Řecko – informace o zemi. Geografie, historie, kultura

Řecko najdete na špičce Balkánského poloostrova. Rozkládá se zčásti na pevnině a zčásti na cca 3 000 ostrovech ve Středozemním moři. Demograficky je na tom Řecko téměř stejně jako Česko – 10,8 milionu obyvatel. Hlavním městem jsou Athény, úředním jazykem novořečtina.
 

15 000 km pobřeží i horské masivy

Řecké území vyplňuje soustava horských masivů s více než stovkou „dvoutisícovek“, vrcholů přesahujících 2 000 metrů (Olymp 2 917 m). Délka členitého pobřeží a množství řeckých ostrovů je omračující, pokud sečteme plochu všech ostrovů, dostaneme čtvrtinu rozlohy celého Řecka.
 
Mapa Řecka
Pláž Matala na největším řeckém ostrově Kréta

Řecko je kolébkou lidské civilizace

Oblast dnešního Řecka byla pro osidlování v historii atraktivní už před čtyřmi tisíci let, kdy se tu začaly usazovat první kmeny. 2 000 let před Kristem už na Krétě vzkvétala první vyspělá civilizace – Mínojská. Její rozvoj ukončil výbuch sopky na Santorini kolem roku 1500 př. n. l. Následovaly rozkvěty a pády dalších civilizací, Mykéňané, Dórové, městské státy (Athény a Sparta), staletí pod nadvládou Římanů a Turků, válka o nezávislost. Tu získalo Řecko v roce 1829.

Věda i památky

Antické Řecko položilo základy filozofie, medicíny, divadla i demokracie. Architektonické památky, kterých je Řecko plné, odrážejí tisíciletou historii a kulturu - můžete obdivovat starověké řecké chrámy, římské stavby, byzantské kostely, osmanské mešity i středověké hrady.
 

Náboženství v Řecku

Tradiční řecké kostelíky na ostrově Santorini

Náboženství v Řecku

Má v Řecku hluboké kořeny, jako dědictví byzantské říše se v Řecku udrželo ortodoxní křesťanství, které vyznává 98 % obyvatel. Muslimů je kolem 1,3 % populace, žijí hlavně na severu v Thrákii. K menšinám patří i římští katolíci, protestanti a Židé.

Je dobré vědět

Při návštěvě kostelů nebo klášterů v pravoslavném Řecku nezapomeňte na oblečení, které zakrývá kolena i ramena. Ženy ideálně v dlouhé sukni, muži by měli pro tuto chvíli odložit tílko a šortky a obléknout dlouhé kalhoty a košili s rukávem.

Otázky a odpovědi o geografii, historii a kultuře Řecka

Kde leží Řecko?
Jak se dá v Řecku domluvit?
S jakými státy Řecko sousedí?
Jaké náboženství převažuje v Řecku?