Nákupy na Kubě: čím platit, kde měnit peníze a co si koupit na dovolené

Měna Kuby

Oficiální měnou na Kubě je kubánské peso (CUP, dělí se na 100 centavos). Ještě do konce roku 2020 byly na Kubě v oběhu 2 oficiální měny: Peso Nacional (CUP) a Peso Convertible (CUC) pro turisty jako alternativa amerického dolaru. Od 1. 1. 2021 měna CUC zanikla a zůstala pouze oficiální kubánská měna CUP. Běžně používaný symbol kubánského pesa je $.
 

Orientační směnný kurz

(6/2023)
  • 1 Kč = 1,09 CUP
  • 1 euro = 25,84 CUP
  • 1 USD = 24,16 CUP
Kubánské peso
Prodej suvenýrů na pláži, Kuba

Jak a kde získat kubánská pesa?

Peníze (eura nebo dolary) můžete vyměnit v bankách a v oficiálních směnárnách CADECA. K výměně budete potřebovat cestovní pas. Vlastní směnárny nebo směnárenské přepážky má i mnoho hotelů, což je sice pohodlné, ale s méně výhodným směnným kurzem. Vyplatí se směňovat spíš eura než dolary, na které je na Kubě uvalena zvláštní přirážka (tzv. „penalización“).

Bankomaty jsou na Kubě běžné. Najdete je ve větších městech, letoviscích a turistických centrech (Varadero, Cayo Santa María apod.), u bank, směnáren i ve větších nákupních centrech. Jen pozor, bankomaty nepřijímají karty amerických bank.

Je dobré vědět: Kubánská pesa se nedají vyvážet ze země, proto před návratem z Kuby veškerou kubánskou měnu utraťte, případně vyměňte ve směnárně na letišti zpátky na eura. Celní kontrola by vám pesa zabavila bez náhrady. Ke zpětné výměně budete muset předložit letenku a cestovní pas.

Hotovost, nebo platební karta na Kubě?

Při zájezdu na Kubu se vyplatí mít s sebou hotovost i kartu. Kuba je specifická v tom, že někde můžete platit pouze v hotovosti a jinde výhradně kartou. Většina místních obchodů, trhů a menších podniků přijímá jen kubánské peso. V hotelech, autopůjčovnách a obchodních centrech budete potřebovat platební kartu. Nejpraktičtější kartou je VISA případně EC/MC, karty American Express se neakceptují.
Kubánské suvenýry
Korále ze semen

Jak drahá je Kuba?

Kuba není drahá země, ale ani nijak levná. Ve srovnání s ČR vyjde o něco málo dráž, pokud se ale jedná o méně dostupné zboží, ceny se šplhají do několikanásobné výšky. Za potraviny v supermarketu zaplatíte přibližně jako v ČR, jídlo v levné restauraci vás vyjde na cca 155 Kč na osobu, točené pivo na 55 Kč a káva přibližně na 26 Kč. Levnější jsou doutníky, cigarety a rum (údaje 6/2023).

Spropitné a smlouvání

Vzhledem k velmi nízkému průměrnému platu (cca 900–1 200 kubánských pesos měsíčně) je spropitné v turistických oblastech jedním z hlavních zdrojů příjmu. Na spropitné čekají číšníci v restauracích, pokojské, řidiči autobusu, ale i muzikanti na ulici. Kromě služeb v hotelu (pokojské např. zpravidla 10 eur za pokoj/pobyt) je obvyklé spropitné i místním průvodcům (cca 2 eura za osobu a celodenní výlet) a řidičům autobusů (1–2 eura za osobu a celodenní výlet). Jako určitá norma platí, že za služby se symbolickou zálohou (např. za poskytnutí ručníků u bazénu či na pláži) klienti tuto zálohu nepožadují zpět. Smlouvat se na Kubě dá např. na tržnicích nebo v obchodech se suvenýry. Můžete usmlouvat i lepší cenu s taxikáři.

Co si přivézt domů z Kuby?

Kromě kvalitních, ručně vyráběných doutníků a skvělého kubánského rumu si můžete koupit např.:
  • hudební nástroje – maracas, bongy, konga, kytary apod. (Kuba je rodištěm živé hudební kultury),
  • tradiční textilní výrobky, slaměné klobouky,
  • karibskou bižuterii – „organické“ šperky z přírodnin,
  • keramiku a sošky – talíře, misky, vázy nebo jiné dekorativní předměty zdobené kubánskými motivy,
  • kávu: balíček čerstvě pražené kubánské kávy bude milou pozorností.
Talíře z palmových listů, Kuba
Suvenýry z kokosových ořechů, Kuba

Otázky a odpovědi k nakupování na Kubě

Co si přivézt z dovolené na Kubě?
Jak draho je na Kubě?
Jak a čím platit na Kubě?