Co je dobré vědět aneb důležité informace před cestou do Bulharska

Přečtete si vše o vstupních formalitách i odlišnostech místního života, které vás mohou překvapit.

Cestovní doklady do Bulharska

Pro pobyt kratší než 3 měsíce potřebujete pouze platný průkaz totožnosti – je na vás, jestli zvolíte cestovní pas nebo občanský průkaz. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska. Děti musí mít vlastní cestovní doklad.

Úředním jazykem v Bulharsku je bulharština.

Bulharsko je bezpečná země

Zvláštní zdravotní pojištění – ano či ne?

Pokud v Bulharsku onemocníte, máte nárok na bezplatné „nutné a neodkladné“ ošetření ve státních zdravotnických zařízeních po předložení modré kartičky pojišťovny (Evropský průkaz zdravotního pojištění). Nutné ošetření ale nehradí spoluúčast na lécích, hospitalizaci, repatriaci apod., proto neváhejte s cestovním pojištěním, zvlášť pokud se hodláte pouštět do rizikových sportů a aktivit.

Očkování a zdravotní rizika v Bulharsku

Bulharsko nevyžaduje žádnou povinnou vakcínu, ale doporučují se klasická cestovatelská očkování (tetanus či hepatitida A + B a klíšťová encefalitida). Zdravotní rizika v Bulharsku se neliší od evropského standardu. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří dehydratace a spáleniny od sluníčka.

Bezpečnost v Bulharsku

Bulharsko je bezpečnou zemí s běžnou kriminalitou na úrovni jiných evropských zemí. Vyplatí se preventivní ostražitost – doklady a šperky ukládat do hotelového sejfu, peníze měnit raději v ověřené bance než na ulici, hlídat si peněženky v tlačenici na tržištích, nenechávat cenné věci na pláži, v autě apod.

Parasailing v Bulharsku
Pláž v Bulharsku

Bulharské odlišnosti

  • Časové pásmo – v Bulharsku mají o hodinu víc než v Česku, v létě i v zimě. Země je ve stejném časovém pásmu jako Řecko a používá letní čas jako celá Evropa.
  • Souhlas/nesouhlas – Bulhaři vyjadřují souhlas zavrtěním hlavou a nesouhlas přikývnutím. Pokud si chcete být jisti, své ano/ne raději vyjádřete slovně (da/ne).
  • Alkohol za volantem – podobně jako v některých evropských zemích se v Bulharsku toleruje alkohol do 0,5 promile.

Volání a internet

Z mobilu voláte z Bulharska do ČR ve stejném tarifu jako doma. Můžete volat i z telefonních automatů, které fungují na mince nebo na telefonní karty, které běžně zakoupíte. Wi-fi připojení k internetu nabízí většina hotelů v Bulharsku.

Z mobilu voláte z Bulharska do ČR ve stejném tarifu jako doma
Plovdiv, Bulharsko

Užitečné kontakty v Bulharsku

Evropská tísňová linka (policie, záchranáři, hasiči): 112
Policie: 166
Záchranka: 150

Velvyslanectví České republiky v Bulharsku

www.mzv.cz/sofia
Telefon: 00359 2 948 68 02
Nouzová linka: 00359 888 39 80 45

Otázky a odpovědi k formalitám v Bulharsku

Jaké doklady potřebuji pro vstup do Bulharska?
Jak postupovat v případě nemoci v Bulharsku?
Je v Bulharsku bezpečno?
Můžu v Bulharsku pít vodu z kohoutku?