Kuba

Objevte s námi to nejkrásnější, co Kuba nabízí.

Vítejte na Kubě!

Vlajka Kuby

Kuba - právem je tento ostrov nazýván Perlou Karibiku. Tento největší ostrov Velkých Antil (110 860 km2) je ze severu omýván Atlantickým oceánem a z jihu Karibským mořem. Má vše, co lze od prázdninového ráje očekávat: nádherné pláže, teplé moře, příznivé podnebí a kvalitní služby.

Dovolená na Kubě – v karibském ráji Ernesta Hemingwaye

Kuba je unikátní, veselou, krásnou a nesmírně živou zemí. Politická izolace Kuby zabránila velkému náporu cestovatelů a způsobila, že si země uchovala svou neopakovatelnou atmosféru, kvůli níž sem mnoho cestovatelů míří na dovolenou. Kuba má ale také množství nádherných památek z koloniálních časů. Hlavní město Kuby Havana je často nazýváno „Paříží Karibiku“. Je jedním velkým muzeem. Kuba je kolébkou většiny latinsko-amerických tanců, jako je son, rumba, cha-cha a salsa. Zamiřte na svou exotickou dovolenou na ostrov zářivé tropické zeleně, karibských koktejlů, proslavených doutníků, chutného rumu, vášnivé salsy a krásných žen. Nechte se ukolébat šuměním moře a palem u skleničky Hemingwayova oblíbeného mojita nebo daiquiri k příjemnému odpočinku.

Kuba

Kuba – nádherné pláže, hory, palmy a salsa

Dovolená na Kubě není jen proslulá dvacetikilometrová pláž v letovisku Varadero a azurové moře, ale i ostrůvky podél pobřeží, korálové útesy, jeskyně, hory, zálivy i divoké říčky. V bezprostřední blízkosti Kuby se nachází více jak 4 000 drobných ostrovů a korálových ostrůvků zvaných cayos. Největší ostrov je Isla de la Juventud – Ostrov mládeže, dříve zvaný Isla de Pinos.

Převládajícím stromem na Kubě je palma královská, národní strom Kuby, která je i ve státním znaku země. Jedná se o až 40 m vysokou palmu se stříbrným kmenem, který bývá nad zemí zduřelý a dutý, používá se na výrobu bubnů. Místo ořechů plodí husté hrozny jader, z nichž se lisuje olej.

Kuba je ostrovem, který byl již kdysi legendou a kde život běží naplno i přes všechna úskalí přetrvávajícího socialismu. Kuba si kvůli své izolaci uchovala atmosféru méně uspěchaných dob, kdy byl život složen z drobných lidských radostí i velkých tragédií. Kuba je pro nás exotikou, plnou tradic. Užijte si zábavu a odpočinek. Kuba vám zůstane v srdci na celý život. Ernesta Hemingwaye učarovala natolik, že zde strávil většinu svého života. Vítejte na Kubě a seznamte se s ní i vy…

Kuba
Kuba

Praktické informace pro zájezdy na Kubu

Zdraví – očkování

Při cestách do míst, která jsou součástí této nabídky, není vyžadováno žádné speciální očkování. Na zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích doporučujeme se informovat u Vašeho praktického lékaře.

Důležité: Kuba od 1. 5. 2010 bezpodmínečně vyžaduje uzavření cestovního pojištění pro hrazení léčebných výloh na celou dobu pobytu. Cestovatelé, kteří nebudou mít cestovní pojištění při vjezdu do země, budou povinni uzavřít pojištění přímo na letišti. Cena tohoto pojištění by se měla pohybovat v rozmezí 1,5–3 EUR na den. Doporučuje se uzavřít pojištění ještě v ČR, protože jeho obstarání na letišti může být značně komplikované.

Klima – oblečení

V karibském tropickém klimatu je nejvhodnější lehké zejména bavlněné oblečení. Při občasném večerním ochlazení, zejména v průběhu prosince a ledna, stejně jako v klimatizovaných prostorách, můžete využít i lehké pulovry, bundy nebo svetříky.

Poznávací programy a fakultativní výlety

Jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba zejména vzít v úvahu odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů funguje v oblasti Varadera a Havany. Velká část Kuby není signálem pokryta. Na překážku může někdy být kolísající síla signálu. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se, prosím, informujte u vlastního mobilního operátora. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií. Prověřte si, prosím, u popisu jednotlivých hotelů. Ve většině pobytových míst fungují i internetové kavárny. V naléhavých případech lze prostřednictvím delegáta sjednat přístup na internet za poplatek v kanceláři místní partnerské organizace. E-mailové spojení z Kuby je však zpravidla obtížné.

Elektřina

V některých hotelech se ještě můžete setkat se střídavým proudem o napětí 110 V. Je tu zpravidla americká norma zásuvek s plochými kolíky. Pro používání elektrospotřebičů budete potřebovat cestovní adaptér, v ČR ho pořídíte levněji než na Kubě. Stejně jako v jiných zemích regionu, dochází i na Kubě k výpadkům dodávek elektrické energie. Hotely vyšších kategorií mají většinou pro podobné případy záložní zdroje energie, které však dlouhodobější nebo vážnější výpadky nemusí vždy plně nahradit.

Ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queen size-beds až po nejširší king size-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“, s dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Pláže – plavání

Vzhledem k podmořským proudům podél některých pláží se nedoporučuje plavat daleko do moře a být opatrný při provozování vodních sportů jako je např. plachtění nebo windsurfing.

Opalování „nahoře bez“ se setkává mezi místními obyvateli někdy s nesouhlasem a nelze ho proto doporučit. Pláže v letoviscích, která jsou součástí nabídky, jsou charakterizovány jako bezpečné, což nevylučuje obvyklou dávku obezřetnosti jako prevenci proti kapesním krádežím a běžné drobné kriminalitě.

Měna

Kuba má 2 státní měny:

  • Konvertibilní peso (CUC)je měna určená pro cizince, kterou dostanete při výběru z bankomatu nebo v bance.
  • Kubánské peso (CUP) je určené pro Kubánce. I s těmi můžete platit, pokud se k nim dostanete, např. na tržnicích vyjde nákup v CUP výhodněji.

K výměně peněz můžete použít eura i dolary, výhodnější jsou eura. Mezinárodní platební karty (Visa, Eurocard nebo Mastercard), jsou akceptovány v každém větším hotelu a lepších obchodech a restauracích. Platební karty amerických společností jako je např. American Express na Kubě nelze použít.

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu obyvatel a žijí z něj často celé rodiny. Kromě služeb v hotelu (pokojské např. zpravidla 10 EUR za pokoj/ pobyt) je obvyklé spropitné i místním průvodcům (cca 2 EUR za osobu a celodenní výlet) a řidičům autobusů (1 – 2 EUR za osobu a celodenní výlet). Za určitou normu se přijímá, že za služby, kdy je požadována symbolická záloha (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži) klienti tuto zálohu nepožadují zpět. Za drobné úsluhy jsou kromě peněz akceptovány i pozornosti jako zapalovače, propisovačky, přívěsky na klíče, kosmetika, oblečení… Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve Vašich rukou.

Kuba
Kuba

Cestovní doklady pro dovolenou na Kubě

Turistická víza: od 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty. Tato karta může být vyřízena přes cestovní kancelář. Vízum je třeba si zajistit již před odletem. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů. Turistickou kartu je nutno si obstarat před odletem na Kubu, protože ji nelze získat po příletu na kubánské letiště.

Při vstupu do země je klientům letištními úředníky vrácena orazítkovaná část vízové karty, kterou je třeba uchovat u cestovních dokladů. Pohraniční úřady ji odebírají při odbavení na letišti před odletem ze země. V případě ztráty této orazítkované části vízové karty je třeba projít dlouhou administrativní procedurou a na místě uhradit za novou kartu správní poplatek ve výši 35 EUR.

Cestovní pasy: hotelová recepce při příjezdu odebírá pasy a orazítkované díly vízové karty k registraci. Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Na Kubu není povolen dovoz zboží (např. dárky) mimo věcí pro vlastní potřebu, jehož hodnota nepřesahuje 250 USD. Při dovozu zboží o hodnotě mezi 50–250 USD je třeba vyplnit celní prohlášení, jehož formulář vám bude na požádání poskytnut na příletovém letišti.

Kuba
Kuba

Důležité informace před dovolenou na Kubě

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Havana
  • Časový posun: -5 hodin, v době platnosti letního času -6 hodin
  • Úřední jazyk: úředním jazykem na Kubě je španělština

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +537
  • Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky na Kubě: Ave. Kohly No. 259 entre 41 y 43, Nuevo Vedado, Ciudad de La Habana, C.P. 10600
  • Telefon: +537 / 88 33 201, 88 33 467
  • Web: www.mzv.cz/havana
  • E-mail: havana@embassy.mzv.cz

Mapa - Kuba

Mapa


Nejlépe hodnocené hotely - Kuba