Co dělat a jak se bavit v Albánii: turistika, potápění i adrenalin

Dovolená v Albánii, to je splněný sen milovníků pláží, přírodních krás, historie i sportovních aktivit v příjemném středomořském klimatu.
 
Ortodoxní kostel, Berat, Albánie

Sportování v Albánii

  • Pěší turistika a trekking – Albánské Alpy jsou fantastické pro pěší turistiku, turistické cesty jsou celkem dobře značené a cestou na vrchol narazíte jen na pár pastýřů.
  • Vodní sporty – v Albánii můžete vyzkoušet všechny druhy vodních sportů: windsurfing, paddleboarding, plachtění nebo kajak na moři i na jezerech.
  • Adrenalinové sporty – albánské hory s kaňony a vodopády jsou ideálním místem pro paragliding, rafting nebo canyoning.
  • Potápění, šnorchlování – Albánie je méně známou potápěčskou destinací, která čeká na objevení. Skvělé možnosti pro potápění naleznete např. u Sarandy.

Co dělat v Albánii – tipy na výlety

Bunk'Art 1

Jedinečná turistická atrakce v Tiraně, obří protiatomový bunkr postavený v 70. letech 20. století pro albánskou politickou elitu. Pětipatrový podzemní palác se 106 místnostmi a shromažďovacím sálem v současnosti funguje jako historické a umělecké centrum, kde můžete navštívit expozice o komunistické minulosti Albánie i jazzové koncerty.
 

Jezero Koman

Jedna z nejatraktivnějších turistických lokalit Albánie, 34 km dlouhá a 96 m široká přehradní nádrž na řece Drin. Vlní se mezi hustě zalesněnými kopci a hlubokými soutěskami s kolmými svahy a z každého místa nabízí neuvěřitelné výhledy. Výletní plavba trajektem patří k nezapomenutelným zážitkům.
 

Modré oko

Na jihu Albánie, mezi městy Saranda a Gjirokaster, najdete slavný přírodní zázrak, jezírko se sladkovodním pramenem Modré oko (albánsky Syri Kalter). Temně modrá barva v centru se rozlévá na okrajích do světle tyrkysové a připomíná zornici a duhovku lidského oka. Pramen je hluboký minimálně 50 m, ale to jsou pouze odhady; neuvěřitelně silný tlak vody v prameni znemožňuje potápění.
 
Kajak na Skadarském jezeře
Bunkr Bunk'Art 1, Tirana, Albánie
Pramen Modré oko v Albánii

Místa světového dědictví UNESCO

Ke kulturnímu bohatství Albánie patří také památky zapsané na seznamu UNESCO:
  • „Město tisíce oken“ Berat je příkladem typického osmanského města s tradičními bílými domky na svahu kopce, úzkými dlážděnými uličkami a impozantním hradem.
  • I město Gjirokaster je krásnou ukázkou osmanské architektury. Charakteristické jsou kamenné domy, kryté vysunuté balkony a břidlicové střechy.
  • Mezi pozůstatky starověkého města Buthrotum (Butrint), nejvýznamnějšího antického areálu v Albánii, uvidíte antické divadlo, baptisterium, fontánu nymphaeum či zbytky křesťanské baziliky.

Jak se bavit v Albánii

Pokud hledáte rušný noční život, pak vás nezklame hlavní město Albánie Tirana. Najdete tu spoustu barů a nočních klubů, vyhlášený je např. klub Terasa Folie pár kroků od náměstí Skanderbeg. I v letoviscích Saranda nebo Durrës není problém najít místo k posezení. Mnoho barů, které přes den fungují jako kavárny, se v noci mění v živé noční kluby, otevřené až do rána.
Zkuste prožít večer jako Albánci a začněte procházkou po promenádě, dejte si aperitiv a některou z místních specialit, bavte se a pozorujte okolí. Později se můžete připojit k některé z hudebních párty v nočních klubech nebo plážových barech, kde se hraje hudba od etnické albánské přes řeckou, house až po západní popmusic.
 
Gjirokaster, Albánie
Baptisterie, Butrint, Albánie
Tisíce oken“ v Beratu

Otázky a odpovědi k aktivitám v Albánii

Jaké přírodní atrakce vidět v Albánii?
Jaké památky navštívit v Albánii?
Jaké jsou možnosti sportování v Albánii?