Počasí v Albánii: kdy je nejlepší doba na dovolenou

Hornatá Albánie má různé typy klimatu. Při pobřeží převládá středomořské klima s horkým a suchým létem a mírnou deštivou zimou. Ve vnitrozemí se podnebí postupně mění v kontinentální až vysokohorské, v létě s deštěm a bouřkami, v zimě se sněhem.
 
Pláž Borsh, Albánie

Kdy jet do Albánie?

  • Pro plážovou dovolenou na albánském pobřeží jsou nejpříjemnější letní měsíce červenec a srpen, kdy téměř nepřetržitě svítí slunce a Jaderské moře je příjemně prohřáté. Koupat se ale můžete už od června až do října.
  • Pro poznávání země, horské túry a sportovní aktivity se hodí jarní měsíce od dubna do června nebo září a říjen. Počítejte s tím, že konec října bývá poněkud deštivý.

Teploty vzduchu v Albánii

V létě: u pobřeží se můžete těšit na stejné teploty, jaké znáte například z jihu Itálie či Řecka. Průměrná teplota vzduchu na pobřeží se v letních měsících drží kolem 27–30 °C, při vlnách veder může vystoupat až na 40 °C. Vedra ale mohou rychle skončit silným deštěm a bouřkami, přičemž denní teplota pak klesne během dne o víc než deset stupňů.
Na jaře a na podzim: od dubna do začátku června se teploty na pobřeží Albánie pohybují mezi 17–23 °C, v září a říjnu mezi 24–19 °C, počasí je příjemně teplé a stálé. Je to nejlepší čas pro pěší turistiku, poznávání památek nebo výlety na kole.
V zimě: od prosince do února se na pobřeží můžete setkat s teplotami mezi 8–10 °C, ve vnitrozemí panují podobné teploty jako u nás. Na horách sněží a teploty mohou padnout hluboko pod nulu.
Kajaky na pobřeží Jónského moře
Národní park Theti, Albánie
Albánská pláže Ksamil

Teploty moře

Albánie má 270–300 slunečných dní v roce, což umožňuje pět měsíců koupací sezóny. Ta začíná v červnu s průměrnou teplotou moře 22 °C, vrcholí v srpnu (25 °C) a trvá až do října (21 °C).

Náš tip: Pro dovolenou v Albánii si s sebou vezměte jak velmi lehké, tak i teplejší oblečení. Pokud se chystáte i na výlet do vnitrozemí, rozdílné klimatické podmínky země by vás mohly překvapit. V horských oblastech může být až o 10 stupňů chladněji než na pobřeží.
 

Otázky a odpovědi k počasí v Albánii

Kdy je nejlepší doba pro zájezd do Albánie?
Jak teplé je moře v Albánii?
Kdy v Albánii nejvíce prší?