Aktivní dovolená na Lefkadě

Jistě, když na Lefkadu, tak hlavně za koupáním. Aby ne, když jsou zdejší pláže považovány za jedny z nejkrásnějších v celém Řecku a dokonce se umisťují na předních pozicích i ve světových žebříčcích. Krásy Lefkady však můžete obdivovat také na souši. Lefkada je ideální pro aktivní dovolenou s pořádáním peších, cyklistických či auto-výletů k mnoha zajímavým místům. Za ukrytými plážemi a plážičkami se také můžete vydat lodním taxi.

TOP 5 tipů na výlety na Lefkadě

Nejkrásnější pláže Egremni a Porto Katsiki

Přestože pláž ve vašem letovisku je bezesporu krásná (takové jsou snad všechny lefkádské pláže), byla by velká škoda neudělat si výlet na ikonické pláže Egremni a Porto Katsiki, které se řadí mezi nejkrásnější na světě. Představte si oslnivě bílý písek, až neskutečně modré moře a navrch bílé vysoké skály porostlé zelení. Egremni Beach i Porto Katsiki Beach najdete při jihozápadním pobřeží Lefkady nedaleko letoviska Vassiliki vzdálené vzdušnou čarou jen pár kilometrů od sebe.

Egremni Beach, Lefkada
Porto Katsiki, Lefkada

Mys Doukato s majákem

Mys Doukato na nejjižnějším výběžku ostrova je jedním z nejznámějších míst Lefkady. Jeho minulost sahá až do antiky. Už Homér zmiňuje bílé útesy mysu a dokonce sem umísťuje jeden z možných vstupů do Hádovy říše, jelikož mnoho námořníků zde stihla smrt. Podle antických mýtů na tomto místě bohyně Afrodita skočila do hlubin moře, aby zapomněla na milovaného Adonise, jehož smrt je navždy rozdělila. Údajně zde ukončila svůj život také básnířka Sapfó, která mys proslavila, a podle níž také nese jeden ze svých názvů „Kavos Kiras“ (Mys paní).

Vodopády Nidri

Vodopády jen kousek od břehů moře najdete v letovisku Nidri. Doporučujeme je navštívit nejen kvůli pohledu na vodu kaskádovitě padající do křišťálového jezírka mezi skalisky, ale i kvůli samotné cestě k vodopádům. Stoupá se k nim totiž skalnatým terénem s borovými háji, odkud se naskýtají malebné výhledy. V okolních horách se navíc nachází další vodopády a jezírka, Nidri jsou však těmi nejpěknějšími.

Mys Doukato, Lefkada
Vodopády Nidri, Lefkada

Hlavní město Lefkas

Existují tři hlavní důvody, proč navštívit metropoli Lefkady – typické barevné domky, pozůstatky hradu Santa Maura a větrné mlýny. Hlavní město leží na severu ostrova u laguny, která ho odděluje od řecké pevniny. Jeho dominantou je středověká pevnost Santa Maura ze 14. století, jež svého času střežila přístup na ostrov z pevniny. Při pobřeží můžete obdivovat staré větrné mlýny. Za vidění v Lefkasu dále stojí zajímavé církevní stavby, muzea a samozřejmě úzké uličky s typickými barevnými domky a tradiční řeckou atmosférou, kterou dotváří řecká hudba a vůně místních specialit linoucí se ze zdejších taveren.

Klášterní komplex Panagia Faneromeni

Na Lefkadě je mnoho církevních památek, tou nejdůležitější je však klášterní komplex tyčící se na kopci na severu ostrova nedaleko hlavního města. Klášter byl postaven na začátku 17. století na ruinách antického chrámu. Od té doby několikrát vyhořel, dnešní podobu získal rekonstrukcí v 19. století. Kromě muzea s prastarými rukopisy a zajímavými církevními artefakty stojí za zmínku především úchvatná okolní příroda a panoramata.

Hlavní město Lefkada
Klášter Panagia Faneromeni

Nejoblíbenější vodní sporty na Lefkadě

Když aktivní dovolená na Lefkadě, tak s vodními sporty, a to hlavně s windsurfingem a kitesurfingem. Letovisko Vassiliki totiž podle odborníků nabízí jedny z nejlepších podmínek pro windsurfing na světě. Tento vodní sport si na Lefkadě můžete vyzkoušet na mnoha místech – fungují zde půjčovny potřebného vybavení. Nejširší nabídku vodních sportů na Lefkadě najdete právě ve středisku Vassiliki a také v Nidri. Můžete zažít např. jízdu na vodním skútru, vypůjčit si člun, vydat se na plavbu lodí nebo zkusit jiné vodní sporty, ale např. i let padákem.

Zábava, večerní a noční život na Lefkadě

Není nad to, vydat se po dni stráveném vodními radovánkami v moři do tradiční řecké taverny, kterých je na Lefkadě spousta. Vychutnejte si typickou řeckou kuchyni plnou zdravých ingrediencí a místní lahodné víno. Nejbujařejší večerní a noční život najdete v hlavním městě Lefkas, kde si můžete také zakoupit suvenýry jako panenský olivový olej, místní koření, medové sladkosti, lokální alkoholické nápoje jako např. víno a likéry, dále typické krajky, bižuterii, ručně tkané látky, keramiku či dřevořezby. Aktivní dovolená na Lefkadě je totiž večer ve znamení zábavy a nákupů.

Otázky a odpovědi o aktivitách na Lefkadě

Co dělat na Lefkadě?
Kde je nejlepší noční život na Lefkadě?
Jaké jsou nejlepší vodní sporty na Lefkadě?