Jedeme na Kubu: doklady a další nezbytnosti

Chystáte se na dovolenou na Kubu? Podívejte se na podrobné informace, co všechno budete potřebovat, aby byl váš zájezd bez chybičky.
Veterán na pláži, Kuba

Covid-19, podmínky cestování Kuba

Načítám...

Doklady potřebné pro vstup na Kubu

Cestovní pas

Platný cestovní pas musí mít dobu platnosti minimálně 6 měsíců po návratu z Kuby.

Turistická karta

Občané ČR potřebují ke vstupu na Kubu za účelem dovolené kromě platného cestovního pasu (s dobou platnosti alespoň 6 měsíců po návratu) i vízum (turistickou kartu). Vízum musí mít všichni cestující včetně dětí bez ohledu na věk. CK EXIM tours Vám může zprostředkovat jeho vyřízení, nebo je možno zakoupit prostřednictvím Velvyslanectví Kuby v Praze. Pokud cestujete na přímém letu na letiště Santa Clara (SNU) lze v nouzových případech vízové karty zakoupit v destinaci na letišti Santa Clara za poplatek 70 EUR/osoba (platba na místě je možná pouze v hotovosti). Pokud cestujete do Havany (HAV) na linkovém letu s přestupem, platí povinnost zajistit si vízové karty již před odletem do destinace a karty na místě zajistit nelze. 
Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 90 dnů. Na Kubě ji lze na oddělení cizinecké policie prodloužit o dalších 90 dnů.

Jak funguje turistický pobyt na Kubě

Vízové karty předkládáte při vstupu do destinace a zároveň při odletu z destinace. Kartu nebo její část je nutné si ponechat po celou dobu u sebe. Každý cestující je dále povinen před cestou vyplnit vstupní migrační formulář na adrese www.dviajeros.mitrans.gob.cu. V tomto formuláři je nutno uvést místo pobytu na Kubě. Na Kubě platí přihlašovací povinnost. V případě ubytování v hotelu ohlašuje turistu provozovatel.
(Zdroj: webové stránky MZV.)

On-line formulář

Celní, zdravotní a migrační formulář je dostupný on-line v angličtině a španělštině. Lze ho vyplnit nejdříve 72 hodin před plánovaným odletem a není možné jej vyplnit až po příjezdu na Kubu. Při příletu se zpravidla vyžaduje jeho předložení ve vytištěné podobě.
Pouliční krámek na Kubě
Stará Havana, Kuba

Očkování, zdravotní péče

Pro cesty na Kubu se nevyžaduje žádné povinné očkování. Zvažte však očkování proti hepatitidě A a B, a pokud plánujete pobyt mimo turistické oblasti, vyplatí se vakcína proti břišnímu tyfu.
Zdravotní péče na Kubě je dvojího typu, pro místní a pro turisty. V mezinárodních nemocnicích určených turistům (Clínica Internacional) najdete vyšší úroveň péče, lepší vybavení a dostupnost léků než u nemocnic pro Kubánce. Podobně je tomu i v lékárnách; mezinárodní lékárny vás ovšem mohou překvapit vysokými cenami – nezapomeňte si proto vzít veškeré potřebné léky z ČR. Kromě léků, co pravidelně užíváte, se vyplatí vzít s sebou:
  • léky proti bolesti a horečce: paracetamol, ibuprofen atd.,
  • léky na zažívací potíže a proti průjmu,
  • repelenty a antihistaminika na potlačení reakcí po kousnutí hmyzem,
  • obvazy, dezinfekce, náplasti.

Bezpečnost na Kubě

Kuba je bezpečnou zemí s velmi nízkou kriminalitou, podle statistik je nejbezpečnější zemí z celého amerického kontinentu. Přesto se i tady setkáte s drobnými krádežemi, zvláště na místech s vysokou koncentrací lidí, např. v historickém centru Havany. Cennosti si raději nechte v hotelovém sejfu.
Kubánská pláž
Výroba doutníků, Kuba

Praktické informace před dovolenou na Kubě

Časový posun

Na Kubě je oproti ČR o 6 hodin méně celoročně (i během letního času).

Jazyky

Úředním jazykem je španělština, rozšířená je haitská kreolština, v turistických letoviscích se domluvíte anglicky a rusky.

Telefonování a internet

Internet na Kubě poskytuje státní telekomunikační společností ETECSA a je cenzurován. K připojení si musíte zakoupit kartičku na internet (na recepci hotelu nebo v kioscích ETECSA). Rychlost připojení je často problematická a nižší než v Evropě.

Elektřina

Elektrické napětí na Kubě je 110–220 V o frekvenci 60 Hz. Zásuvky a zástrčky jsou amerického typu A (dva ploché paralelní kolíky) nebo B (dva ploché paralelní kolíky a zemnicí kolík). Budete potřebovat adaptér, který si raději kupte ještě před cestou.

Pitná voda

V hotelech je pitná voda bez problému, jinak se doporučuje pít balenou vodu.

Užitečné kontakty pro případ nouze na Kubě

  • Policie: 106
  • Záchranná služba (ambulance): 104
  • Hasiči: 105

Velvyslanectví Havana

Embajada de la República Checa
Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, CP 10600 La Habana
Tel. +53 788 332 01, +53 788 334 67
Nouzová linka +53 526 410 01
E-mail: havana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/havana

Otázky a odpovědi k formalitám na Kubě

Jaké doklady jsou třeba ve vstupu na Kubu?
Jak získat vízum na Kubu?
Je Kuba bezpečná země?