Albánie

Objevte s námi to nejkrásnější, co Albánie nabízí.

VÍTEJTE V ALBÁNII!

Albánie je země dosud ještě nezkažena masovým turismem. Vyniká zejména rozmanitou a nádhernou přírodou s minimem civilizačních zásahů, přírodními zajímavostmi a historickými památkami.

Albánie

Albánská riviéra má své neopakovatelné kouzlo. Na pobřeží přibývají hotely, restaurace a pensiony, ale přesto se nebudete o místo na místních plážích přetlačovat s houfy zahraničních turistú. Široké pláže mívají pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiny s dětmi. A pak – albánská gastronomie je rozmanitá a především zdravá. Stravu zde připravují z místních produktú a také z ryb a plodu moře, jichž je tu přehršel. Potom vám postačí jen jediný pohled na ostře řezané skalnaté pobřeží, vystupující z moře, abyste se zamilovali. A chtěli se sem opět vrátit, což zřejme uděláte, neboť je to od nás jen 2 hodiny letu. Turistům, kteří sem zavítají, jsou na Albánii nejsympatičtější samotní Albánci – přátelští a vřelí. Albánie je známá svou bohatou mytologií, která má ještě pohanské, předkřesťanské kořeny a vykazuje jistou podobnost s řeckou mytologií.

Tirana – Tiranë
Hlavní a největší město Albánie. Tirana leží ve střední Albánii při řece Ishm asi 25 km od pobřeží Jaderského moře. Město bylo založeno na počátku 17. století Sulejmanem Pašou z Mulleti. Díky procházejícím obchodním trasám tak město začalo pozvolně růst. V roce 1789 byla postavena Edhem Beyova mešita, známá městská pamětihodnost a jedna z mála mešit, která přežila kruté ateizační období v 2. polovině 20. století. Kromě neobvyklé směsice architektonických stylů, nabízí Tirana svým návštěvníkům hned několik zajímavých muzeí a mnoho možností zábavy v podobě stovek kaváren, barů a restaurací.

Místní zvláštnosti ubytování
Moderní cestovní ruch tu vznikl teprve nedávno, vše se ale velmi rychle rozvíjí. Staví se zde nové hotely, probíhají rekonstrukce. To, co se v jiných zemích zdá nemožné, zvládá Albánie bravurně. Nová stavba zde vznikne i za dobu 3 měsíců. Destinace patří mezi nejchudší země Evropy. Většina obyvatel se zde zabývá zemědělstvím. Evropské standardy a hodnocení zde stále nefunguje. Ve většině případů je nutné si u oficiální kategorie hotelu odečíst jednu hvězdičku. Vše se ale rychle rozvíjí a každým dnem je zde viditelný velký pokrok v rozvoji cestovního ruchu. To vše je kompenzováno místy až panenskou přírodou. Prozkoumání zdejších hor, nepoznaných míst i možnost nádherných výhledů po okolí je lákadlem pro každého návštěvníka této kouzelné země.

Albánie  Albánie

CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách do Albánie není vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum pro vstup na méně než 90 dní. Podmínkou pro vstup do destinace je platný cestovní pas nebo občanský průkaz s minimální dobou platnosti 3 měsíce po předpokládaném ukončení pobytu v destinaci. Držitelé cestovních dokladů jiných států, než ČR, jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Aktuální podmínky vstupu - Albánie

CENA ZAHRNUJE

V ceně zájezdů je zahrnuto: letecká doprava Praha – Tirana – Praha v turistické třídě včetně letištních a bezpečnostních poplatků, ubytování (v případě 15denního zájezdu na 14 nocí, v případě 13denního zájezdu na 12 nocí, v případě 10denního zájezdu na 9 nocí, v případě 8denního zájezdu na 7 nocí), stravování dle programu a vybraného hotelu, služby česky nebo slovensky hovořícího delegáta, transfery z/na letiště v cíli zájezdu, povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona č.159/99 Sb.

V ceně zájezdů není zahrnuto: doporučený příplatek za cestovní pojištění a fakultativní služby.

LETOVISKA

Drač – Durrës
Drač je jedním z nejstarších evropských měst – už roku 627 př. n. l. ho založili řečtí osadníci pod názvem Epidamnós. V roce 229 zabrali tento přirozený přístav Římané, kteří jej přejmenovali na Dyrrachium a zbudovali odtud strategickou cestu Via Egnatia, která vedla od Jadranu do Konstantinopole. Nedaleko od Dyrrachia se dokonce odehrála bitva mezi římskými vojevůdci Caesarem a Pompeiem. V moderní době byl Durrës mezi lety 1914–1918 hlavním městem nově nezávislé Albánie a dodnes je nejvýznamnějším přístavem v zemi. Najdete tu vůbec největší římský amfi teátr na Balkáně ze 2. století, z časů císaře Trajána. Pojal až 15 000 diváků. Jeho součástí je byzantská kaple s mozaikou. Byzantinci po sobě zanechali rovněž městské hradby, které byly výrazně zpevněny Benátčany v průběhu 15. století.. Osmané zase mešitu Fatih, jejíž jméno pochází od sultána Mehmeda II., který si po dobytí Konstantinopole začal říkat Dobyvatel – tedy Fatih. Památku krále Zogy připomíná jeho palác z let 1927–37, který je přístupný veřejnosti a stojí před ním Skanderbegova socha. Bohaté nálezy z antických dob jsou uspořádány v teprve nedávno otevřeném Archeologickém muzeu. Na jih od města leží krásné mírné písečné pobřeží se zlatavými plážemi a příhodnými podmínkami pro koupání.

Albánie  Albánie

Himara – Himarë
Nachází se mezi městy Saranda a Vlora a je osídleno převážně řeckou menšinou. Je to příjemné menší letovisko s dobrými hotely a restauracemi. Vyznačuje se čistým modrým mořem, které zůstává teplé dlouho do zimy. Je i vynikajícím místem pro vodní sporty. Pobřeží tu klesá strmě do moře. Městská pláž má drobné oblázky a průzračné moře, pláž Spile na jižním konci zálivu má oblázky větší, ale je klidnější. Archeologické výzkumy v jeskyni nedaleko pláže Spile odhalily známky osídlení ze 6. století př. n. l. V těchto místech vyvěrají prameny, které zásobují vodou celé město. Mimo modernějšího centra u pobřeží, určitě stojí za návštěvu stará část Himara, kterou najdete cca 2 km severně na návrší. Nedotčené historické památky, především kostelíky a spleť uliček, sice nejsou v úplně dobrém stavu, ale právě proto jsou naprosto autentické. Z terasy na vrcholku města jsou směrem k moři nádherné výhledy.

Albánie

Vlora – Vlorë
Město Vlora a druhý největší přístav v zemi (po Drači) leží 100 km jižně od Tirany. Vlorský záliv se zařezává do pobřeží přesně v místě, kde se stýká Jaderské a Jónské moře. Žije zde početná řecká menšina, a i proto tu je nefalšovaná středomořská atmosféra, podpořená palmami lemujícími hlavní silnici a pláží, která se svažuje do moře prakticky ve středu města. Město bylo založeno v 6. století př. n. l. jako řecká kolonie Aulon a patří tak mezi nejstarší města v Albánii. Roku 1912, během První balkánské války, zde byla vyhlášena nezávislost země a krátce byla Vlora i hlavním městem. Na Náměstí Vlajky stojí památník Nezávislosti a podle vlajkonoše (flamurtari) se jmenuje dokonce i zdejší fotbalový klub. Kousek od památníku spatříte pár úseků středověkých hradeb a dál směrem k pobřeží stojí mešita Muradi. První sídlo albánské vlády, vedené Ismailem Kemalim, je dnes Muzeem nezávislosti. Několik místností tu bylo ponecháno ve stavu, v jakém byly, když zde ministři sídlili. K návštěvě láká i Etnografi cké a Historické muzeum.

Albánie

Saranda – Sarandë
Město leží na jihu Albánie, v zálivu přímo naproti ostrovu Korfu (Kerkyra). Podkovovitý záliv lemují svahy poseté domy s bělostnými fasádami. Přímo uprostřed Sarandy je velká pláž, v jejím okolí rostou olivové háje a agave. V restauracích podél pláže se prodávají čerstvé, pečené nebo uzené ryby. Sarandë bylo osídleno už ve starověku, což dokládají i zbytky půlkruhových hradeb ze 4. století. Jméno přístavu má původ v řeckém slově saranda, tj. čtyřicet, neboť zdejší raně křesťanský kostel byl na začátku 20. století zasvěcen čtyřiceti křesťanským mučedníkům. Ruiny kostela čtyřiceti svatých spatříte z blízkého vrchu Lëkurësi, kde stojí hrad z počátku 19. století a dnes populární restaurace a bar. Asi 20 km směrem na jih, nedaleko obce Ksamil, se nacházejí vykopávky antického města Butrint.

Albánie  Albánie

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Tirana
  • Časový posun: 0 hodin

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +355
  • Velvyslanectví České republiky v Tiraně: Rruga "Skënderbej" Nr. 10, Tirana, Albánská republika
  • Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796
  • E-mail: tirana@embassy.mzv.cz

Měna

  • Měna: albánský lek (ALL)

Mapa - Albánie


Nejlépe hodnocené hotely - Albánie

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím