Jak platit v Řecku a kolik co stojí? Nakupování, suvenýry

První otázka, kterou si položí v cizině každý – měnit peníze, nebo platit kartou? Stále více turistů spoléhá při cestách na platební kartu. V Řecku počítejte s tím, že mimo velká turistická centra a v malých provozovnách s ní nemáte moc šancí. Pro tyto případy je nutno mít s sebou aspoň minimální hotovost.

Kde měnit peníze v Řecku?

Pokud si nevyměníte peníze už v ČR, první volbou bude výměna v bance. Je dobré vědět, že v celém Řecku jsou banky obvykle otevřené pouze od pondělí do pátku od 8:00 do 13:30 až 14:00.

Další možností jsou bankomaty, v turistických oblastech poměrně dobře dostupné. Počítejte ale s tím, že při každém výběru peněz vám bankomat odečte provizi ve výši cca 3 EUR.

Směnárny jsou všudypřítomné, otevřeno mají denně, často i pozdě v noci. Sazba odpovídá kurzu bank, ovšem s vyšší provizí. Nejméně výhodná je výměna peněz v turistických kancelářích.

U suvenýrů z Řecka si vyžádejte účtenku
Řecké komboloi

Jaké jsou ceny v Řecku?

Ve srovnání s Evropou se řecké ceny pohybují někde uprostřed škály. U některých výrobků se s cenou dostanete na českou úroveň (olivový olej), u jiných si připlatíte. Čerstvé ovoce, zeleninu a místní lahůdky se vyplatí nakupovat na tržištích, kde si užijete i místní kolorit. Obchody mívají otevřeno do pozdních nočních hodin s tím, že polední siesta se může protáhnout klidně až do 17 hodin.

Nákupní košík s běžnými potravinami

(Ceny jsou pouze přibližné, liší se od oblasti a sezóny.)
Potravina Jednotka Cena v €
Balená voda 1 láhev od 0,50
Olivový olej 1 l 3,5 až 5
Mléko 1 l 1,30
Chléb 1 bochník 0,80
Máslo 1,50 až 3
Těstoviny 1
Pivo 0,5 l 1,30
Rajčata, okurky 1 kg 1 až 3
Víno (podle kvality) 1 láhev od 2 do 6
Zmrzlina 1 kopeček 1 až 2

Jaký suvenýr přivézt z Řecka

Záleží na tom, jak objemné máte zavazadlo. Nejčastějším suvenýrem bývá modrobílá řecká keramika a textil, ručně tkané tašky nebo koberečky. Vyplatí se i vynikající řecký olivový olej a různé sladkosti v medu. Na třetím místě žebříčku je alkohol, originální řecké víno Retsina nebo destiláty Ouzo a Tsipouro.
Nejoriginálnějším dárkem je asi komboloi (κομπολόι), „antistresová“ hračka pro ukrácení dlouhé chvíle a relaxaci. Jedná se šňůrku s navlečenými korálky z jantaru nebo olivového dřeva, které se probírají v ruce. Komboloi je pokládána za jeden ze symbolů řecké kultury a koupíte ji v každém obchodě se suvenýry.

Otázky a odpovědi o nakupování v Řecku

Jaké jsou ceny v Řecku?
Kde si nejvýhodněji vyměnit peníze v Řecku?
Čím se platí v Řecku?
Co si přivézt z Řecka?
S jakými suvenýry z Řecka mohou být problémy na hranicích?