Důležité informace na cestu na Zanzibar

Doklady a další nezbytnosti na dovolenou

O vízum se starat nemusíte, vydají vám ho na letišti

Kromě platného cestovního pasu (cestovní doklad musí mít minimální platnost 6 měsíců od data vstupu do země) musíte mít při vstupu na Zanzibar vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu (případně lze o vízum požádat online). Poplatek za vízum je 50 USD a lze ho uhradit platební kartou nebo v hotovosti.
Na Zanzibaru se platí pobytová taxa ve výši 1–8 USD osoba/den, taxa je splatná na hotelové recepci.

Očkování na Zanzibar je pouze doporučené

Při cestách na Zanzibar z Evropy není potřeba žádné povinné očkování (potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze od osob přijíždějících ze zemí s výskytem této nemoci). Doporučeno je na Zanzibar očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a choleře. Při cestách do pevninské Tanzanie je vhodná antimalarická profylaxe, případně i očkování proti žluté zimnici. Před cestou doporučujeme ověřit si aktuální potřebu vakcinace v libovolném centru očkování a cestovní medicíny.
Stone Town, Zanzibar

Kvalitní cestovní pojištění se vám na Zanzibaru vyplatí

V případě potřeby lékařského ošetření doporučujeme na Zanzibaru soukromá zařízení. Ošetření se hradí na místě. Na Zanzibar je nezbytné kvalitní cestovní pojištění a vhodné je také vybavit se cestovní lékárničkou se základními přípravky proti průjmu, horečce, zánětu, alergii, dále dezinfekcí a kvalitním repelentem s vysokým obsahem účinné látky DEET.

Na Zanzibaru je bezpečno

Zanzibar je pro turisty bezpečnou destinací, nehrozí zde žádné výrazné nebezpečí. Doporučuje se nechávat větší finanční obnosy a originál cestovních dokladů v hotelovém trezoru, k cestování po ostrově vám postačí kopie pasu. Stejně jako v Evropě se na Zanzibaru můžete setkat s běžnou pouliční kriminalitou, proto nenechávejte zavazadla, hotovost ani vaše doklady bez dozoru.

Další důležité informace na dovolenou na Zanzibaru

  • Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času +1 hodina.
  • Úřední jazyk: úředními jazyky na Zanzibaru jsou angličtina a svahilština.
  • Pitná voda: na Zanzibaru doporučujeme pít balenou vodu, voda z kohoutku není pitná.
  • Elektřina: napětí na Zanzibaru je 230 V/50 Hz, zásuvky jsou zpravidla britského typu s plochými kolíky. Pro elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér, který si můžete dovézt z ČR, nebo vám ho zapůjčí v hotelu. Hotely jsou pro případ výpadku elektřiny vybaveny vlastními generátory.
  • Internet: internetové připojení je běžně dostupné v naprosté většině zanzibarských hotelů (wi-fi připojení na recepci hotelu je zdarma, připojení na pokojích může být v některých případech za příplatek).

Co si můžete odvézt ze Zanzibaru a co ne?

Úlovky v podobě mušlí jsou jistě krásným suvenýrem z dovolené, ale mějte na paměti, že jejich vývoz ze Zanzibaru je ve většině případů zakázán stejně jako vývoz předmětů z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat i z mořské fauny).
Mušle ze Zanzibaru
Tropický pozdrav ze Zanzibaru

Kam volat v případě nouze?

Mezinárodní telefonní předvolba Zanzibaru je +255.
V nouzi volejte integrovaný záchranný systém na čísle 112.
Na velvyslanectví České republiky pro Zanzibar v Keni (Tende Drive 745, 00603 Lavington, Nairobi, P.O.Box 25639) se můžete obrátit na těchto kontaktech:

Otázky a odpovědi k důležitým informacím o Zanzibaru

Jaké dokumenty potřebuji na Zanzibar?
Kolik stojí vízum na Zanzibar?
Musím mít na Zanzibar očkování?
Je na Zanzibaru bezpečno?
Je na Zanzibaru dostupná zdravotní péče?
Můžu si ze Zanzibaru dovézt mušle?