Co je dobré vědět před cestou do Itálie?

Pro cesty do Itálie vám bude stačit platný občanský průkaz nebo pas. Děti mohou cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Studentům se bude hodit kartička ISIC a nezapomeňte na průkazku zdravotního pojištění.

Covid-19, podmínky cestování Itálie

Načítám...

Nezapomeňte pojištění do Itálie

V Itálii sice máte nárok na bezplatné „nutné a neodkladné“ ošetření ve státních zdravotnických zařízeních (po předložení kartičky pojišťovny), ale další léčbu si musíte platit a to poměrně draze. Doporučuje se proto uzavřít i cestovní pojištění, které uhradí i návštěvu privátních nemocnic, spoluúčast na lécích, hospitalizaci apod.

Lago di Ledro, Trentino

Jedete vlastním vozem nebo si v Itálii půjčujete auto?

  • Rychlostní limity se neliší od českých – 130 km/h na dálnici, 50 km/h v obci a 90 km/h mimo obec. Začátečníci (méně než 3 roky praxe) nesmějí na dálnicích rychleji než 110 km/h.
  • Alkohol za volantem – toleruje se 0,5 ‰, ale nulová tolerance je u začátečníků.
  • Telefonování při jízdě – možné pouze s hands-free, jinak přísně zakázáno. Při prvním porušení počítejte s pokutou od 161 do 647 eur a odečtením 5 bodů z řidičského průkazu.

Praktické informace

Elektřina: Napětí v síti je 220 V/50 Hz. Většina hotelů je vybavena novým typem eurozásuvek, někde ale narazíte ještě na starý typ (tři kolíky nad sebou). Příslušný adaptér bez problémů seženete v supermarketu za pár eur.

Telefonování: Veřejné telefonní budky fungují na kartu, kterou koupíte za 5 € v prodejních automatech, na poště nebo v trafikách.

Pošty: Jsou otevřené pondělí do pátku od 8.30 do 17.00. Poštovní známka (francobollo) pro Českou republiku stojí 0,85 €.

Pitná voda: Voda z kohoutku je pitná všude, i když někde může chutnat slaně. Vodu můžete klidně pít i z veřejných pítek, pokud nejsou označena „acqua non potabile“. 

Národní park Gargano, Apulie
„Fontanella“, veřejné pítko v Itálii
Toskánsko

Jak se domluvit v Itálii

Úředním jazykem v Itálii je italština. Neumíte? Nevadí, ochotní Italové se budou snažit domluvit jakoukoli řečí, případně „posunčinou“. A těch pár důležitých slovíček – buon giorno (dobrý den), per favore (prosím), grazie (děkuji), arrivederci (nashledanou) – se naučíte hravě.

Důležitá telefonní čísla

Evropská tísňová linka: 112 (hasiči, policie, záchranáři). Dovolat se lze bez SIM karty i bez kreditu.

Silniční pomoc: 116

Velvyslanectví České republiky v Itálii: 0039/335 310 450
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rome

Otázky a odpovědi k formalitám v Itálii

Platí v Itálii česká kartička zdravotní pojišťovny?
Mají v Itálii odlišné elektrické zásuvky?
V čem se liší pravidla silničního provozu v Itálii?