Nechybí vám něco? Důležité informace před cestou do Španělska

Cestovní doklady na dovolenou ve Španělsku

Občanům ČR stačí pouze občanský průkaz nebo pas, platný minimálně po dobu plánovaného pobytu ve Španělsku. Pozor na občanské průkazy s odstřiženým rohem – i když jsou teoreticky platné, v praxi můžete mít na hranicích problémy. Děti musí mít vlastní cestovní doklad – pas nebo občanku. Budete-li cestovat se psem, musí mít vlastní pas i očkování proti vzteklině a identifikační mikročip.

Covid-19, podmínky cestování Španělsko

Načítám...
Barcelona, Španělsko

Zdravotní péče ve Španělsku

Po předložení „modré kartičky“ (Evropský průkaz zdravotního pojištění) máte nárok na bezplatné neodkladné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Ostatní náklady (spoluúčast za léky, hospitalizace, repatriace apod.) ovšem půjdou z vaší kapsy, proto doporučujeme uzavřít kvalitní cestovní pojištění.

Zdravotní rizika ve Španělsku

Očkování: Španělsko je bezpečnou zemí, ve které nehrozí vážná zdravotní rizika. Nemusíte mít žádné speciální očkování, turistům postačí běžná cestovatelská očkování (např. tetanus).

Voda: voda z kohoutku ve Španělsku je nezávadná a pitná. Jinou věcí je její chuť, která bývá více chlorovaná nebo mírně slaná, k pití je vhodnější voda balená.

Puerto de Mogan, Gran Canaria, Španělsko
Ostrov Mallorca, Španělsko

Španělské odlišnosti

Časový posun: Na pevnině a na Baleárech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech posouváte hodinky o hodinu zpátky.

Úřední jazyk: Úředním jazykem ve Španělsku je španělština.

Otevírací doba a restaurace: Životní rytmus ve Španělsku je oproti Česku o něco posunutý. Např. oběd probíhá od 14 do 16 hodin, večeře začíná kolem 21 hodiny, obchody otevírají nejdříve v 9.30 a přes poledne drží siestu až do cca 17 hodin.

Bezpečnost: Španělsko je bezpečnou zemí, ale jako v každé turisticky exponované oblasti je dobré dávat si pozor na kapesní krádeže. Doklady a cennosti si raději ukládejte do hotelového sejfu, místo pasu můžete mít u sebe jeho kopii.

Internet a volání: Ze Španělska do ČR voláte ve stejném tarifu jako doma. S připojením k internetu není problém, většina hotelů a restaurací i některá veřejná prostranství nabízejí wifi zdarma.

Klimatizace: Ve španělských hotelech může být omezeno používání klimatizace ze zdravotních, energetických a jiných důvodů.

Užitečné kontakty ve Španělsku

Evropská tísňová linka (policie, záchranáři, hasiči): 112
Národní policie: 091
Velvyslanectví ČR ve Španělsku: +34 91 353 1880, nouzová linka: +34 69 998 2307
www.mzv.cz/madrid
 

Otázky a odpovědi k formalitám ve Španělsku

Jaké doklady jsou zapotřebí pro vstup do Španělska?
Platí se ve Španělsku za ošetření u lékaře?
Jaká je kriminalita ve Španělsku?