To nejzajímavější z thajské historie, kultury a geografie

Thajské království, omývané ze západu Andamanským a z východu Jihočínským mořem, leží ve středu poloostrova Zadní Indie v jihovýchodní Asii. Dělí se na 76 provincií a město Bangkok. Thajsko sousedí s Myanmarem (dřívější Barmou), Laosem, Kambodžou a Malajsií.

Střípky z thajské kultury: jací jsou Thajci a jejich zvyky

V Thajsku žije více než 68 milionů obyvatel. Co od nich můžete na dovolené očekávat? Thajci jsou velmi usměvaví, skromní a k turistům se chovají s úctou. Místo potřesení rukou se Thajci zdraví sepnutím dlaní jako při modlitbě a mírným sklonem hlavy. Hlava je nejposvátnější částí těla, proto mějte v Thajsku na paměti, že není vhodné se něčí hlavy dotýkat. Jako nečisté jsou naopak vnímány nohy, proto se nesluší k osobám otáčet chodidla (např. v případě sezení s nohou přes nohu).
Usměvavá thajská farmářka
Thajky v typických šatech
Převládajícím náboženstvím v Thajsku je buddhismus. S ním je spojeno několik pravidel, která byste měli v Thajsku dodržovat. Při návštěvách chrámů mějte zakrytá ramena i kolena a zujte si boty. Ženy se nesmí dotknout mnichů. Všechna vyobrazení Buddhy jsou vnímána jako posvátná. Také královská rodina je v Thajsku silně uctívána.
Úředním jazykem je thajština. V turistických centrech se však domluvíte i angličtinou.

Pláže, hory, rýžová pole i deštné pralesy Thajska

Když se řekne Thajsko, každý si představí bílé pláže a ostrůvky vystupující z moře. Kilometrové pláže a krasové útvary a ostrovy podél pobřeží jsou typické pro jih Thajska a pobřeží Andamanského moře a Thajského zálivu. Naopak sever Thajska je hornatý. Nejvyšší hora Thajska je Doi Inthanon (2 576 m n. m.) v pohoří Tanen Taunggyi. Úrodná země se zelenými rýžovými poli je typická pro nížinu podél řeky Chao Phraya. V Thajsku se nachází i desítky národních parků a deštných pralesů.
Rýžové pole v Chiang Mai

Thajská historie v kostce

V průběhu historie se na území dnešního Thajska vystřídala různá etnika. Civilizace Dváravatí s etnikem Monů se začala formovat už od 3. století, později na území dnešního Thajska zasahovala mocná Khmérská říše, následovali Tájové z jihozápadní Číny, kteří založili několik království.

První „thajské“ státy

Sukhothajské království za vlády krále Ram Khamhaenga získalo mocenskou převahu ve většině dnešního Thajska, a proto je považováno za první thajský stát. V polovině 14. století vzniklo slavné Ajutthajské království, které původní Sukhothajský stát ovládlo. Ajutthajské království existovalo až do roku 1767, kdy podlehlo barmské invazi. Úspěšnou vzpouru proti Barmáncům zorganizoval generál Taksin, který se nechal korunovat králem, roku 1782 byl však zabit.
Poté vznikla dynastie Čakrí, která si vynutila hegemonii na celém území mezi Barmou a Vietnamem. Následovalo koloniální pronikání Británie a Francie do regionu, Thajsko se však jako jediný stát jihovýchodní Asie v době expanzivní politiky Evropy nikdy nestalo kolonií.

Vznik Thajska a kultu královské rodiny

Roku 1932 se Siam stal konstituční monarchií a v roce 1939 země získala současný název Thajsko. 20. století bylo v Thajsku ve znamení převratů a střídaní demokratičtější politiky s monarchistickou a vojenskými režimy. Až zásluhy krále Rámy IX., který vládl zemi od roku 1946 celých 70 let (nejdelší období panování jednoho vládce), ukončily v zemi krvavé převraty a demonstrace.
Dnes je Thajsko konstituční monarchií. Thajský král je místními obyvateli od dob Rámy IX. dodnes velmi uctíván a milován.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím