Kdy je nejlepší počasí v Itálii? Kdykoliv!

Italské podnebí je stejně rozmanité jako sama Itálie, která severní částí sahá na alpské vrcholy a jižním koncem se blíží úrovni afrického kontinentu. Celkově je klima v Itálii mimořádně příznivé, bez velkých výkyvů a extrémních jevů.

Letní počasí v Itálii, Taormina, Sicílie

3 typy italského klimatu

  • Pro Italské Alpy je typické vysokohorské klima s mrazivými zimami a mírnými a vlhkými léty. Jižní strana alpského masivu je pod vlivem středomořského klimatu, což se týká i oblasti velkých jezer, kde je podnebí mírnější a teplejší.
  • V centrální části Itálie (Apeniny a Pádská nížina) panuje vlhké kontinentální klima, kdy zimy jsou vlhké a chladné se sněžením nebo deštěm a léta horká a dusná.
  • Pobřežní oblasti, jih Itálie a ostrovy Ischia, Sicílie a Sardinie ovlivňuje středomořské klima, které se vyznačuje horkými, suchými léty a mírnými, deštivými zimami.

Italský rok v teplotách a srážkách

Italská léta jsou v zásadě horká a suchá, ale opět záleží na zeměpisné poloze a nadmořské výšce. Zatímco na severu Itálie se průměrné letní teploty pohybují mezi 22–24 °C, na jihu (včetně Ischie) vystupují na 26–28 °C. Letní teploty na Sicílii, Sardinii a v části Kalábrie, vzhledem k horkým větrům z Afriky, mohou na některých místech dosáhnout až k 40 °C.

Lago Maggiore, Lombardie
Benátky, katedrála Santa Maria della Salute

Italské zimy jsou na Apeninském poloostrově mírné díky bariéře, kterou vytváří alpský masiv proti chladnému arktickému vzduchu. V podhůří Alp, kde jsou chladné zimy se sněhem podobně jako u nás, se teploty pohybují kolem 0 °C, v centrální Itálii stoupají na 4–6 °C a na jihu dosahují 11–14 °C.

Sever a jih Itálie se liší nejen v teplotách, ale i v množství a četnosti srážek. Zatímco v alpské oblasti prší vydatněji i v létě, směrem k jihu srážek ubývá. Bohatší na déšť bývají jarní a podzimní měsíce, srážkovým rekordmanem je listopad.

Jak teplé je moře v Itálii?

I teploty moře se liší, nejen od severu k jihu, ale překvapivě od západu k východu. Věděli jste, že rozdíl teploty mezi Tyrhénským a Jadranským mořem dosahuje v létě až 5 °C? Jižní část tyrhénského moře mezi západní Kalábrií, Sicílií a Sardinií se v červenci ohřívá na 27 až 28 °C, kdežto v severní části Jadranu voda dosáhne sotva 23 °C. V ostatních částech pobřeží se teploty pohybují kolem 24–25 °C.

Scilla, Kalábrie
San Vito Lo Capo, Sicílie

Nejlepší doba na dovolenou v Itálii

Nejpříjemnější teploty jsou od dubna do června a poté od září do října. V těchto měsících jsou turistické oblasti klidnější a města živější. V červenci a srpnu si nejlépe užijete italské pláže. Na druhé straně, v letních měsících jsou italská města vyprázdněná, což nahrává návštěvníkům památek. Na Ischii můžete díky termálním bazénům s teplotou až 40 °C vyrazit začátkem (koncem) sezóny.

Otázky a odpovědi k počasí v Itálii

Jaká je nejlepší doba pro dovolenou v Itálii?
Kde a kdy v Itálii nejčastěji prší?
Jaké jsou teploty vody v Itálii?