Indie

Objevte s námi to nejkrásnější, co Indie nabízí.

INDIE - KERALA

Kerala – překrásná část Indie, nazývaná „Země samotného Boha“, je jako stvořená pro poznávání, objevování a nalézání nových životních cest. Ne náhodou časopis National geographic keralu řadí mezi jeden z deseti rájů na zemi. Kerala se nachází na jihozápadním cípu Indie při pobřeží Arabského moře a představuje uvolněnou, panenskou a čistou tvář jinak mnohdy chaotické a hlučné země. Svým návštěvníkům nabízí unikátní zážitky a atrakce – nádhernou přírodu, plavby na houseboatech, přepychovou kuchyni, bohaté kulturní dědictví a starověký systém léčení – ayurvedu.Kerala inspiruje k cestám nového druhu. Cestovatelé sem přijíždí hledat především mír a pohodu. Nesrovnatelná krása přírodního, kulturního a uměleckého bohatství z Keraly činí jednu z padesáti destinací, které zkrátka musíte navštívit.

Indie

Plavby na houseboatech
Jedním z nejunikátnějších geografických rysů Keraly je rozsáhlá síť stojatých lagun, jezer, ústí a kanálů, které protínají srdce tohoto jihoindického státu. Nejlépe si cestu těmito poklidnými vodami užijete z paluby místních houseboatů, mnohdy luxusně zařízených exotických bárek, přepracovaných z tzv. „kettuvalamů“, které se v dávných dobách používaly pro převoz rýže a koření. Keralské houseboaty jsou vybaveny několika ložnicemi s privátními koupelnami, venkovní terasou, kuchyňkou a milým personálem připraveným splnit každé vaše přání. Plavba těmito magickými vodními cestami vám umožní nahlédnout do kultury a života místních obyvatel.

Čajové plantáže
Pohoří Západní Ghát se táhne v délce 1 500 km téměř podél celého západního pobřeží Indie. Pokud se sem vydáte na výšlap, objevíte zemi čaje, ukrytou mezi vlnícími se zamlženými kopci a santalovými lesy. Oblast je domovem rozsáhlých plantáží s čajem, kávou a kořením, ale také vzácné fauny a flóry. Zdejší chladné klima láká dobrodruhy i novomanžele a každému má co nabídnout. Ať už jsou to romantické lodní plavby, ochutnávky kouřícího lahodného čaje nebo dobrodružné pěší stezky a kempování.

Přírodní rezervace
Milovníci přírody ocení šestnáct přírodních rezervací a pět národních parků, kde se návštěvníci mohou pokochat pohledem na vzácné zvířecí druhy, ptactvo, plazy, hmyz a rostliny (například na neelakurunji – exotickou modrou rostlinu, která kvete jen jednou za dvanáct let nebo na ohroženého sudokopytníka tahra jihoindického). Dobrodružnější jedince zaujme informace o tom, že v oblasti národních parků a rezervací se nacházejí jedny z nejlepších trekkingových stezek v Kerale.

Kuchyně
Kerala umí své návštěvníky nakrmit. A je na to pyšná a je v tom obzvlášť dobrá. Typická zdejší kuchyně hojně využívá koření a vyznačuje se liberálním používáním kokosu. Proslulá je Sadhya, vegetariánská hostina zahrnující variaci teplých pokrmů podávaných na čerstvě useknutém banánovém listě. Vzhledem ke své poloze je Kerala proslulá také svými mořskými plody a říčními delikatesami, například krevetami, kraby, humry a mušlemi, připravovanými s nezbytnou dávkou exotického koření.

Indie

INFORMACE

Zdraví - očkování
Při cestách do Indie není vyžadováno žádné očkování. Na případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích doporučujeme informovat se u vašeho praktického lékaře.

Klima
V oblasti Keraly panuje příjemné a stálé tropické podnebí po celý rok. Od června do září a od října do listopadu oblast ovlivňují monzuny, od února do května je léto. Teploty se pohybují v průměru mezi 28 – 32 stupni Celsia. Ve vyšších nadmořských výškách v pohoří Západní Ghát panuje chladnější klima a teploty mohou klesnout i pod 20 stupňů Celsia.

Mobilní telefony a internet
Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Indii dostupné. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se informujte u vlastního mobilního operátora. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií a v internetových kavárnách. Možnosti přístupu k internetu jsou uvedeny u popisu jednotlivých hotelů. Není dovoleno dovážet a používat satelitní telefony na území Indie. V případě porušení tohoto zákazu hrozí nejen zabavení přístroje, ale i zahájení trestního řízení podle příslušných zákonů o telekomunikacích.

Elektřina
Zpravidla střídavý proud o napětí 220 V. Doporučujeme vzít s sebou adaptéry, tzv. přechodky, protože některé elektrické zásuvky neodpovídají evropskému standardu. Na některých místech může docházet k výpadkům dodávek elektřiny, které ovšem nikdy netrvají dlouho.

Pláže - plavání
Pobřeží Keraly omývá Arabské moře. Je dlouhé asi 600 km a lemují ho pěkné písčité pláže s kokosovými palmami a skalními výběžky. Vzhledem k silným podmořským proudům podél některých pláží se nedoporučuje plavat daleko do moře a být opatrný při provozování vodních sportů, jako je např. plachtění nebo windsurfing.

Ayurveda
Starodávné vědění o harmonii těla, mysli a duše, a umění holistické medicíny, staré asi 5 000 let, se v Kerale praktikuje k dokonalosti. Zdejší tropické klima je ideální pro pěstování ayurvedských bylin a léčivých rostlin. Ayurvedské vědění se mezi tradičními mistry často předává z generace na generaci. Ayurveda klade důraz na regulaci čtyř principů (stravovací návyky – ahara, fyzická aktivita – vihara, spánek – nidra a sexuální návyky – maithuna), k nalezení rovnováhy a vyrovnanosti mysli. Během ayurvédské léčby se podává pouze vegetariánská strava bez alkoholických nápojů. Léčba zahrnuje nejrůznější masáže, lázeňské procedury, speciální bylinná ošetření, apod. Konkrétní léčebný postup vždy určí po konzultaci lékař na základě zdravotního stavu jedince.

Placení
Ve větších městech a mezinárodních hotelech lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech lze doporučit dostatečnou zásobu hotovosti. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého transferu peněz z ČR do Indie (např. služby Western Union, American Express, Thomas Cook apod.).

Spropitné
Spropitné je důležitou součástí příjmu obyvatel a žijí z něj často celé rodiny. V restauracích a barech mimo hotel se obvykle dává spropitné ve výši 10 %, některé restaurace mají spropitné již zahrnuté v ceně. Kromě služeb v hotelu (pokojské např. zpravidla 250 rupií/pokoj/ den) je obvyklé spropitné i místním průvodcům a řidičům autobusů (400 –500 rupií na osobu a celodenní výlet. Nosiči v hotelech a na letišti očekávají cca 50 rupií za každé zavazadlo. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve vašich rukou.

Indie  Indie

CESTOVNÍ DOKLADY
Při turistických cestách do Indie je od držitelů pasů ČR vyžadováno vstupní vízum, které je nutné si zařídit před cestou. Žádost lze podat prostřednictvím elektronického formuláře. K žádosti je třeba dodat fotografii ve formátu jpg nebo jpeg s minimálními rozměry 350 x 350 pixelů, přicemž velikost fotografie musí být od 10 KB do 1 MB, sken datové stránky pasu. Soubor musí být ve formátu pdf a musí být o velikosti od 10 KB do maximálně 300 KB. Cestovní kancelář EXIM Tours elektronické vízum klientum zajistí na požádání a za poplatek 2 500 Kč/osoba. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 mesíců ode dne vstupu do země. Držitelé cestovních dokladů jiných státu jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušeného velvyslanectví nebo konzulátu.

Příjemné prožití Vaší dovolené Vám přeje kolektiv pracovníků cestovní kanceláře Exim Tours.

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Dillí
  • Časový posun: +4,5 hodiny
  • Úřední jazyk: úředními jazyky v Indii jsou angličtina a hindština

Kontaktní údaje

  • Telefonní předvolba: +91
  • Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
  • Telefon: +91/11 2415 5200
  • Web: www.mzv.cz/newdelhi

Měna

  • Měna: Indická rupie (INR)

Mapa - Indie


Nejlépe hodnocené hotely - Indie