ico ico ico ico
 

Keňa

img



" Keňa – svět mnoha zázraků, rozmanitá země plná nespoutané divočiny a přírodních krás..."

Jen málo míst na světě oplývá tak výjimečnou přírodní krásou a může nabídnout tolik zajímavostí, jako Keňa. Země, rozkládající se po obou stranách rovníku při východním pobřeží Afriky, nabízí návštěvníkům rozličné cestovatelské zážitky. Nekonečné savany, v nichž se prohání množství divoké exotické zvěře, nedotčené dlouhé písečné pláže a barevné korálové útesy Indického oceánu, spalující pouště, ale i chladná útočiště Východoafrické vysočiny, masivy a sopky, lemující Východoafrický příkop i ledovce se sněhovou pokrývkou na vrcholcích pohoří Mt. Kenya.

Keňa

Keňa má bohatou, miliony let dlouhou historii. Původní domorodí obyvatelé, žijící v kmenových svazech, byli svědky četných migrací obyvatelstva a bojů o moc. Typickým důsledkem mnoha století nadvlády, ať to byli migrující nomádi nebo obchodníci a kolonisté, připlouvající po moři, je lehkost, s jakou se Keňané dokáží přizpůsobit novým kulturním vlivům. Ačkoliv mnozí obyvatelé lamentovali nad postupnými změnami zdejšího životního stylu a nad ztrátou tradic, Keňa si mnohem více než kterákoli jiná země na světě zachovala mnoho ze svých zvyklostí. Výsledkem je zcela unikátní charakter zdejšího života.

  Keňu, zemi plnou nespoutané divočiny vám představí Ženy na cestách

  KEŇA, VÝCHODNÍ AFRIKA PŘI POBŘEŽÍ INDICKÉHO OCEÁNU

Keňa

Zdraví – očkování
Při cestách do Keni není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici (u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí je vyžadováno). Cestovatelé, plánující výlet na safari nebo prázdniny v Mombase a přímořském letovisku podél pobřeží, by měli zvážit antimalarickou profylaxi. Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u vašeho praktického lékaře, Ve vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny) nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Klima – oblečení
V typicky rovníkovém klimatu je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při safari se dále doporučuje pevná obuv, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (používat během celého pobytu).

Transfery – doprava
Upozorňujeme, že poměrně velká část cest a silnic v Keni je nezpevněných. Transfery tedy mohou trvat mnohem delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích. Malý vůz na jeden den cca 60 USD/50 EUR. Minimální věk řidiče je 25 let a musí být držitelem řidičského průkazu nejméně 1 rok. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou. Vzhledem ke specifickým podmínkám se individuální cestování autem nedoporučuje.

Poznávací programy a fakultativní výlety
jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Seznamte se s podmínkami organizátora poznávacích zájezdů a fakultativních programů. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba vzít v úvahu zejména odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet
Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Keni obvykle bez problémů. Pokrytí signálem a jeho kvalita však může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím proto předem informujte u vlastního mobilního operátora.

Keňa  Keňa

Místní zvláštnosti ubytování
Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Elektřina
Elektrická síť v Keni je 230V/50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér, tzv. přechodku, kterou lze zakoupit na místě a někdy i oproti záloze zapůjčit v hotelu.

Pláže – Plavání
Pláže s jemným bílým pískem mají pozvolný vstup do moře. Koupání v Indickém oceánu je však ovlivněno režimem přílivu a odlivu. Nejlepší doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody. Šnorchlování je za poplatek. V některých měsících, zejména v prosinci a v lednu, dochází v oblasti Malindi k zajímavému přírodnímu úkazu, kdy mořská voda dostane načervenalý nádech od půdy splavené řekou z národního parku Tsavo.

Placení
Národní měnou je keňský šilink (KSH), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KSH. V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Banky si na rozdíl od nich za směnu peněz účtují poplatky. V oblasti Malindi a Watamu jsou směnitelná výhradně eura. V ostatních oblastech v Keni, stejně jako na safari, jsou preferovány americké dolary, ale pouze bankovky a mince vydané po roce 2003. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem tedy doporučujeme mít s sebou přiměřený obnos v obou měnách. Při platbě kartou je k ceně zboží nebo služeb naúčtována přirážka ve výši 6 % z částky.

Spropitné
Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Keni je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na Vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte-li se jednodenního safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na Vás.

Keňa  Keňa

  CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách do Keni je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti v Mombase na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Poplatek za jednorázové vstupní vízum je 50 USD/osoba od 16 let splatný v hotovosti (děti do 15 let zdarma).  Upozorňujeme, že při vstupu do země je povoleno dovezení max. 1 kartonu cigaret a 1 litru alkoholu na osobu a zavazadlo.

Dítě do dovršení dvou let platí pouze jednorázový manipulační poplatek 1 290 Kč (není-li v ceníku uvedeno jinak).

Keňa  Keňa

 

Příjemné prožití Vaší dovolené Vám přeje kolektiv pracovníků cestovní kanceláře Exim Tours.

 

 
 
Informace o destinaci

Zeměpisné údaje

 • Hlavní město: Nairobi
 • Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času +1 hodina

Kontaktní údaje

 • Telefonní předvolba: +254
 • Velvyslanectví: Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi,
  P.O.Box 25639
 • Telefon: +254 204 348 163
 • Nouzová linka: +254 726 489 626
 • Web: www.mzv.cz/nairobi
 • E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

Měna

 • Měna: Keňský Šilink (KSh)
Aktuální počasí
 
img
dnes 28 °C
zítra 27 °C
pondělí 26 °C
úterý 27 °C
 
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
 
Aktuální kurz CZK / KES
100,00 KES = 23,24 Kč (k 30. 04. 2020 )
 
kurzy ostatních měn
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace