Albánie

Objevte s námi to nejkrásnější, co Albánie nabízí.

VÍTEJTE V ALBÁNII!

Albánie je země dosud ještě nezkažena masovým turismem. Vyniká zejména rozmanitou a nádhernou přírodou s minimem civilizačních zásahů, přírodními zajímavostmi a historickými památkami.

Albánie

Dovolená v Albánii – zemi úžasných pláží i idylických vesnic

Albánská riviéra má neopakovatelné kouzlo. Na pobřeží přibývají hotely, restaurace a pensiony, ale přesto se nebudete o místo na místních plážích přetlačovat s houfy zahraničních turistů. Široké pláže mívají pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiny s dětmi. A pak – albánská gastronomie je rozmanitá a především zdravá. Stravu zde připravují z místních produktů a také z ryb a plodů moře. Potom vám postačí jen jediný pohled na ostře řezané skalnaté pobřeží, vystupující z moře, abyste se zamilovali. A chtěli se sem opět vrátit. Albánie je známá i svou bohatou mytologií, která má ještě pohanské, předkřesťanské kořeny a vykazuje jistou podobnost s řeckou mytologií.

Tirana – tepající srdce Albánie

Tirana, hlavní město Albánie, leží ve střední Albánii při řece Ishm asi 25 km od pobřeží Jaderského moře. Město bylo založeno na počátku 17. století Sulejmanem Pašou z Mulleti a díky procházejícím obchodním trasám začalo pozvolně růst. V roce 1789 byla postavena Edhem Beyova mešita, známá městská pamětihodnost a jedna z mála mešit, která přežila ateizační období v 2. polovině 20. století. Kromě neobvyklé směsice architektonických stylů nabízí Tirana svým návštěvníkům hned několik zajímavých muzeí a mnoho možností zábavy v podobě stovek kaváren, barů a restaurací.

Málo turistů a rychlý rozvoj Albánie

Moderní cestovní ruch vznikl vznikl v Albánii teprve nedávno, vše se ale velmi rychle rozvíjí. Staví se nové hotely, probíhají rekonstrukce. To, co se v jiných zemích zdá nemožné, zvládá Albánie bravurně. Nová stavba zde vznikne i za dobu 3 měsíců. Destinace patří mezi nejchudší země Evropy. Většina obyvatel se zde zabývá zemědělstvím. Evropské standardy a hodnocení zde stále nefunguje. Ve většině případů je nutné si u oficiální kategorie hotelu odečíst jednu hvězdičku. To vše je kompenzováno místy až panenskou přírodou. Prozkoumání zdejších hor, nepoznaných míst i možnost nádherných výhledů po okolí je lákadlem pro každého návštěvníka této kouzelné země.

Albánie  Albánie

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Albánie není vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum pro vstup na méně než 90 dní. Podmínkou pro vstup do destinace je platný cestovní pas nebo občanský průkaz s minimální dobou platnosti 3 měsíce od vstupu do země. Držitelé cestovních dokladů jiných států - než ČR - jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Aktuální podmínky vstupu - Albánie
 

Letoviska pro vaši dovolenou v Albánii

Drač – Durrës

Drač je jedním z nejstarších evropských měst – už roku 627 př. n. l. ho založili řečtí osadníci pod názvem Epidamnós. V roce 229 zabrali tento přirozený přístav Římané, kteří jej přejmenovali na Dyrrachium a zbudovali odtud strategickou cestu Via Egnatia, která vedla od Jadranu do Konstantinopole. Nedaleko od Dyrrachia se dokonce odehrála bitva mezi římskými vojevůdci Caesarem a Pompeiem. V moderní době byl Durrës mezi lety 1914–1918 hlavním městem nově nezávislé Albánie a dodnes je nejvýznamnějším přístavem v zemi.
V Drači najdete vůbec největší římský amfiteátr na Balkáně z 2. století, z časů císaře Trajána. Pojal až 15 000 diváků. Jeho součástí je byzantská kaple s mozaikou. Byzantinci po sobě zanechali městské hradby, které byly výrazně zpevněny Benátčany v průběhu 15. století. Osmané zase mešitu Fatih, jejíž jméno pochází od sultána Mehmeda II. Ten si po dobytí Konstantinopole začal říkat Dobyvatel – tedy Fatih. Bohaté nálezy z antických dob jsou uspořádány v nedávno otevřeném Archeologickém muzeu. Na jih od města leží krásné mírné písečné pobřeží se zlatavými plážemi a příhodnými podmínkami pro koupání.

Albánie  Albánie

Himara – Himarë

Nachází se mezi městy Saranda a Vlora a je osídleno převážně řeckou menšinou. Je to příjemné menší letovisko s dobrými hotely a restauracemi. Vyznačuje se čistým modrým mořem, které zůstává teplé dlouho do zimy. Je i vynikajícím místem pro vodní sporty. Pobřeží tu klesá strmě do moře. Městská pláž má drobné oblázky a průzračné moře, pláž Spile na jižním konci zálivu má oblázky větší, ale je klidnější.
Archeologické výzkumy v jeskyni nedaleko pláže Spile odhalily známky osídlení ze 6. století př. n. l. V těchto místech vyvěrají prameny, které zásobují vodou celé město. Mimo modernějšího centra u pobřeží určitě stojí za návštěvu stará část Himara, kterou najdete cca 2 km severně na návrší. Nedotčené historické památky, především kostelíky a spleť uliček, sice nejsou v úplně dobrém stavu, ale právě proto jsou naprosto autentické. Z terasy na vrcholku města jsou nádherné výhledy na moře.

Albánie

Vlora – Vlorë

Město Vlora a druhý největší přístav v zemi (po Drači) leží 100 km jižně od Tirany. Vlorský záliv se zařezává do pobřeží přesně v místě, kde se stýká Jaderské a Jónské moře. Žije zde početná řecká menšina, proto tu je nefalšovaná středomořská atmosféra, podpořená palmami lemujícími hlavní silnici a pláží, která se svažuje do moře prakticky ve středu města.
Vlora byla založena v 6. století př. n. l. jako řecká kolonie Aulon a patří tak mezi nejstarší města v Albánii. Roku 1912, během první balkánské války, zde byla vyhlášena nezávislost země a krátce byla Vlora i hlavním městem. Na náměstí Vlajky stojí památník Nezávislosti a podle vlajkonoše (flamurtari) se jmenuje dokonce i zdejší fotbalový klub. Kousek od památníku spatříte pár úseků středověkých hradeb a dál směrem k pobřeží stojí mešita Muradi.

Albánie

Saranda – Sarandë

Město leží na jihu Albánie, v zálivu přímo naproti ostrovu Korfu (Kerkyra). Podkovovitý záliv lemují svahy poseté domy s bělostnými fasádami. Přímo uprostřed Sarandy je velká pláž, v jejím okolí rostou olivové háje a agáve. V restauracích podél pláže se prodávají čerstvé, pečené nebo uzené ryby.
Sarandë byla osídlena už ve starověku, což dokládají i zbytky půlkruhových hradeb ze 4. století. Jméno přístavu má původ v řeckém slově saranda, tj. čtyřicet, neboť zdejší raně křesťanský kostel byl na začátku 20. století zasvěcen čtyřiceti křesťanským mučedníkům. Ruiny kostela čtyřiceti svatých spatříte z blízkého vrchu Lëkurësi, kde stojí hrad z počátku 19. století a dnes populární restaurace a bar. Asi 20 km směrem na jih, nedaleko obce Ksamil, se nacházejí vykopávky antického města Butrint.

Albánie  Albánie

Důležité informace před dovolenou v Albánii

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Tirana
  • Časový posun: 0 hodin

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +355
  • Velvyslanectví České republiky v Tiraně: Rruga "Skënderbej" Nr. 10, Tirana, Albánská republika
  • Telefon: +355/4/2234004, 2232117
  • E-mail: tirana@embassy.mzv.cz

Měna

  • Měna: albánský lek (ALL)

Úřední jazyk

  • Úředním jazykem v Albánii je albánština.

Všechny destinace - Albánie

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím