Podnebí a počasí ve Vietnamu: nejlepší doba na dovolenou

Vyznat se ve vietnamském klimatu je pro cesty do této destinace zásadní. Počasí v dlouhé, úzké zemi, zahrnující různé podnebné oblasti od subtropů na severu k tropickému podnebí na jihu, je složité, proměnlivé a liší se podle regionu i ročních období. Na dalekém hornatém severu může napadnout sníh a ve stejnou dobu sluníčko ohřívá jižní pláže na teplotu přes 30 °C.
Ostrov Nam Du, Phu Quoc, Vietnam

Kdy jet na dovolenou do Vietnamu?

Nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu s nejpříjemnějším počasím je od listopadu do dubna. V tomto „suchém“ období jsou teploty mírné a srážky minimální. Modrá obloha, sluneční paprsky, relativně nízká vlhkost, průměrné denní teploty 25–30 °C a chladnější rána a večery jsou ideální pro pobyt na pláži, aktivity i cestování po Vietnamu.

Od monzunu k monzunu

Důležitým aspektem ve vietnamském klimatu jsou monzuny, které přinášejí cyklické změny větru a srážek. Vietnam má dvě hlavní monzunová období:
  • Letní (jižní) monzun, ovlivňující jižní a střední části Vietnamu, začíná v květnu a trvá až do října. Jižní větry přinášejí vlhký vzduch z Tichého oceánu a s ním i vysoké teploty, vlhkost a časté deště.
  • Zimní (severní) monzun postihuje severní Vietnam a oblasti blízko hranic s Čínou. Začíná v listopadu a trvá do začátku dubna. V tuto dobu vanou od Sibiře severní studené větry, které přinášejí šedé, vlhké a chladné počasí.
Deštivý den na solných polích, Nha Trang
Péče o rýži v období dešťů

Klima ve Vietnamu od severu k jihu 

Severní Vietnam

  • Oblasti: Hanoj, Sapa, zátoka Ha Long
Severní Vietnam má subtropické klima a 4 roční období. Během horkého a vlhkého léta teploty stoupají na 36–38 °C. Chladnou a suchou zimu charakterizují teploty blížící se nule v horských oblastech a průměrné teploty 17–22 °C v nížinách.

Střední Vietnam

Střední Vietnam je oblastí s výraznými obdobími sucha a dešťů. Období sucha s příjemnými teplotami kolem 25–30 °C trvá od února do srpna a je vhodné pro návštěvu turistických atrakcí, jako jsou města Hue a Hoi An, národní parky a pláže. Pro období dešťů od září do ledna jsou typické vysoké teploty a intenzivní srážky. Zejména od října do prosince se mohou vyskytnout tropické cyklóny.

Jižní Vietnam

Jižní Vietnam má typické tropické klima s konstantními teplotami a obdobím sucha (od listopadu do dubna) a obdobím dešťů (od května do začátku listopadu). Průměrné teploty se celoročně pohybují mezi 30 až 34 °C ve dne a okolo 25 °C v noci. Pro období dešťů jsou typické odpolední lijáky, které ale nebývají delší než 1 hodinu. Jižní Vietnam včetně ostrova Phu Quoc je díky tomu skvělou destinací pro celoroční plážovou i poznávací dovolenou.
Jasno v Duon dong, Phu Quoc
Sníh v horské oblasti Sapa

Koupání ve Vietnamu a teploty mořské vody

Během celého roku jsou teploty mořské vody ve Vietnamu příjemné a vhodné pro koupání a vodní aktivity, a to i během zimních měsíců. Průměrné teploty mořské vody:
  • zimní měsíce (leden až březen) 23–28 °C,
  • jarní měsíce (duben až červen) 26–32 °C,
  • letní měsíce (červenec až srpen) 29–33 °C,
  • podzimní měsíce (září až listopad) 26–31 °C,
  • prosinec 24–29 °C.
Teploty moře se mírně liší mezi severním, středním a jižním Vietnamem, s vyššími teplotami v jižní části země, zejména na ostrovech Phu Quoc a Con Dao.

Otázky a odpovědi k počasí ve Vietnamu

Jaké počasí je ve Vietnamu?
Kdy je nejlepší doba pro zájezd do Vietnamu?
Jak teplé je moře ve Vietnamu?