Jedeme do Keni: doklady, očkování a další důležité informace

Cestovní doklady: stačí pas, vízum není potřeba

Cestovní pas: musí být platný minimálně 6 měsíců po ukončení zájezdu. Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Vízum: Pro vstup na území Keni je od 1. ledna 2024 zaveden registrační systém ETA (Electronic Travel Authorisation). Cena činí 32 USD, délka vyřízení je okolo 72 hodin. Registrace probíhá elektronicky individuálně před odjezdem na dovolenou na Etakenya.go.ke. Více informací najdete na stránkách MZV.

Děti: do dovršení dvou let věku platí pouze jednorázový manipulační poplatek 1 290 Kč (není-li v ceníku uvedeno jinak).

Zdravotní rizika, očkování, pojištění

Při cestách do Keni není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici (u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí je vyžadováno). Cestovatelé, plánující výlet na safari nebo prázdniny v Mombase a přímořském letovisku na pobřeží, by měli zvážit antimalarickou profylaxi.

Na další zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u vašeho praktického lékaře nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici. Kvalitní cestovní pojištění je nezbytností, uhradí lékařský zákrok i léky a případný převoz do ČR.

Praktické informace o Keni

•    Časový posun: +2 hodiny v zimě (když je v Praze 12 h, v Mombase je 14 h) a +1 hodina v létě.
•    Úřední jazyk: úředními jazyky v Keni jsou angličtina a svahilština.
•    Mobilní telefony: spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Keni obvykle bez problémů. Pokrytí signálem a jeho kvalita však může kolísat. O rozsahu a možnostech roamingu se proto předem informujte u vašeho mobilního operátora.
•    Elektřina: elektrická síť je 230 V/50 Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér (přechodku), kterou lze zakoupit na místě a někdy i oproti záloze zapůjčit v hotelu.

Transfery a doprava

Upozorňujeme, že poměrně velká část cest a silnic v Keni je nezpevněných. Transfery tedy mohou trvat mnohem delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích. Individuální cestování autem se vzhledem ke specifickým podmínkám nedoporučuje.

Poznávací programy a fakultativní výlety

Ve všech místech jsou výlety organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba vzít v úvahu zejména odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech se v této souvislosti uplatňuje kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměru queensize. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky – dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Užitečné kontakty:

Policie, hasiči a záchranná služba: 999
Velvyslanectví ČR: Tende Drive 745, Lavington, 00 100 Nairobi, P. O. Box 25639
Tel.: +254 774 420 460, nouzová linka +254 726 489 626
Web: www.mzv.cz/nairobi
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz