Co dělat a jak se bavit na Kubě: potápění, výlety, noční život

Kuba je se svojí malebnou přírodou, koloniální architekturou, památkami, starými americkými auty v ulicích a hudbou na každém rohu skvělé místo pro zábavu všeho druhu. V této fascinující zemi, která jako by zůstala vězet v 50. letech minulého století, si svůj oblíbený způsob zábavy najde každý.
Projížďka veteránem na Kubě

Sportovní aktivity na Kubě

Na Kubě najdete spoustu příležitostí ke sportovním aktivitám. K nejoblíbenějším patří šnorchlování, potápění a surfování. Na souši můžete prozkoumávat přírodní parky, jeskyně i tropické pralesy a vydat se na výlet do hor nebo na kole podél pobřeží.

Šnorchlování a potápění

Kuba je se svým tropickým klimatem, křišťálovou vodou, korálovými útesy, zátokami, ostrůvky a podvodními jeskyněmi Mekkou šnorchlování i potápění. Ostrov má vedle fantastických pláží i jeden z nejzdravějších mořských ekosystémů v regionu díky omezenému rozvoji pobřeží a kontrole komerčního rybolovu. Špičkovou oblastí pro šnorchlování je zátoka Sviní (mj. Playa Girón), Cayo Coco, Cayo Guillermo a oblast Varadera. Playa Jibacoa poblíž Havany nabízí šnorchlování u pobřeží vhodné pro začátečníky a korálový útes hned u pláže.

Vyhlášenou oblastí pro potápění je souostroví Jardines de la Reina u jižního pobřeží, které zůstává prakticky nedotčené lidmi. V jeho výjimečných korálových útesech se prohání velké populace rejnoků, žraloků i barevných korálových ryb.
Podmořský život v Jardines de le Reina
Potápění v Jardines de la Reina na Kubě

Tipy na výlety, zajímavá místa a atrakce Kuby

Stará Havana (Habana Vieja)

Nejkrásnější čtvrtí hlavního města Havany je staré město Habana Vieja (UNESCO), známé pro svou jedinečnou historickou směs architektonických stylů z více než 500leté historie. Vedle krásných historických domů tu najdete i spoustu obchodů, uměleckých galerií, restaurací a kaváren. Tato čtvrť je relativně malá a z jednoho konce na druhý dojdete za 20–25 minut. Neměli byste přitom minout Central Park, náměstí Plaza Vieja, havanskou katedrálu nebo El Capitolio a repliku amerického Kapitolu.

Údolí Viñales, jeho jeskyně a tabáková pole

Údolí Viñales na Kubě je jako z jiného světa. Jeho snová krajina s kuželovitými mogoty a tabákovými plantážemi se právem dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Najdete tu i několik impozantních krasových jeskyní s krápníky a podzemními řekami – mezi nejznámější patří Cueva del Indio a Cueva de San Miguel. Údolí Viñales je skvělým místem pro pěší túry, jízdu na kole i na koni.

Humboldtův park (Parque Nacional Alejandro de Humboldt)

Na seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 2001 i slavný Humboldtův park. Ráj pro milovníky divoké zvěře je největším a nejzachovalejším horským ekosystémem v Karibiku. Vedle množství vzácných druhů zvířat včetně papoušků, kolibříků a ještěrek je domovem 16 druhů endemických rostlin.

Hemingwayovo muzeum

Fanoušci Ernesta Hemingwaye by při zájezdu na Kubu neměli minout panství Finca la Vigia pár kilometrů od Havany. Slavný spisovatel tady žil od poloviny roku 1939 do roku 1960. Dnes je v domě muzeum, kde si můžete prohlédnout Hemingwayovy osobní předměty, knihy, fotografie atd.

Trinidad

Trinidad, nejfotografovanější místo na Kubě mimo Havanu, je velmi živé kulturní město s mnoha muzei, restauracemi a kulturní scénou. V historickém centru můžete nejlépe vidět španělskou koloniální architekturu, domy natřené jasnými barvami s typickými hliněnými střechami a dlážděné ulice.
El Capitolio, Havana
Muzeum E. Hemingwaye

Jak zabavit děti během zájezdu na Kubě

  • Acuario Nacional de Cuba: v Národním akváriu v Havaně můžete s dětmi prozkoumat šíři kubánského mořského života, různé druhy ryb, želv a dalších živočichů.
  • Parque Lenin: rozsáhlý zábavní komplex blízko Havany je oblíbeným místem pro volnočasové aktivity. Vedle parků, tenisových kurtů, golfového a fotbalového hřiště, bazénů a umělých pláží se tu děti vyřádí na houpačkách, skluzavkách a prolézačkách nebo s rodiči navštíví kino či planetárium.
  • Plavání s delfíny: na Kubě funguje několik delfinárií (např. ve Varaderu, Cayo Santa María apod.), kde si tato krásná zvířata můžete prohlédnout, zaplavat si s nimi nebo zhlédnout delfíní show.
  • Aquaparky jsou na Kubě obvykle součástí luxusnějších hotelových resortů. Hotely ve Varaderu, Cayo Coco či Cayo Santa María nabízí vlastní vodní parky s bazény, skluzavkami a dalšími atrakcemi.

Noční život na Kubě

Kuba je neuvěřitelně živá a rušná země plná zajímavých míst. Pokud máte rádi slavnosti, živou hudbu, tanec a koktejly, bude pro vás Kuba to pravé. Po celé zemi najdete dostatek barů, klubů a hudebních podniků pro bujarý noční život. Nejvíce možností nabízí centrum hlavního města Centro Habana. Kluby a bary ožívají kolem 22:00 h a zavírají až kolem 3:00 h. Nezapomeňte také na určitý dress code, Kubánci se rádi hezky oblékají a do některých klubů vás v šortkách a tílku nepustí.
Katedrála v Havaně
Kubánka s doutníkem

Zajímavé události, akce a svátky na Kubě

Havana Jazz Festival

Havana, 21. až 28. ledna 2024
Mezinárodní jazzový festival v Havaně, jeden z největších na světě, se koná na mnoha místech kubánské metropole od Teatro Nacional až po barevné ulice starého města. Během 7 dní uvidíte desítky místních i mezinárodně uznávaných umělců. Čeká vás specifický latinskoamerický jazz a neobyčejná atmosféra noční Havany s prolínajícími se zvuky jazzu a salsy z místních kaváren.

Festival del Habano

Havana, 18. až 25. února 2024
Kubánský doutníkový festival je největší událostí pro milovníky doutníků na celém světě a oslavou klíčového kubánského fenoménu. Užijte si množství aktivit s vůní doutníků: návštěvy továren a tabákových plantáží, výstavy o výrobě a historii doutníků i ochutnávky žhavých novinek.

Prvomájové oslavy

Havana, Varadero, Cayo Santa Maria a celá Kuba, 1. května 2024
Barevný karneval a pouliční veselí můžete na Kubě zažít i 1. května na Svátek práce, kdy v městech probíhají prvomájové festivaly. Začíná se ranním průvodem a pokračuje po celý den oslavami s živou hudbou, tancem, veselím a ochutnávkou pouličních specialit.

Coraland Music Fest Cayo Santa María

Cayo Santa Maria, květen 2024
Máte-li rádi elektronickou hudbu a plážové večírky, neměli byste během dovolené na Kubě vynechat festival elektronické hudby pořádaný po dva květnové víkendy v letovisku Cayo Santa María. Všichni hosté ubytovaní hotelech Starfish Cayo Santa Maria, Grand Memories Cayo Santa Maria, Sanctuary Grand Memories Santa Maria a Memories Paraioso mají na akci bezplatný přístup.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Kubě

Jaké jsou nejoblíbenější sporty na Kubě?
Kam se vydat na výlet na Kubě?
Jaký je noční život na Kubě?