Poznejte Mauricius: historie, geografie, kultura a lidé

Mauricius vlastně není jen jeden ostrov, ale souostroví v Indickém oceánu 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Tvoří ho hlavní ostrov a několik menších (Rodrigues, Saint Brandon, Agalegské ostrovy).

Pole cukrové třtiny na Mauriciu

Geografie Mauricia: laguny, pohoří a tropická příroda

Ostrov Mauricius je pozůstatkem sopky, která vybuchla na dně Indického oceánu asi před 8 miliony let. Dnes už není vulkanicky aktivní, na rozdíl od svého souseda, ostrova Réunion. Výsledkem dávné erupce na Mauriciu je prstenec horských pásem s centrální plošinu ve výšce 670 m. Nejvyšší vrchol ostrova‚ Piton de la Petite Rivière Noire, měří 828 m.

Vnitrozemská část Mauricia je hornatá a porostlá bujnou tropickou vegetací, s mnoha jezírky a vodopády a bohatou biodiverzitou. Tropické klima přeje pěstování cukrové třtiny, kterou je osázena více než polovina ostrova. Ostrov je téměř celý obklopen třetím největším korálovým útesem světa, který před otevřeným mořem chrání laguny a písečné pláže.

Mauricius patří s rozlohou 1 864,8 km² k menším ostrovům, zato hodně zalidněným (hustota obyvatel 618/km² je zhruba 4,5krát vyšší než v ČR). Hlavním a největším městem je přístav Port Louis.

Panorama Mauricia s horou Le Morne
Vodopády Chamarel
Hinduistická svatyně, Mauricius

Zajímavosti z historie Mauricia

  • 1507: nebydlený ostrov objevují portugalští námořníci a dávají mu jméno „Ilha do Cisne“ (Ostrov labutí). Portugalci se nezdrží dlouho.
  • 1598: přicházejí Holanďané a dávají ostrovu jméno Mauricius podle svého panovníka Mauritse van Nassau. Holandští osadníci přivážejí domácí zvířata, začínají s pěstováním cukrové třtiny a hubí ptáka Dodo, dnešní symbol ostrova.
  • 1715: kontrolu nad Mauriciem přebírají Francouzi, opět mění jméno ostrova (Ile de France), začíná doba koloniální prosperity.
  • 1810: Angličané obsazují ostrov a mění jméno zpátky na Mauricius.
  • 1834: zrušení otroctví a dovozu indické pracovní síly.
  • 1968: Mauricius získává nezávislost.

Lidé Mauricia, jejich kultura a náboženství

Mauricius je multietnická společnost s pestrou mozaikou lidí indického, afrického, evropského a čínského původu včetně míšenců všech etnických skupin. V populaci (1,8 milionu) mají největší zastoupení Indové (68 %) a Kreolové (28 %), několika procenty jsou zastoupeni Číňané, Francouzi, Angličané a Jihoafričané. Tomu odpovídá i náboženství – hinduismus, křesťanství, islám aj.

Hlavní město Port Louis, Mauricius

Úředními jazyky jsou angličtina a francouzština, ale mluví se tu i mauricijskou kreolštinou, hindštinou, tamilštinou, maráthštinou a dalšími dialekty.

Ke kultuře Mauricia patří vzhledem k etnické rozmanitosti i nespočet různých svátků a originální kuchyně. Ostrovním symbolem je národní tanec Sega, který vychází z rituální hudby Madagaskaru a Afriky a vznikl v 18. století jako tanec otroků.

Otázky a odpovědi k historii a geografii Mauricia

Kde leží a jak vypadá Mauricius?
Jak vypadají obyvatelé Mauricia?
Jak se domluvit na Mauriciu?