Černá Hora

Objevte s námi to nejkrásnější, co Černá Hora nabízí.

  1. Eximtours.cz
  2. Černá Hora

Objevte s námi zcela novou Černou Horu – perlu Balkánského poloostrova, která vás okouzlí natolik, že se budete chtít stále vracet. Nespoutanost přírody, unikátní historické památky, krásné pláže různorodých variací, kulturně bohatá městečka, vynikající kuchyně okořeněná živelnou balkánskou krví i vřelé obyvatelstvo, to vše se snoubí v této dechberoucí zemi.

Černá Hora se nachází na jižním pobřeží Jaderského moře, sousedí na západě s Chorvatskem, na severozápadě s Bosnou a Hercegovinou, na severovýchodě se Srbskem a na východě s Albánií a Kosovem. Rozloha této balkánské země není sice velká (13 812 km2), o to bohatší je ale na přírodní krásy, které vás ihned uchvátí. Většina země je pokryta rozsáhlými horskými masivy, jejichž základním stavebním kamenem je vápenec a dolomit, ve kterém se vytvářejí krasová pole, jeskyně a ponorné řeky.

Fakultativní výlety - Černá Hora  Fakultativní výlety - Černá Hora

Nejvyšším a nejkrásnějším pohořím země je Durmitor na severozápadě země. Jeho centrální část byla roku 1952 prohlášena národním parkem a od roku 1980 je zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Nejvyšším vrcholem je Bobotov kuk (2522 m.n.m.). Durmitor na severu spadá do hloubky 1300 metrů do kaňonu řeky Tary. Velice zajímavé a atraktivní jsou také horské masivy, které se zvedají do značné výšky přímo od hladiny moře – Rumija mezi mořem a Skadarským jezerem, zdvihající se do výše 1593 m.n.m., nebo známý Lovćen (1749 m.n.m.) nad zálivem Boka Kotorska.

Černá Hora nabízí něco jiného a jedinečného. Na rozdíl od ostatních balkánských zemí, jako jsou Chorvatsko či Bulharsko, nebyla prozatím tolik ovlivněna masovým turismem. Tak si doposud zachovává svůj tradiční ráz i nedotčené přírodní scenérie. Černá Hora se řadí mezi nejmladší státy Evropy. Suverénním státem a členem OSN je teprve od léta roku 2006, avšak má velice rozmanité a dlouhé historické kořeny, což bohatě dokládají mnohé historické památky.

Černá Hora byla osídlena na přelomu našeho letopočtu Ilyry – starověkým národem indoevropského původu. Později byli vytlačeni Slovany. Od 10. století n. l. zde po staletí existovalo knížectví Zeta. V 15. století se větší část území dostala pod vládu Turků, ale v nepřístupných horských oblastech byl založen samostatný stát Černá Hora.

Nehledě na opakované pokusy, osmanským Turkům se Černou Horu nikdy nepodařilo zcela ovládnout. Úplné nezávislosti na Osmanské říši dosáhla Černá Hora v roku 1878 po rusko-turecké válce. Před první světovou válkou, v roce 1910, bylo knížectví povýšeno na království, králem se stal Nikola I. a královnou jeho žena Milena. Po válce v roce 1918 se Černá Hora připojila ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Černohorská kuchyně je dalším z důvodů, proč byste měli tuto krásnou zemi navštívit. Vynikající čerstvá zelenina na všechny možné způsoby, grilované čerstvé ryby, voňavé koření i husté polévky nejlépe chutnají v malých bistrech a stylových hospůdkách, kde zážitek z jídla ještě umocní přátelské chování obsluhy. Černohorci jsou velmi hrdí na své vynikající prošuto a sýry, k proslulým černohorským pochoutkám patří také olivy a olivový olej z okolí Baru nebo proslulé černohorské víno.

  Cestovní doklady

Při turistických cestách do Černé Hory není vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum pro vstup na méně než 90 dní. Podmínkou pro vstup do destinace je platný cestovní pas (pobyt do 90 dnů) nebo občanský průkaz (pobyt do 30 dnů) s minimální dobou platnosti 6 měsíců po předpokládaném ukončení pobytu v destinaci. Držitelé cestovních dokladů jiných států, než ČR, jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví či konzulátu.

  UPOZORNĚNÍ

Dítě do dovršení dvou let platí pouze jednorázový manipulační poplatek 1 290 Kč (není-li v ceníku uvedeno jinak).

  LETOVISKA

Boka Kotorská
je přírodním unikátem, který se nachází na jihozápadu země. Jedna z nejkrásnějších zátok ve Středozemním moři vznikla před zhruba deseti tisíci lety zaplavením údolí dvou horských řek mořskou vodou. Čtyři menší zátoky, ostrovy, poloostrovy, mysy, holé vrcholky hor, ale i zelené kopce a barevná středomořská flóra vytvářejí celek, který činí z tohoto kraje jednu z nejromantičtějších částí Balkánského poloostrova. V roce 1979 byla zátoka zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. S celkovou délkou 28 kilometrů se jedná o největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře, který se dělí na čtyři menší zálivy: Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský.

Fakultativní výlety - Černá Hora  Fakultativní výlety - Černá Hora

Herceg Novi
je největším městem celého zálivu, současně jeho největším turistickým letoviskem. Vyniká chráněnou polohou a příznivým podnebím s dostatkem vláhy a mimořádným bohatstvím vegetace. Před vlivy z vnitrozemí je chráněn vysokým horským masívem pohoří Orijen. Město má ročně v průměru 200 slunečných dní, v měsíci červenci a srpnu dokonce 11 slunečných hodin denně. Proslulá je zejména zdejší botanická zahrada s více než 2000 středomořských, subtropických a tropických rostlin. V okolí města se nachází několik pláží rozličného typu, většina z nich má mělký a dlouhý vstup do moře.

Budvanská riviéra
měří pouhých 25 kilometrů, patří jí ale největší zájem turistů. Mimo velkolepých přírodních scenérií má na této skutečnosti velký podíl fakt, že je v této oblasti nejlépe rozvinuta turistická infrastruktura a koncentruje se zde zábavní a kulturní život. Budva s osadami Borety, Bečiči, Rafailoviči, Pržno, Miločer, Sveti Stefan, Reževiči a Peraziča vytváří jednu z nejkrásnějších riviér a přímoří. Charakterizují ji intimní, skryté zátoky, maličké tiché přístavy, čistý písek a bujná středomořská vegetace.

Budva,
kdysi malé a tiché pobřežní město, je dnes metropolí černohorské turistiky. Největší a nejlépe vybavené letovisko černohorského pobřeží lemují horské masivy Lovčen a Paštroviči, které město chrání před chladnými severními větry a vytváří tak příjemné vlahé podnebí. Budva proslula svými krásnými plážemi (hrubý i jemný písek, drobné oblázky). Soustřeďuje se v ní sportovní, zábavní, společenský i kulturní život. Hotelové komplexy, většinou téměř samostatná hotelová městečka jako je např. Slovenska Plaža, se nacházejí mimo staré město, za jeho hradbami, v těsné blízkosti moře.
Chloubou Budvy je pláž Slovenska plaža, u nás známá pod názvem Slovenská pláž. Táhne se v širokém oblouku v délce 1 600 metrů od městského přístavu východním směrem. Její povrch tvoří příjemné oblázky. Je to v současnosti nejreprezentativnější černohorská pláž s celým komplexem hotelů různých typů a s širokou škálou zařízení pro sport a zábavu. Vyniká bujnou vegetací v okolí. Někteří návštěvníci dávají přednost malebné pláži Mogren, ke které vede cesta vytesaná ve skále. Skládá se ze dvou částí, jež jsou spojeny tunelem ve skále. Je dlouhá asi 350 metrů a její povrch je tvořen z hrubého písku. Pláž Mogren I. je nositelkou Modré vlajky. Historické město Budva je jedním z nejstarších měst Černé Hory a patří k nejstarším centrům osídlení na pobřeží Jadranu. Ve městě se dochovaly mohutné středověké hradby a dvě městské brány – Pevninská brána a Mořská brána. Při procházce míjí návštěvník kamenné historické domy, proplétá se směsicí úzkých uliček. Městskou dominantou je biskupský kostel sv. Jana Křtitele z 9. století.

Letovisko Bečiči
leží v Budvanském zálivu, východně od Budvy a je v podstatě jejím pokračováním. Z Bečiči vede až do centra Budvy čtyřkilometrová pobřežní promenáda. Letovisko nemá větší historické jádro, na konci bečičské pláže stojí pouze rybářská vesnička Rafailoviči, kde si jak za socialistické Jugoslávie, tak i později stavěli političtí předáci své reprezentační vily. Bečiči je podstatně klidnější oblastí než Budva. Všechna zdejší zařízení slouží cestovnímu ruchu. Hotely jsou zasazeny do velmi pěkného přírodního prostředí v blízkosti pláže a ve svahu nad ní. Chloubou letoviska je jeho nádherná pláž dlouhá 1800 metrů.

Malebné městečko Petrovac (též Petrovac na Moru),
obklopené hustými olivovými háji a borovými lesy, pochází z období 12. století a nachází se asi devět kilometrů jihovýchodně od poloostrova Sv. Stefan. Městečko leží v malé zátoce obklopené vysokými horami, které jej chrání před studenými vnitrozemskými vlivy. Obloukem se kolem zálivu táhne 600 metrů široká pláž z drobných oblázků a písku – Petrovacká pláž s načervenalou barvou písku. Příjemná atmosféra tohoto městečka je dána vysokým počtem slunečných dní v roce a bohatou nabídkou kulturního vyžití. Petrovac se může pochlubit nádhernou přírodní scenérií, kterou vytváří i dva malé ostrůvky před zálivem – vzdálenější Katič a bližší Sveta Nedelja s kostelíkem.

Buljarica
Mezi obcemi Petrovac a Čanj se rozkládá poklidná vesnička Buljarica s množstvím kulturních a historických památek, mezi něž patří především starý klášter Gradište z dvanáctého století s věží Kufin nebo kostel sv. Petka – místo, kudy vedla více než 300 let hranice mezi Evropou a Tureckem. Zátoka Buljarica se rozkládá dva kilometry od letoviska Petrovac, kam se můžete dostat i krásnou procházkou. Buljarica nabízí jednu z největších pláží Budvanské riviéry – je dlouhá 2250 metrů a zaujímá plochu 60 000 m2. Pláž je tvořena pískem a velkými oblázky. Nedaleko Buljarice se nachází známý národní park Skadarské jezero. To je oázou pro 280 druhů ptáků a je rovněž i jedním z největších evropských hnízdišť. Čtyři pozorovatelny ptáků a osm organizovaných stezek vedoucích přes mokřady činí z této destinace jednu z nejatraktivnějších černohorských lokalit pro milovníky přírody.

Barská riviéra
Barská riviéra je místem, kam prozatím nepronikla masová turistika a nenajdete zde velká rušná letoviska. Podél celého pobřeží se táhnou krásné pláže, které prozatím čekají na své využití. Zdejší přírodní podmínky jsou srovnatelné s pobřežím v okolí Budvy. Na Barské riviéře dnes najdeme nepříliš velká letoviska, jako jsou města Sutomore, Bar a Čanj. Vody podél celého pobřeží jsou velkým lákadlem pro potápěče a milovníky šnorchlování, ukrývají totiž nejrůznější archeologické pozůstatky i vraky lodí. Díky velmi teplému podnebí, chráněné poloze a mimořádně úrodné půdě v okolí jsou ve zdejší oblasti velké ovocné sady, zejména pak citrusy, vinice a olivovníkové háje.

Malé letovisko Čanj
je situováno mezi městy Petrovac a Bar. Přímo v centru se nachází jedna z nejkrásnějších pláží celé Barské riviéry – pláž Biserna Obala, která je dlouhá 1100 metrů a je pokrytá pískem, připomínajícím perleť. Další pláží, která se nachází v bezprostřední blízkosti letoviska, je Královnina pláž, ta je ale přístupná pouze z moře. Čanj je oblíbený i pro svou promenádu s několika restauracemi a kavárnami, která se nachází v bezprostřední blízkosti pláže. Na plážích v oblasti se můžete věnovat různým druhům sportů. Nachází se zde potápěčský klub, který organizuje kurzy a výpravy pod mořskou hladinu, např. k potopeným vrakům na několika lokalitách. Za potápěním se jezdí mimo jiné k Černému mysu.

Fakultativní výlety - Černá Hora  Fakultativní výlety - Černá Hora

Bar
patří mezi největší města jižní části černohorského pobřeží, jedná se o hlavní přístav v zemi, který zajišťuje spojení Černé Hory s celým Středomořím. Město leží při Jadranské magistrále, 25 km jihovýchodně od letoviska Petrovac. Je rozloženo v široké zátoce Luka Bar, na úpatí pohoří Rumija. Bar má krásnou palmovou promenádu a velice dobrou turistickou vybavenost.
Jedná se o moderní letovisko s širokou nabídkou restaurací, barů, diskoték i rozličných druhů sportu. Na severu města se vedle přístavu nachází oblázková pláž Topolica, dlouhá 750 metrů. Následuje dvoukilometrová oblázková pláž Žukotrljica, na které se můžete ukrýt před parnem pod borovicemi nebo v nějaké z mnoha přítomných hospůdek.

Menší letovisko Dobra Voda
se nachází mezi pobřežními městy Bar a Ulcinj. Je destinací vhodnou jak pro rodiny, tak i pro dospělé. Je ideální volbou pro klienty toužící po letní dovolené s možností výletů do okolí. Písčito-oblázková pláž Veliki Pijesak je mezi turisty velmi oblíbená a to díky pozvolnému vstupu do moře a bohaté gastronomické nabídce na pobřežní promenádě.

Ulcinjská riviéra
Nejjižnější pás černohorského pobřeží tvoří Ulcinjská riviéra, pozoruhodné místo s obrovským turistickým potenciálem. Vyznačuje se příznivými klimatickými podmínkami. Najdeme zde téměř 20 kilometrů pláží s jedinečným složením písku. Ulcinjské pobřeží se pyšní velkými osazenými plochami olivových hájů a dalších středozemních rostlin. Podél Ulcinjského pobřeží nalezneme mnohé přírodní pozoruhodnosti. Říční ostrov Ada Bojana s nádhernými písečnými plážemi vznikl v místě, kde se řeka Bojana vylévá do moře. Velika Plaža (Velká Pláž), nejdelší a nejkrásnější na černohorském pobřeží, je ozdobou zdejšího kraje. Stejně tak Valdanos – jedinečný záliv s pobřežím pokrytým starými olivovníky. Směrem k severozápadu najdeme další pláže – Mala plaža, Ženska plaža, Vučja jama (Vlčí nora) a další.

Ulcinj
a jeho okolí patří mezi nejdůležitější turistické oblasti v Černé Hoře. Kromě starobylých památek a zachovalé přírody sem návštěvníky lákají hlavně ideální podmínky pro letní pobyt u moře. Vzhledem ke zdejšímu klimatu trvá zdejší sezóna koupání od dubna do konce října. Přímo ve městě se nachází asi 600 metrů dlouhá Malá pláž, která se vyznačuje pozvolným vstupem do moře. Pláž lemuje příjemná promenáda s množstvím restaurací, barů a kaváren. Jihovýchodně od města se až k ústí řeky Bojany táhne Velika Plaža dlouhá téměř 13 kilometrů a široká až 100 metrů. Její písek je velmi jemný a díky vysokému obsahu jódu a dalších prvků má léčivé účinky. Letovisko je také vyhledávané pro širokou nabídku vodních sportů, pro které jsou tu ideální podmínky.

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Podgorica
  • Časový posun: + 0 hodin
  • Úřední jazyk: srbština

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +382
  • Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře: Partizanski put 6A – Tološi, 81 000 Podgorica, Černá Hora
  • Telefon: +382 (0) 20 281 103
  • E-mail: podgorica@embassy.mzv.cz

Měna

  • Měna: Euro (EUR)

Všechny destinace - Černá Hora

Mapa - Černá Hora


Nejlépe hodnocené hotely - Černá Hora

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím