Zanzibar

Objevte s námi to nejkrásnější, co Zanzibar nabízí." Zanzibar – bájný ostrov s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem, jehož jméno voní tajuplnými dálkami a exotickým kořením..."

Ostrov Zanzibar je známý především díky svým krásným plážím z bělostného jemného korálového písku, který v kombinaci s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem vytváří plážový ráj, jemuž neodolá žádný návštěvník.

Zanzibar

Ostrovu Unguja (často nazýván také Zanzibar – ve skutečnosti se jedná o souostroví tvořené několika ostrovy) málokdo odolá, jako by ostrov chtěl omámit všechny smysly svých návštěvníků. Je pokrytý bujnou tropickou vegetací, v níž se skrývají háje skořicovníků, pepřovníků, vanilkovníků, hřebíčkovce či muškátovníků. Koření proslavilo Zanzibar již ve středověku. Unguja tvoří spolu s menším ostrovem Pemba a dvěma desítkami okolních korálových ostrůvků autonomní administrativní stát Zanzibar, který je součástí východoafrické svazové republiky Tanzanie (vedle Zanzibaru je jeho součástí kontinentální Tanganika). Samotný název Tanzanie vznikl spojením jmen obou svazových států Tanganika a Zanzibar. Hlavním zdrojem obživy obyvatel je rychle rostoucí turistický ruch, vedle něhož tradiční pěstování a vývoz koření, obchod a rybolov, postupně ztrácí na významu.

Bájný ostrov Zanzibar vám představí Ženy na cestách

Historicky to ale byly právě obchodní příležitosti, které ke břehům východní Afriky zavedly obchodníky a mořeplavce z oblasti Perského/Arabského zálivu a Jemenu, kteří zde postupně vytvořili stabilní stát – zanzibarský sultanát, jehož bohatství pramenilo především z obchodu s otroky, slonovinou a kořením, ve kterém si Zanzibar v řadě komodit (především hřebíček) vytvořil prakticky monopol na evropských trzích. V době přistání prvního evropského mořeplavce Portugalce Vasco da Gammy v roce 1499 byl zanzibarský sultanát bohatým, vzkvétajícím islámským státem, který ovládal obchod mezi Indií, Afrikou, arabským světem a Evropou. Po portugalském vlivu se ostrov dostal do mocenské sféry britského impéria, kterému tu od 19. století konkurovaly koloniální zájmy Německa. Britský protektorát nad ostrovy skončil v roce 1963 a v následujícím roce byla na Zanzibaru vyhlášena republika a spojení s pevninskou částí Tanzanie do jednoho celku.
Situace na ostrovech je dlouhodobě politicky a bezpečnostně stabilní, což od 80. let minulého století umožnilo rychlý rozvoj turistické infrastruktury. Hotelové sítě se zhlédly ve zdejších překrásných plážích, které nabízejí možnost ideální dovolené, zejména když je návštěvníci zkombinují s poznáním pěstování exotického koření a s návštěvou ospalého „zapomenutého” hlavního města, které přes neúprosný zub času stále nabízí odlesky dávné slávy zanzibarského sultanátu. Centrum starého města Stone Town, včetně zachovalého sultánského paláce a dalších impozantních budov, bylo v roce 2000 vyhlášeno součástí světového kulturního dědictví pod ochranou UNESCO. Jedinečné je především spojením několika kultur, protože zde v minulosti žili a do určité míry stále žijí vedle černých Afričanů i Arabové, Indové a Evropané.
Pláže na Zanzibaru se střídají s malebnými rybářskými vesničkami, kde lidé žijí jednoduchým způsobem života, který se nezměnil v průběhu let – zastavil se tam čas. Jsou omývány teplými tyrkysovými vodami Indického oceánu, a poskytují ideální místo na opalování a odpočinek. Pro své korálové útesy je také Zanzibar stvořený jak pro šnorchlování tak i pro potápění.

  OSTROV ZANZIBAR

Zanzibar

 

Zdraví - očkování
Při cestách do Tanzánie (na Zanzibar) přímo z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici (u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí je vyžadováno). Při cestách na pevninu lze také doporučit antimalarickou profylaxi. Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u Vašeho praktického lékaře, ve Vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny) nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Klima – oblečení
V typicky rovníkovém klimatu (ostrov leží na 6 ° jižně od rovníku) je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při safari se dále doporučuje pevná obuv, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (ten je vhodné používat během celého pobytu).

Zanzibar  Zanzibar

Transfery - doprava - výlety
Upozorňujeme, že poměrně velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům. Uskutečňované transfery tedy mohou trvat mnohem delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích v Evropě.Pronájem malého vozu na jeden den cca 60–70 USD. Minimální věk řidiče je 25 let a musí být držitelem řidičského průkazu nejméně 1 rok. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou. Vzhledem ke specifickým místním podmínkám se individuální cestování autem nedoporučuje. Poznávací programy a fakultativní výlety jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Prosím, seznamte se vždy podrobně s podmínkami organizátora poznávacích zájezdů a fakultativních programů. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba zejména vzít v úvahu odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva.
Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků jsou nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné si nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet
Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím předem informujte u vlastního mobilního operátora.

Elektřina
Elektrická síť na Zanzibaru je 230V/50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnícím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér, tzv. přechodku, kterou je lépe zakoupit s předstihem ještě v ČR.
Velmi časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov přiváděn podmořským kabelem z pevninské části Tanzánie. Výpadky přitom mohou být i dlouhodobé (v nedávné minulosti ostrov zažil 4měsíční výpadek dodávky elektřiny). Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku.

Místní zvláštnosti ubytování
Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti”) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize- beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje” se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky, a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči. V těchto pokojích (bez dalších dodatečných přistýlek) hotely zpravidla umisťují 1–4 dospělé osoby, pokud jsou zapsány v jedné společné rezervaci.

Zanzibar  Zanzibar

Pláže – Plavání
Široké, dlouhé pláže s jemným bílým pískem na východě a jihovýchodě ostrova mají pozvolný vstup do moře. Na severu (letovisko Nungwi) je vstup prudší a může zde být i větší vlnobití než na východě, kde je pobřeží chráněno korálovým útesem. Koupání v Indickém oceánu je však ovlivněno režimem přílivu a odlivu.
Nejlepší doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody. Je zakázáno opalování a koupání „nahoře bez”.

Placení
Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou široce akceptovány jako rovnocenné platidlo. V turistických letoviscích lze platit také v EUR. Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány ve většině hotelech a podléhají přirážce 5–7 %.
Bankomaty jsou v zemi naprostou výjimkou, nacházejí se pouze ve Stone Town. Cestovní šeky jsou akceptovány ojediněle a podléhají vysokému administrativnímu poplatku. Lze tedy doporučit vybavit se na cestu dostatečnou hotovostí v USD. Je však třeba mít na paměti, že při platebním styku v Tanzanii (na Zanzibaru) nejsou akceptovány bankovky USD vydané před rokem 2006.

Spropitné
Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Tanzánii (na Zanzibaru) je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte- li se safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává.
Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na vás.

Zanzibar  Zanzibar

  CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách do Tanzanie (na Zanzibar) je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Pro udělení vstupního víza je nezbytné, aby každý cestující měl ve svém cestovním dokladu alespoň jednu nepoužitou stranu, vyjma stran vyhrazených pro poznámky. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osoba, splatné v hotovosti nebo platební kartou (doporučujeme připravit se na obě varianty). Při platbě v hotovosti se doporučuje mít připravenou přesnou částku, neboť migrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Vízový poplatek je povinný pro všechny cestující. Upozorňujeme, že vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Zanzibar

 
  CENA ZAHRNUJE

V ceně zájezdu je zahrnuto: Letecká doprava Praha – Stone Town – Praha v turistické třídě včetně letištních a bezpečnostních poplatků, ubytování (na 7, 9, 10, 11 nebo 12 nocí), česky nebo slovensky hovořící delegát, stravování dle programu a vybraného hotelu, transfery z/na letiště v cíli zájezdu, povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona č. 159/99 Sb.

V ceně zájezdu není zahrnuto: Doporučený příplatek za cestovní pojištění, vstupní vízum 50 USD/osoba splatné v hotovosti nebo platební kartou (doporučujeme připravit se na obě varianty) po příletu na letišti ve Stone Town, pobytová taxa 1 - 8 USD/ osoba/den splatná na místě v hotelu, fakultativní služby a spropitné.


Příjemné prožití Vaší dovolené Vám přeje kolektiv pracovníků cestovní kanceláře Exim Tours.

 

Zeměpisné údaje

 • Hlavní město: Stone Town
 • Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času: +1 hodina

Kontaktní údaje

 • Telefonní předvolba: +255
 • Velvyslanectví: Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi,
  P.O.Box 25639
 • Telefon: +254 204 348 163
 • Nouzová linka: +254 726 489 626
 • Web: www.mzv.cz/nairobi
 • E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

Měna

 • Měna: Tanzanský Šilink (TSh)

Mapa - Zanzibar

Nejlépe hodnocené hotely - Zanzibar

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím