Podnebí a počasí na Kubě: kdy je nejlepší doba na dovolenou

Na Kubě panuje převážně tropické podnebí ovlivněné Karibským mořem a severním Atlantikem. To znamená, že po celý rok je tu horko a slunečno s vysokou vlhkostí. Kuba má dvě roční období: dobu dešťů a dobu sucha. Podnebí se na Kubě může lišit i podle regionů. V oblastech na východě a jihu ostrova jsou průměrné teploty vyšší a srážky hojnější, západ a severozápad Kuby má díky proudům z Mexického zálivu mírnější teploty a méně srážek.
Kubánská pláž

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Kubě?

Kuba, včetně oblasti Cayo Santa María a Varadero, má dvě sezóny: horké a vlhké období dešťů, kdy na ostrově spadne 70 % srážek, a období sucha, které přináší na ostrov chladnější a sušší počasí.

Období sucha: listopad až duben

Nejlepší dobou pro zájezd na Kubu je období sucha (listopad až duben). Průměrné teploty se pohybují mezi 20–25 °C v noci a 25–30 °C ve dne. V tomto období teploty více kolísají, je dobré mít s sebou i lehkou bundu nebo svetr.

Pokud je vaší prioritou krásné počasí, zvolte leden, únor nebo březen. Díky slunečné obloze, příjemným teplotám, menším srážkám a nízké vlhkosti se jedná o ideální dobu pro poznávání země, pěší turistiku i outdoorové aktivity. Počítejte ovšem s větším náporem návštěvníků, je to hlavní turistická sezóna na Kubě.

Období dešťů: květen až říjen

Méně populární je období dešťů (květen až říjen), přinášející větší horko a vlhko. Kromě vyšších teplot (průměrně mezi 25–30 °C v noci a 30–35 °C ve dne) a vyšších srážek přináší toto období i časté tropické bouře. Nejvyšší teploty bývají kolem poledne mezi 11:00 a 15:00, v tuto dobu se doporučuje nevycházet na slunce. Nejlepší čas pro pláž je ráno a podvečer.

Zároveň platí, že období dešťů je obvykle nejlevnější dobou pro zájezdy na Kubu. Toto období volí cestovatelé s omezeným rozpočtem a návštěvníci, kteří se chtějí vyhnout velkým davům turistů. Pláže a moře jsou navíc v tuto dobu dokonalé.
Jasná obloha nad kubánskou pláží Playa Megano
Oblačné počasí na Cayo Gulliermo
Zatažená obloha ve Varaderu

Teploty mořské vody na Kubě: kdy je nejlepší koupání?

Při plavání, potápění a dalších vodních aktivitách na Kubě si užijete příjemně teplou vodu po celý rok.
  • zimě (prosinec až únor) je průměrná teplota vody kolem 24–26 °C.
  • Na jaře (březen až květen) se teplota vody postupně zvyšuje a dosahuje 25–27 °C.
  • V letním období (červen až srpen) se teplota vody dále zvyšuje na cca 28–30 °C.
  • Na podzim (září až listopad) si voda udržuje teplotu v rozmezí 26–28 °C.
Teplota vody se může trochu lišit v závislosti na konkrétní lokalitě. V oblastech, jako jsou Varadero nebo Cayo Coco, bývá voda o něco teplejší než jinde.

Otázky a odpovědi k počasí na Kubě

Kdy je nejlepší doba pro zájezd na Kubu?
Jaké počasí je na Kubě?
Jak teplé je moře na Kubě?