Thajsko

Objevte s námi to nejkrásnější, co Thajsko nabízí.

VÍTEJTE V THAJSKU!

Thajsko neznamená jen bělostné pláže, azurové moře a exotickou flóru a faunu, ale také dávnou historii, levné nákupy, výbornou kuchyni, Zábavu i klidná zákoutí na plážích okouzlujících tropických ostrovů. Thajské království, omývané ze západu Andamanským a z východu Jihočínským mořem, leží ve středu poloostrova Zadní Indie. Thajsko se dělí na 76 provincií a úředním jazykem je zde thajština. Domluvíte se však i laoštinou, čínštinou a v turistických centrech angličtinou. Země úsměvů, jak je právem nazývána, sousedí s Myanmarem (dřívější Barmou), Kambodžou, Laosem a Malajsií a patří k jednomu z nejvyhledávanějších cílů zimní dovolené. Oblíbenost si získalo především díky nádherným plážím s bílým pískem, tyrkysovým mořem, exotickou přírodou nebo výtečnou kuchyní. Pokud očekáváte více než jen odpočinkovou dovolenou, možností je opravdu mnoho. Rušný Bangkok, bujarý noční život, bohatá historie, nezaměnitelná kultura, ale i tropické národní parky s různými druhy živočichů a rostlin, nádherný podmořský svět, vodopády, průzračné zátoky, adrenalinové vodní sporty, nezapomenutelné thajské masáže. Thajsko je nezapomenutelná země, kam se budete rádi vracet.

Thajsko

Obyvatelé Thajska a zvyky
Žije zde přes 68 milionů obyvatel, z nichž velká většina obývá venkov a méně než 30% žije ve městech. Thajci jsou velmi usměvaví, skromní a konzervativní. Ve velké míře převládá buddhismus, okolo 4% obyvatel vyznává islám a 1% křesťanství. Populace Thajska je ze 75% thajské národnosti, 14% tvoří obyvatelé z Číny a 11% jiné národnosti světa. Thajci si velmi potrpí na čisté, slušné oblečení, obzvláště při návštěvách chrámu musí být ramena i kolena zakryty oděvem. Boty se zouvají v domácnostech, obchůdkách i chrámech. Za nejdůležitější část těla považují hlavu, proto není vhodné dotýkat se něčí hlavy a také je zakázáno někoho překračovat nebo k někomu otáčet chodidla. Téměř nikdy se nepoužívá nůž, ženy se nesmí dotknout mnichů a místo potřesení rukou se Thajci zdraví sepnutím rukou jako při modlitbě a mírným sklonem hlavy. V Thajském království je velmi uctívaná královská rodina, všechny obrazy Buddhy vnímají jako posvátné objekty.

Nápoje a strava - Kuchyně
Thajská kuchyně je velmi různorodá, chutná, levná a vyniká svou pálivostí. Některé ingredience připomínají indickou nebo čínskou kuchyni, thajská bývá ostřejší a méně časově náročná. Mezi časté ingredience patří chilli, limetková šťáva, kokosové mléko a fermentovaná rybí omáčka, která se používá místo soli. V Thajsku se nemusíte bát ochutnat jídlo z pouličních stánků, ba naopak. Pokrmy koupené na ulici jsou výtečné a hygienicky nezávadné. Základem thajských pokrmů je rýže nebo nudle, zelenina, maso, ryby či mořské plody. Vyzkoušet můžete také thajskou kyselou polévku tom yam nebo dezert ze sladké lepkavé rýže s kokosovou smetanou a mangem. Za národní jídlo je považováno Pad Thai z rýžových nudlí s čerstvou zeleninou, vajíčkem, oříšky a k tomu si vyberete maso, krevety nebo tofu. Ti odvážní mohou zkusit některý z široké škály hmyzu nabízeným v různých úpravách.

Zdraví a očkování
Při vstupu do Thajska není vyžadováno žádné očkování. K povolení vstupu na thajské území se vyžaduje očkovací průkaz pouze od osob přijíždějících z oblastí charakterizovaných výskytem infekčních nemocí, jako např. žlutá zimnice. Při cestování do vzdálených částí země doporučujeme poradit se s vaším praktickým lékařem o očkování proti žloutence, žluté zimnici a tyfu. Lékařská péče je v Thajsku na vysoké úrovni.

Placení
Oficiální měnou v Thajsku je baht (THB), který se dělí na 100 satangů. 100 THB se rovná přibližně 65 Kč, záleží na aktuálním kurzu. Bankovky mají hodnoty 20, 50, 100, 500, 1000 THB, mince jsou v hodnotách 1, 5 a 10 satangů, v hodnotě 25 a 50 nejsou moc obvyklé, dále se v Thajsku používají mince 1, 2, 5 a 10 bahtů. Peníze v USD a EUR lze na bahty měnit ve směnárnách, bankách, hotelových resortech a na letištích. Bankomaty, směnárny i banky jsou v turistických oblastech a městech dobře dostupné, za výběry z bankomatu se platí poplatek. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány a obchodníci si za ně v některých případech účtují poplatek 3-5 % z celkové ceny. Bankovky je přísně zakázáno ničit, mačkat a popisovat, Thajští obyvatelé to chápou jako zneuctění svého krále. Spropitné v Thajsku nebývá zvykem, v dražších hotelech a restauracích je však běžné.

Elektřina
Elektrická síť v Thajsku je 220V/50Hz. V ubytovacích zařízeních mají ve velké většině zástrčky evropského typu, v méně turistických částech se můžete setkat s americkými zásuvkami, na které je potřeba koupit adaptér.

Počasí
Thajsko má tropické podnebí s denními teplotami okolo 30°C, vysokou vlhkostí a monzunovými dešti. Počasí v severní a střední části je odlišné od části jižní. V severním a středním Thajsku bývá nejtepleji a vlhko v březnu, dubnu a květnu, naopak sucho a chladněji od listopadu do února. Mezi červnem a říjnem přichází období dešťů, které ale neznamenají celodenní deště, prší spíše v noci a krátkou dobu. Jihovýchodní část má odlišné období dešťů než jihozápadní část. Na západním pobřeží, kde se nachází oblasti Krabi, Phuket a Khao Lak, je deštivo od května do října, na jihovýchodním pobřeží prší mezi zářím a prosincem.

Vhodná doba pro relaxační pobyt v Thajsku
Hlavní sezona začíná listopadem a končí březnem. Na severu je nejvhodnější doba pro návštěvu mezi listopadem a únorem. Od března do května se teploty vyšplhají ke 40°C a spolu s teplotami se zvyšuje i vlhkost. Jih Thajska má nejpříznivější teploty ke strávení dovolené mezi listopadem a březnem, leden bývá označován jako nejvíce navštěvovaný měsíc sezony. V severní části Thajska bývá příhodná doba pro prohlížení památek v prosinci.

Místní doprava
Pro rychlé přibližování jsou v Thajsku hojně využívány mototaxi a tuk tuky, cenu si vždy dohodněte předem. Tuk-tuk je místní motorová tříkolka, se kterou v husté dopravě přemístíte rychle a jednoduše. Můžete využít i klasické taxi, autobusy nebo lodní dopravu. Ta je využívána mezi pevninou a ostrovy, v Bangkoku se setkáte s tradiční plavbou po řece.

Thajsko  Thajsko

CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách do Thajska do délky pobytu 30 dnů pro držitele cestovních pasů ČR není vyžadováno vyřizování vstupního víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod (ze sousedních zemí), je maximální povolená doba pobytu pouze 15 dnů. Vízum je uděleno při vstupu do země bez poplatku a platnost cestovních pasů musí být minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Thajska. Může být vyžadováno doložení dostatku hotovosti ve výši 20.000,- THB na osobu nebo 40.000,- THB na rodinu na krytí nákladů během pobytu. V Thajsku platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.

 

Příjemné prožití Vaší dovolené Vám přeje kolektiv pracovníků cestovní kanceláře Exim Tours.

 

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Bangkok
  • Časový posun: zimní čas + 6 hodin, letní čas + 5 hodin

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +66
  • Zastoupení země: Velvyslanectví České republiky, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd. Lumpini, Pathumwan, 10330 Bangkok
  • Telefon: +66-(0)2-250-9223
  • E-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
  • Honorární konzulát České republiky v Thajsku: 153/2 Moo 9, Tambon Pongpa, Chiang Rai 571 30, Amphoe Mae Sai
  • E-mail: phuket@honorary.mzv.cz
  • Telefon: +66-(0)76-249 400, linka 1501

Měna

  • Měna: Thajský baht (THB) (který se dělí na 100 satangů. 100 THB je přibližně 65 Kč).

Mapa - Thajsko


Nejlépe hodnocené hotely - Thajsko

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím