Poznejte historii, přírodu, kulturu i obyvatele Vietnamu

Vietnam, celým názvem Vietnamská socialistická republika, leží v srdci jihovýchodní Asie, při pobřeží Jihočínského moře a Thajského zálivu. Na severu sousedí s Čínou, na západě s Laosem a Kambodžou. Země ve tvaru draka, symbolu síly na Dálném východě, má rozlohu 331 211 km² (Česká republika by se do ní vešla 4x). Pobřeží Vietnamu o délce více než 3 260 km lemuje množství zálivů, zátok a tisíce ostrovů (největší z nich je Phu Quoc, zátoka Ha Long Bay patří na seznam UNESCO).
 
Tradiční pěstování rýže ve Vietnamu

Vietnam – země hor, pláží a rýžových polí

Vietnam nabízí rozmanitou a malebnou krajinu od písečných pláží a korálových útesů po vysoké hory, stálezelené tropické lesy, rozlehlá rýžová pole a dvě velké delty. Delta Rudé řeky na severu zaujímá asi 15 000 km² a delta Mekongu 40 000 km². U pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se vypínají pohoří s výškou přes 3 000 m (nejvyšší hora Fan Si Pan měří 3 143 m). Zabírají 40 % plochy země a díky mnoha vrcholům, průsmykům, vodopádům a vysoké biodiverzitě jsou lahůdkou pro turisty.

Zajímavá data vietnamské historie

1 000 let před naším letopočtem

V té době obývala území dnešního Vietnamu civilizace Dong Son. V deltě Rudé řeky pěstovala rýži, využívala zavlažovací techniku a řadu bronzových zemědělských nástrojů a zbraní.

1 000 let čínské nadvlády

Od roku 111 př. n. l., kdy dynastie Chan dobyla území severního Vietnamu, ovládali Vietnam Číňané. Přes četná povstání se jejich nadvláda udržela až do roku 939.

900 let nezávislosti a expanze

Mezi lety 939–1862 se poměrně rychle střídaly různé národní dynastie a Vietnam expandoval na jih.

80 let francouzské kolonizace

Zhruba od roku 1855 začala Francie postupně anektovat Vietnam a spolu s Laosem a Kambodžou jej spojila do správního celku Francouzská Indočína. Nadvláda skončila během 2. světové války, kdy byl Vietnam obsazen Japonci.

20 let vietnamské války

Po 2. světové válce propukl boj mezi komunistickým Severním Vietnamem a Jižním Vietnamem, podporovaným USA. Válka skončila v roce 1975 sjednocením země pod komunistickou vládou.

Moderní Vietnam

Od roku 1986 se socialistický Vietnam začal otevírat světu a prosazovat ekonomické reformy, které umožnily rozvoj soukromého podnikání.
Hoi An, Vietnam
Delta Mekongu

Lidé Vietnamu, jejich kultura a náboženství

Ve Vietnamu žije necelých 99 milionů obyvatel – je to jedna z nejlidnatějších zemí v jihovýchodní Asii s rychle rostoucí populací. Etnicky je Vietnam velmi pestrá země. Hlavní etnickou skupinou jsou Kinhové (Vietové), kteří představují asi 85–90 % populace, dále tu žije přes 50 menšinových skupin s vlastním jazykem, kulturou i tradicemi: Khmerové, Nungové, Hmongové, etničtí Číňané aj.

Obyvatelé Vietnamu jsou obecně pohostinní, pracovití a mají velkou úctu ke svým tradicím a rodinným hodnotám. Ve městech převládá moderní životní styl, na venkově zůstává způsob života stále tradiční.

Vietnam je ateistický stát, cca 74 % jeho obyvatel se nehlásí k žádnému vyznání. Zbytek populace se hlásí k buddhismu, římskokatolické víře a vietnamským náboženským směrům kombinujícím uctívání předků, buddhismus, taoismus, konfucianismus a do jisté míry animismus (Cao Dai, Hoa Hao). Mezi menšinami najdete i vyznavače islámu, hinduismu nebo protestantství.
Etničtí Hmongové
Plovoucí vesnice Lan Ha

Otázky a odpovědi k historii a geografii Vietnamu

Kde leží Vietnam?
Jak velký je Vietnam?
Jak vypadá Vietnam?
Jací jsou obyvatelé Vietnamu?
Jaký je politický systém Vietnamu?
Jaké je náboženství ve Vietnamu?