Albánie

Dovolená daleko od masové turistiky

Vítejte v Albánii!

vlajka Albánie
Albánie je nádhernou zemí, kterou turisté teprve začínají objevovat jako jeden z posledních autentických středomořských rájů. Má co nabídnout jak milovníkům klasické plážové dovolené, tak fanouškům vodních sportů, pěších túr, nedotčené přírody, vysokých hor, tradiční venkovské kultury i historických památek.

Dovolená v Albánii jako návrat v čase

Albánie, která patří mezi nejchudší země Evropy, je autentickou destinací s panenskou přírodou, volnými krásnými plážemi a tradičním venkovským životem. Moderní cestovní ruch tu začal vzkvétat relativně nedávno, avšak infrastruktura se velmi rychle rozvíjí.
 
Členité pobřeží Jónského moře v Albánii

7 důvodů, proč o dovolené navštívit Albánii

  1. Úžasné pláže: albánské pláže svojí čistotou a průhledným tyrkysovým mořem směle konkurují nedalekému Řecku. Nezáleží na tom, zda dáváte přednost písečným nebo oblázkovým zátokám, Albánie je má všechny. Mimo to, kromě nevyšší sezóny tu uvidíte jen pár lidí.
  2. Okouzlující příroda: Albánie je překvapivě malebná a rozmanitá. Přírodu uvidíte v neposkvrněné podobě, s bohatou flórou i faunou, stovkami jezer různých velikostí a impozantními horami.
  3. Pestré klima: Albánie je krásná v jakémkoliv ročním období, ať už sem přijedete za koupáním v moři, sportovními aktivitami, turistikou nebo lyžováním.
  4. Bohatá historie a kulturní dědictví: stopy historie najdete po celé Albánii. Objevte kouzelná městečka Berat a Gjirokaster nebo starověká antická města Butrint a Apollonia. Kde jinde se vám poštěstí putovat po památkách UNESCO bez davů turistů!
  5. Pohostinní obyvatelé: Albánci jsou jedni z nejpřátelštějších lidí na světě a host je pro ně posvátný.
  6. Čerstvé a chutné jídlo: albánská kuchyně je zdravá, používá čerstvé suroviny, maso, plody moře, zeleninu i bylinky. Nebojte se vyzkoušet speciality v pouličních stáncích. Vynikající káva!
  7. Nízké ceny: Albánie je cenově dostupnou destinací, kde můžete vidět a zažít spoustu věcí za poloviční ceny, které byste utratili u sousedů jako Chorvatsko, Černá Hora nebo Řecko.
Albánská krajina
Pláž Ksamil v Albánii
Město Gjirokaster, Albánie

Letoviska pro vaši dovolenou v Albánii

Tirana

Hlavní město Albánie Tirana je plné překvapení. Stromy, fontány, řeka obklopená zelení a různobarevné domy vůbec nepřipomínají Tiranu před dvaceti lety. Za návštěvu stojí Skanderbegovo náměstí i krásné památky.

Durrës

Durrës (Drač) je jedním z nejstarších evropských měst – roku 627 př. n. l. ho založili řečtí osadníci pod názvem Epidamnós. V roce 229 zabrali tento přirozený přístav Římané, kteří jej přejmenovali na Dyrrachium a zbudovali odtud strategickou cestu Via Egnatia, vedoucí od Jadranu do Konstantinopole. V moderní době byl Durrës mezi lety 1914–1918 hlavním městem nově nezávislé Albánie a dodnes je nejvýznamnějším přístavem v zemi.
 

Vlora

Starobylé město Vlora bylo založeno v 6. století př. n. l. jako řecká kolonie Aulon a patří mezi nejstarší města v Albánii. Dodnes tu žije početná řecká menšina, díky níž nabízí Vlora nefalšovanou středomořskou atmosféru s palmami a plážovou promenádou. Vlorský záliv se zařezává do pobřeží přesně v místě, kde se stýká Jaderské a Jónské moře.
 

Saranda

Město Saranda najdete v zálivu naproti ostrovu Korfu na samém jihu Albánie na pobřeží Jónského moře. Rozkládá se na svazích, které prudce klesají k mořskému pobřeží s četnými zálivy a plážemi. Původně řecká obchodní osada se dnes rozvinula v oblíbené turistické letovisko. V blízkosti Sarandy se také nachází archeologické naleziště Butrint (UNESCO).
 
Butrint, Albánie
Jezero Koman, Albánie
Náš tip: Láká vás dovolená v Albánii? U nás si vyberete z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů.
 

Otázky a odpovědi k dovolené v Albánii

Které jsou nejhezčí oblasti k návštěvě Albánie?
Co je na Albánii zajímavé?
Jak dlouho trvá cesta do Albánie?
Pro koho je dovolená v Albánii?
Proč se vydat na dovolenou do Albánie?