebou. Na některých místech může docházet k výpadkům dodávek elektřiny, které jsou nahrazovány výrobou místními generátory v omezeném rozsahu.

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti”) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje”, s dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči. Některé hotely mají pokoje s balkonem, ale i bez balkonu a s nemožností otevřít okno. Přidělení pokoje je plně v kompetenci hotelu, pokoj s balkonem je možné přidělit až po příjezdu na recepci a to za poplatek a v závislosti na aktuální obsazenosti hotelu. Některé hotely, zejména nižší kategorie, mohou mít místo skříně na oděvy pouze šatní tyč s ramínky.

Mexiko
Mexiko

Pláže – Plavání

V Cancúnu je možné se koupat v Karibském moři, vstup je zpravidla pozvolný. Pláže jsou udržované s jemným bílým pískem. Vzhledem k silným podmořským proudům podél některých pláží se nedoporučuje plavat daleko do moře a být opatrný při provozování vodních sportů, jako je např. plachtění nebo windsurfing.

Placení

Ke směně na místě jsou nejpraktičtější USD. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se pohybuje kolem. 20 mexických pesos za 1 USD (aktualizace 5/2022). V Mexiku jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet.

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu obyvatel a žijí z něj často celé rodiny. V restauracích a barech mimo hotel se obvykle dává spropitné ve výši 10–15 %. Kromě služeb v hotelu (pokojské např. zpravidla 10 USD/pokoj/pobyt) je obvyklé spropitné i místní průvodcům (cca 2 USD za osobu a celodenní výlet) a řidičům autobusů (0,50–1 USD na osobu a celodenní výlet). Za určitou normu se přijímá, že za služby, kdy je požadována symbolická záloha (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži) klienti tuto zálohu nepožadují zpět. Nosiči v hotelech a na letišti očekávají cca 20 pesos za každé zavazadlo. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve vašich rukou.

Mexiko
Mexiko

Cestovní doklady pro dovolenou v Mexiku

Při turistických cestách do Mexika není od držitelů cestovních pasů ČR vyžadováno vstupní vízum. Při příletu do Mexika turisté vyplňují tzv. hraniční průvodku (Forma Migratoria Turista). Při pasové kontrole je jim díl „příjezd” odebrán a potvrzený díl „odjezd” odevzdávají při odletu (tuto průvodku musí odevzdat všichni, kdo Mexiko opouštějí). Čeští turisté se mohou zdržovat v Mexiku až 180 dní bez víza, mexičtí úředníci vyznačují povolenou dobu pobytu na hraniční průvodce a je doporučované si ji ihned překontrolovat.

Cestovní doklad musí mít minimální platnost 6 měsíců od data vstupu do země. Držitelé cestovních dokladů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Důležité informace před dovolenou v Mexiku

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Ciudad de México
  • Časový posun: -7 hodin
  • Úřední jazyk: úředním jazykem v Mexiku je španělština

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +52
  • Velvyslanectví: Cuvier 22, Col. Nueva Anzures Del. Miguel Hidalgo, 11590 México
  • Telefon +52/55 55 31 25 44
  • Web:   www.mzv.cz/mexico

Měna

  • Měna: Mexické nové peso (MXN)

Zajímavé události, akce a svátky v Mexiku

Día de la Candelária

Mexiko, 2. února 2024
Día de la Candelária (Svátek svíček) je originálním mixem katolického svátku Uvedení Páně do chrámu a tradicí z aztéckých časů. Lidé v ten den oblékají panenky Ježíška (Niño Dios) do vyzdobených šatiček a vydávají se s nimi v procesí do kostela. Někde probíhají i velké fiesty s býčími zápasy a přehlídkami. Poté se slaví a hoduje, obvykle s mexickou specialitou tamales.

Cancún Carnival

Cancún, 7. až 13. února 2024
Karneval je jednou z nejlepších kulturních akcí, které můžete v Mexiku zažít. Pětidenní pouliční oslavy a průvody s alegorickými vozy, kostýmy a tanečnicemi připomínají slavné brazilské karnevaly. Průvody v Cancúnu obvykle začínají na třídě Chichén Itzá a míří na náměstí Plaza de la Reforma. Tam se odehrává řada aktivit jako korunovace královny a krále karnevalu, živé koncerty, hostiny apod.

Jarní rovnodennost v Chichén Itzá

Chichén Itzá, 20. března 2024
Nenechte si ujít neobyčejnou astronomickou událost v Chichén Itzá, na kterou se sjíždějí tisíce lidí z celého světa. Při jarní (i podzimní) rovnodennosti vykouzlí sluneční paprsky na pyramidě zasvěcené opeřenému hadímu bohu Kukulcánovi stín hada. Ten se zapadajícím sluncem postupně sestupuje po severním schodišti až k hadí kamenné hlavě u paty pyramidy. Celý den má karnevalovou atmosféru doplněnou hudbou, tancem a kostýmy.

Mapa - Mexiko


Nejlépe hodnocené hotely - Mexiko