Poznejte Španělsko: geografie, historie, kultura, lidé

Španělské království zabírá většinu Pyrenejského poloostrova. Sousedí s Portugalskem, Francií, Andorrou a Gibraltarem. Kromě zmíněné pevninské části patří ke Španělsku ještě Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy v Atlantiku a dvě enklávy v severní Africe – Ceuta a Melilla. 
Pobřeží Středozemního moře, Mallorca, Španělsko

Hory, ostrovy a 5 000 km pobřeží

Španělsko je mimořádně hornatou zemí. Hory jsou prakticky všude, obklopují centrální náhorní plošinu Meseta ze všech stran – Kantaberské hory, Pyreneje, Sierra Nevada aj. Pyrenejský poloostrov omývá na západě Atlantický oceán a na východě Středozemní moře. Celková délka pobřeží je úctyhodná – 4 964 km.

Baleárské ostrovy s rozlohou přibližně 5 000 km² jsou většinou nížinaté, až na severozápad ostrova Mallorca, kde se tyčí pohoří Tramuntana s vrcholem Puig Major (1 445 m). Původ Kanárských ostrovů je vulkanický, což je znát v jejich hornatém profilu. Mezi mnoha sopkami dominuje Pico de Teide na Tenerife, nejvyšší hora Španělska (3 717 m).

Kantaberské hory, Španělsko
Vnitrozemí ostrova Tenerife, Španělsko

Zajímavosti ze španělské historie

  • 20 000 př. n. l. – tak staré jsou malby z jeskyně Altamira, důkazy osídlení a kultury v paleolitu
  • 2 000 př. n. l. – od jihu začali zemi osidlovat Iberové (odtud „Iberský poloostrov“), následovali Keltové, Féničané, Řekové, Kartáginci a Římané (kteří dobyté území nazvali Hispánií)
  • 711 – invaze muslimských Maurů ze severní Afriky, území drželi dalších 7 století až do reconquisty (znovudobytí) křesťany ze severu poloostrova
  • 1492 – spojením Kastilie a Aragonie vzniklo jednotné Španělsko, Kryštof Kolumbus objevil Nový svět
  • 15.–19. století – Španělsko bohatlo ze svých kolonií, kultura a literatura zažily zlatý věk
  • 1936 – začala občanská válka a fašistická diktatura F. Franca
  • 1975 – po smrti Franca se Španělsko změnilo v monarchii a na trůn nastoupil Juan Carlos I.

Španělská kultura: hudba, tanec, architektura, literatura

Španělsko je zemí s rozvinutou a bohatou kulturou. Lidová kultura je od nepaměti spojená s hudbou a tancem, patrně nejznámějším projevem je tanec flamenco. Španělsko proslavili malíři (Goya, Picasso, Dalí), architekti (Gaudí), spisovatelé (Cervantes, Lorca), hudebníci (de Falla, Domingo, Inglesias) i filmaři (Buňuel, Almodóvar). 
Tanečníci flamenca v ulicích Barcelony, Španělsko
Korida je součástí španělské kultury, Sevilla, Španělsko

Obyvatelé Španělska

Španělsko je konstituční monarchií se složitou správní strukturou – dělí se na 17 autonomních společenství, z nichž každé má autonomní vládu. Některá si důsledně udržují historickou kulturní identitu (Katalánci, Baskové, Galicijci), což se projevuje mimo jiné řečí. Vedle úřední (kastilské) španělštiny se např. v Katalánsku a na Baleárách mluví katalánsky, v Galicii galicijsky apod. Z komunikace nemějte strach, ve většině hotelů rozumí angličtině nebo němčině.

Španělé jsou pohodoví, neuspěchaní, rádi se sdružují a milují oslavy všeho druhu. Jejich příslovečný temperament se projevuje vášní pro koridu a fotbal. Velkou roli hraje náboženství – přes tři čtvrtiny obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi.

Otázky a odpovědi k historii a geografii Španělska

Kde leží Španělsko?
Jak vysoké jsou španělské hory?
Která španělská města jsou největší?
Jak se domluvit ve Španělsku a na Baleárách?
Jaké jsou zvyky a tradice ve Španělsku?
Jaké náboženství vyznávají Španělé?