8 top aktivit, které zažít na dovolené na Zanzibaru

Zanzibar je oblíbenou turistickou destinací, která nabízí různé možnosti aktivit a výletů. Mezi nejoblíbenější plážové lokality, kde je nejvíce zábavních možností, restaurací, barů a večer se konají různé párty, patří severní letoviska Nungwi a Kendwa. Východ ostrova je zase ideální na potápění a šnorchlování. Ať už trávíte dovolenou kdekoliv na Zanzibaru, jaké aktivity stojí za to vyzkoušet

1. Návštěva zahrad s exotickým kořením

Zanzibar je známý jako ostrov koření. Ve zdejších zahradách můžete během tzv. Spice Tour spatřit, jak se pěstuje hřebíček, muškátový oříšek, pepř, vanilka a jiné druhy exotického koření. Koření si zde samozřejmě můžete také zakoupit.

2. Potápění či šnorchlování u korálových útesů

Kromě koupání a slunění na pláži patří mezi nejoblíbenější vodní aktivity na Zanzibaru potápění a šnorchlování u korálových útesů. Pokud nemáte vlastní výbavu, zapůjčí vám ji v turistických letoviscích přímo na pláži. Můžete si také zaplatit lekce potápění s instruktorem a výlet lodí k nejkrásnějším potápěčským lokalitám. Pro potápění a šnorchlování je ideální východní pobřeží ostrova, které lemuje dlouhý korálový útes.
Potápění na Zanzibaru
Lodní výlet za potápěním na Zanzibaru

3. Kitesurfing a jiné vodní sporty

Pokud vás lákají adrenalinové vodní sporty, vyzkoušejte na Zanzibaru kitesurfing. Není nic jednoduššího, než si zaplatit kurz kitesurfingu a osvojit si jeho základy se zkušeným instruktorem. Mezi další oblíbené vodní sporty, kterým se můžete na dovolené na Zanzibaru věnovat, patří třeba windsurfing, parasailing, paddleboarding, jachting či rybaření.

4. Výlet do Stone Town

Stone Town aneb Kamenné město bývalo domovem černých Afričanů, Arabů, Indů i Evropanů. Díky tomu se pyšní nezaměnitelnou atmosférou a unikátní směsicí arabské a evropské architektury. Můžete tu obdivovat třeba zachovalý sultánský palác, arabskou pevnost Old Fort, Dům zázraků, pomník afrických otroků a hlavně se projít spletitými uličkami lemovanými starobylými kamennými domy. Určitě vás nepřekvapí, že Stone Town je součástí kulturního dědictví UNESCO.
Sultánův palác ve Stone Town
Pomník afrických otroků ve Stone Town

5. Ochutnávka místní kuchyně

Chuť moře a vůně exotického koření – to charakterizuje zanzibarskou kuchyni. Na Zanzibaru si pochutnáte hlavně na čerstvých rybách a darech moře, k dostání jsou však i pokrmy z kuřecího, skopového a hovězího masa. V zanzibarských restauracích si zkrátka každý najde něco. Aby ne, vždyť ji ovlivnily nejenom africké a arabské vlivy, ale i koloniální kuchyně jako třeba portugalská, britská či indická.
Náš tip: Vyzkoušejte slavnou The Rock Restaurant, která se nachází přímo na moři kousek od letoviska Pingwe. Během přílivu vás k ní zaveze loď, zatímco při odlivu k ní můžete kráčet po odkrytém mořském dnu.

6. Plavba za želvami na Prison Island

Další z oblíbených aktivit na Zanzibaru je plavba člunem na ostrov Changu neboli Prison Island. Tomuto ostrovu se přezdívá dle vězení, jež zde dříve fungovalo pro otroky, kteří měli být transportováni do Ameriky. Dnes na Prison Island žije populace chráněných želv sloních, které sem byly dovezeny ze Seychel.
Prison Island
Sloní želva, Prison Island

7. Pozorování delfínů

Další ze zanzibarských lodních výletů vás vezme na vody v okolí Kizimkazi, které se přímo hemží delfíny. A šance, že delfíny spatříte je opravdu vysoká – místní agentury se chlubí 80% úspěšností.

8. Výlet na safari

Pokud milujete zvířata, nenechte si na dovolené na Zanzibaru ujít možnost výletu na safari do Tanzanie. Stačí přeplavit se několik desítek kilometrů na africkou pevninu a můžete se vydat za nezapomenutelným dobrodružstvím s pozorováním volně žijících divokých zvířat do tanzanských národních parků. Jestli je na vás africké safari příliš velké sousto, navštivte alespoň zanzibarský Jozani Forest, který je plný opic, zejména gueréz.
Národní park Jozani Forest na Zanzibaru
Red Colobus, Jozani Forest

Zajímavé události, akce a svátky na Zanzibaru

Sauti za Busara

Stone Town, 9. až 11. února 2024
Nejznámější svahilský hudební a kulturní festival Sauti za Busara láká až 20 000 diváků z celého světa. Jedná se o třídenní svátek živé hudby, divadla a tance s více než 400 umělci, hlavně z východní Afriky.

Seafood Festival

Kendwa, červen 2024
Při návštěvě Zanzibaru si nenechte ujít Festival mořských plodů. Čekají vás slavnosti jídla a hudby na jednom z nejkrásnějších míst Zanzibaru, slavné pláži Kendwa. Užijte si aktivity s tematikou mořských plodů včetně ukázek vaření, živé hudby, tance kirua a dalších forem tradičního umění ostrova.

Full Moon Party

Kendwa a další letoviska, každou sobotu kolem úplňku
I na Zanzibaru se uchytila tradice známá např. z Thajska, noční plážová slavnost za měsíčního úplňku. Nejznámější zanzibarskou úplňkovou párty najdete na pláži Kendwa každou sobotu po (nebo blízko) úplňku. Užijte si nonstop hudbu, bubny, tanec, degustaci mořských plodů a akrobatické show ve světle plážového ohně. Protančete noc v africkém rytmu a k ránu se vykoupejte v moři při východu slunce.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Zanzibaru

Co dělat na dovolené na Zanzibaru?
Kam za zábavou na Zanzibaru?
Jaké jsou nejlepší vodní sporty na Zanzibaru?