Vietnam

Objevte s námi to nejkrásnější, co Vietnam nabízí.

Vítejte ve Vietnamu!

Vlajka Vietnamu

Vietnam - země úsměvů, nacházející se mezi kulturními vlivy Indie a Číny, již po tisíciletí fascinuje své návštěvníky neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny, bohatstvím kulturního odkazu dávných civilizací a pestrostí lidových zvyků. Vietnam své návštěvníky pohltí nejen nádhernými scenériemi a pestrou přírodou (rýžová pole, pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, horské hřebeny s bujnou vegetací), ale také specifickou kulturou a výbornou kuchyní. Pravou atmosféru dokreslují také zdejší rušná velkoměsta.

Vietnam

Praktické informace pro zájezdy do Vietnamu

Zdraví a očkování

Při cestách do Vietnamu do turistických center není nutné žádné speciální očkování. V případě nutnosti návštěvy lékaře naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení.

Vietnam a jazyk

Úředním jazykem ve Vietnamu je vietnamština. V turistických centrech se lze domluvit anglicky, částečně francouzsky či německy.

Placení

Měnou Vietnamu je vietnamský dong (VND). 1 USD = 22 889 VND (aktualizováno 5/2022). Vietnam akceptuje prakticky všechny druhy platebních karet. Doporučujeme se vybavit USD či EUR. Americké dolary jsou přijímány běžně a tvoří neoficiální sekundární měnu.

Počasí

Podnebí ve Vietnamu se liší podle geografické polohy, není neobvyklá situace, kdy se teploty na severu v horách blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí ovlivňuje monzunové proudění.

  • Na tropickém jihu jsou dvě období: období dešťů (květen – listopad), nejdeštivějšími měsíci jsou červen – srpen) a období sucha (prosinec – duben). Největší horko bývá od konce února do května.
  • Ve středním Vietnamu prší od prosince do února, sucho bývá od května do října. V horských oblastech je podstatně chladněji než v nížinách a teploty zde mohou v zimě klesnout až k nule.
  • Severní část země spadá do subtropů a má dvě období: chladnou a vlhkou zimu (listopad – duben) a horké léto (květen – říjen). V období od července do listopadu se zde mohou vyskytovat tajfuny zasahující až do středního Vietnamu. Nejvhodnější dobou k pobytu je květen, kdy není tak dusno, je jaro a vegetace kvete.

Vhodná doba pro relaxační pobyt ve Vietnamu

Jako ideální se jeví přelom roku, od prosince do dubna totiž prší méně než ve zbytku roku. Nejlépe si v tomto ohledu vede měsíc únor. Hotely, restaurace a bary navíc v hlavní sezóně, která připadá na naši zimu, připravují návštěvníkům pestřejší program. Kalendářní zima je tedy pro relaxační pobyt ve Vietnamu nejvhodnější.

Vhodná doba pro návštěvu památek ve Vietnamu

Leckteré pamětihodnosti se dají poznat i během menšího nečasu, například tunely Cu Chi, Želví svatyně v Hanoji nebo první univerzita založená ve Vietnamu v roce 1075. Navštívit památky ve Vietnamu tedy lze po celý rok.

Obyvatelé Vietnamu a zvyky

Lidé, i přes svoji chudobu, jsou usměvaví a přátelští. Ze strachu se vyhýbají politickým debatám a ze stejných důvodů se někdy obávají pozvat cizince do soukromých domů. Ze zákona Vietnamci nesmí ubytovat cizince ve svém domě. Pokud k návštěvě dojde, je vhodné přinést malý dárek pro pána domu. Jí se hůlkami, v restauracích ale běžně turistům přinesou příbor. Ze společné mísy se jídlo nabírá na soukromé talířky (ne přímo do úst). Velmi oblíbené jsou pouliční venkovní levné restaurace. Sedí se na miniaturních nízkých židličkách u nízkých stolečků. Při příchodu stačí ukázat na požadované jídlo a přitom také dojednat cenu. Je nevhodné dotýkat se něčí hlavy, či otáčet k někomu chodidla. Nahota je nepřípustná, chrámy je třeba navštěvovat se zahalenými rameny a koleny a do vnitřní svatyně vstupovat bez bot.

Nápoje a strava

K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích.

Místní doprava

Hustá je síť mototaxi nebo ve městech šlapacích rikš, cena se smlouvá předem a je mírná. Klasické vozy taxi jezdí dle taxametru.

Vietnam
Vietnam

Vstupní formality do Vietnamu

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Vietnamu je vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum. Elektronické vízum se vydává pouze k jednomu vstupu s maximální délkou platnosti do 30 dnů. Žádost lze podat na webové stránce Vietnam evisa - National portal on Immigration (v angličtině). Do elektronické žádosti je třeba vložit/nahrát fotografii a kopii datové stránky cestovního dokladu žadatele a uvést mj. osobní údaje, adresu plánovaného pobytu ve Vietnamu a informace o cestovním dokladu. Během podávání vízové žádosti musíte provést platbu vízového poplatku.

O schválení žádosti se dle informací poskytnutých vietnamskými úřady rozhode do tří pracovních dnů. Po úspěšné registraci žádosti a zaplacení získáte přístupový kód k vytištění víza. Doporučujeme, abyste podání žádosti o vízum nenechali na poslední chvíli, protože její vyřízení může trvat až 7 pracovních dnů.  

Cestovní pasy: musí být platné minimálně po dobu trvání zájezdu + 6 měsíců. Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

 
Vietnam
Vietnam

Kam na dovolenou do Vietnamu

Hanoj

S počtem cca přes 7 milionů obyvatel je Hanoj 2. největší město Vietnamu a nejlepší odrazový můstek pro návštěvu míst severního Vietnamu jako je Ha Long, Sapa, Bac Ha či Ha Giang. Vlaky z Hanoje jezdí až na jih Vietnamu – do Ho Chi Minhova města (Saigon). Historie Hanoje je nesmírně bohatá a mnoho z ní je dochováno až dodnes. Velká území dnešní Hanoje byla postavena během francouzské okupace. To se promítlo do francouzské architektury, kterou lze v Hanoji téměř všude vidět.

Ho Či Minovo Město

Pulzující metropole jižního Vietnamu. Město, kde se snoubí bouřlivý asijský novověk s evropskou koloniální historií. Ho Či Minovo město neboli Saigon je ideální výchozí místo pro výpravy do úchvatné delty Mekongu či proslulých podzemních tunelů Vietcongu v Cu Chi.

Phu Quoc

Phu Quoc je největším vietnamským ostrovem, ležícím v Siamském zálivu s rozlohou 574 km². Hlavním střediskem je přístavní městečko na západním pobřeží Zuong Dong (vietnamsky Duong Dong). V současnosti čítá ostrov okolo 80 000 obyvatel a v minulosti byl opakovaně nárokován Kambodžou. Phu Quoc se v posledních letech stal vyhledávaným cílem turistů. V případě, že klienti mají pobytový zájezd na Phu Quoc, musí po příletu do Vietnamu absolvovat ještě jeden místní přelet Ho Chi Minhovo město - Phu Quoc. Přeletová letenka je již zahrnuta v celkové ceně zájezdu.

Nha Trang

Nha Trang leží ve středním Vietnamu, obklopený souostrovími a ostrůvky, horami a plážemi. 7 kilometrů dlouhá bílá písečná pláž v Nha Trangu bývá často nazývána vietnamským Středozemím a je považována za jednu z perel vietnamského dlouhého pobřeží. V Nha Trangu svítí slunce po celý rok, průměrná teplota se pohybuje kolem 23°C a prší zde méně než jinde ve Vietnamu. Nha Trang  je chráněn okolními horami a nebývá postihován tajfuny. Patří mezi vyhledávanou lokalitu pro šnorchlování a potápění, ale i pro svůj rozmanitý noční život. V případě, že klienti mají pobytový zájezd  v oblasti Nha Trang, musí po příletu do Vietnamu absolvovat ještě jeden místní přelet Ho Chi Minhovo město - Nha Trang. Přeletová letenka je již zahrnuta v celkové ceně zájezdu.

Hoi An

Hoi An naleznete ve středním Vietnamu. Při jeho výstavbě se smísilo velké množství architektonických stylů a jeho historické jádro se dochovalo v autentické podobě do dnešních dnů. Díky tomu je památkově chráněno a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes se jedná se o velmi atraktivním turistické letovisko.

Vietnam
Vietnam

Důležité informace před dovolenou ve Vietnamu

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Hanoj
  • Časový posun: zimní čas +6 hodin, letní čas + 5 hodin

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +84
  • Zastoupení země: Velvyslanectví České republiky, 13 Chu Van An, Hanoi
  • e-mail: hanoi@embassy.mzv.cz
  • Telefon: +84 243 845 41 31,+84 243 845 41 32, nouzová linka +84 917 011 914

Měna

  • Měna: vietnamský dong (VND)

Mapa - Vietnam

Mapa


Nejlépe hodnocené hotely - Vietnam

Je nám líto, momentálně nejsou dostupné žádné zájezdy. Prohlédněte si naši aktuální nabídku dovolené.