Keňa

Objevte s námi to nejkrásnější, co Keňa nabízí.

VÍTEJTE V KENI!

Vlajka Keni

Jen málo míst na světě oplývá tak výjimečnou přírodní krásou a může nabídnout tolik zajímavostí, jako Keňa. Země, rozkládající se po obou stranách rovníku při východním pobřeží Afriky, nabízí návštěvníkům rozličné cestovatelské zážitky. Nekonečné savany, v nichž se prohání množství divoké exotické zvěře, nedotčené dlouhé písečné pláže a barevné korálové útesy Indického oceánu, spalující pouště, ale i chladná útočiště Východoafrické vysočiny, masivy a sopky, lemující Východoafrický příkop i ledovce se sněhovou pokrývkou na vrcholcích pohoří Mt. Kenya.

Keňa

Keňa – dovolená v rozmanité zemi plné nespoutané divočiny a přírodních krás

Od zasněžených hor až po hluboké údolí Rift Valley s vyhaslými sopkami a horkými prameny, nabízí Keňa dechberoucí přírodní krásy – pláně, savany, pouště i nenarušené lesy, nádherné písečné pláže a korálové útesy.

Keňa je jednou z nejkrásnějších destinací na planetě pro sledování divoké zvěře. Užijte si divoké safari a pozorování ptáků, ale i množství sportovních aktivit – windsurfing, jízdu na koni, golf, kanoistiku, jízdu na kajaku, šnorchlování, potápění, horolezectví nebo pěší turistiku.

Dovolená v Keni – zábava, dobrodružství i masajské tradice

Keňa má bohatou, miliony let dlouhou historii. Původní domorodí obyvatelé, žijící v kmenových svazech, byli svědky četných migrací obyvatelstva a bojů o moc. Typickým důsledkem mnoha století nadvlády je lehkost, s jakou se Keňané dokáží přizpůsobit novým kulturním vlivům. Ačkoliv mnozí obyvatelé lamentovali nad postupnými změnami zdejšího životního stylu a nad ztrátou tradic, Keňa si mnohem více než kterákoli jiná země na světě zachovala mnoho ze svých zvyklostí. Výsledkem je zcela unikátní charakter zdejšího života.

mapa.png

Praktické informace pro zájezdy do Keni

Zdraví – očkování

Při cestách do Keni není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici (u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí je vyžadováno). Cestovatelé, plánující výlet na safari nebo prázdniny v Mombase a přímořském letovisku podél pobřeží, by měli zvážit antimalarickou profylaxi. Na další zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u vašeho praktického lékaře nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Klima – oblečení

V typicky rovníkovém klimatu je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při safari se dále doporučuje pevná obuv, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (používat během celého pobytu).

Transfery – doprava

Upozorňujeme, že poměrně velká část cest a silnic v Keni je nezpevněných. Transfery tedy mohou trvat mnohem delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích. Při zapůjčení auta zaplatíte za malý vůz na jeden den cca 60 USD/50 EUR. Minimální věk řidiče je 25 let a musí být držitelem řidičského průkazu nejméně 1 rok. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou. Vzhledem ke specifickým podmínkám se individuální cestování autem nedoporučuje.

Poznávací programy a fakultativní výlety

jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba vzít v úvahu zejména odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Keni obvykle bez problémů. Pokrytí signálem a jeho kvalita však může kolísat. O rozsahu a možnostech vašeho roamingu se prosím proto předem informujte u vlastního mobilního operátora.

Keňa
Keňa

Ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Elektřina

Elektrická síť v Keni je 230V/50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér, tzv. přechodku, kterou lze zakoupit na místě a někdy i oproti záloze zapůjčit v hotelu.

Pláže – plavání

Pláže s jemným bílým pískem mají pozvolný vstup do moře. Koupání v Indickém oceánu je však ovlivněno režimem přílivu a odlivu. Nejlepší doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody. V některých měsících, zejména v prosinci a v lednu, dochází v oblasti Malindi k zajímavému přírodnímu úkazu, kdy mořská voda dostane načervenalý nádech od půdy splavené řekou z národního parku Tsavo.

Placení

Národní měnou je keňský šilink (KSH), který se dělí na 100 centů. V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Banky si na rozdíl od nich za směnu peněz účtují poplatky. V oblasti Malindi a Watamu jsou směnitelná výhradně eura. V ostatních oblastech v Keni, stejně jako na safari, jsou preferovány americké dolary, ale pouze bankovky a mince vydané po roce 2003. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem tedy doporučujeme mít s sebou přiměřený obnos v obou měnách. Při platbě kartou je k ceně zboží nebo služeb naúčtována přirážka ve výši 6 % z částky.

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Keni je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na Vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte-li se jednodenního safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na Vás.

Keňa
Keňa

Vstupní formality do Keni

Cestovní doklady

Cestovní pas: musí být platný minimálně 6 měsíců po ukončení zájezdu. Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Vízum: Od 1.1. 2021 lze požádat o keňské vízum pouze elektronickou formou; víza po příletu již nejsou vydávána. Dle dosavadních zkušeností je třeba mít vízum nejen v mobilním telefonu, ale i vytištěné. Žádost o vízum lze podat na webové stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra http://www.evisa.go.ke

Dítě do dovršení dvou let platí pouze jednorázový manipulační poplatek 1 290 Kč (není-li v ceníku uvedeno jinak).

 
Keňa
Keňa

Důležité informace před dovolenou v Keni

Zeměpisné údaje

 • Hlavní město: Nairobi
 • Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času +1 hodina

Kontaktní údaje

 • Telefonní předvolba: +254
 • Velvyslanectví: Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi,
  P.O.Box 25639
 • Telefon: +254 204 348 163
 • Nouzová linka: +254 726 489 626
 • Web: www.mzv.cz/nairobi
 • E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

Měna

 • Měna: Keňský Šilink (KSh)

Mapa - Keňa


Nejlépe hodnocené hotely - Keňa