Podnebí a počasí Bulharska

Bulharsko leží na stejné zeměpisné šířce jako jižní Francie, ale černomořské podnebí se od středomořského trochu liší. Léto tu není tak dlouhé a suché a teploty, které v hlavní sezóně hravě dosahují 30 °C, mohou v zimě padat pod nulu i na pobřeží.

Pobřeží Černého moře

Kdy jet na dovolenou do Bulharska?

Na koupání u Černého moře je nejlepší doba od poloviny června do začátku září, kdy máte záruku krásného slunečného počasí s průměrnými denními teplotami kolem 27 °C a minimem srážek. Na výlety po bulharských horách a památkách se můžete vydat mezi květnem a začátkem října. Září a říjen je také ideálním časem pro cykloturistiku. Od listopadu už se obloha v Bulharsku více zatahuje a od poloviny prosince do března nastává čas pro zimní sporty.

Náš tip: Chcete-li si užít v Bulharsku koupání i výlety, jeďte na dovolenou začátkem září. Teploty jsou stále velmi příjemné, prší minimálně, moře je vyhřáté na 23–24 °C a jako bonus získáte volnější pláže.

Podnebí v Bulharsku

Díky hornatému vnitrozemí je bulharské klima velmi rozmanité. Vysoká pohoří brání proudění jak chladného vzduchu od severu, tak i teplého vzduchu od jihu, většina území je proto pod vlivem kontinentálního podnebí s horkými a suchými léty a chladnými až mrazivými zimami. Na jihu a při pobřeží panuje specifické černomořské klima, kdy se subtropické podnebí Středozemí prolíná s kontinentálním.

Zlaté písky, Bulharsko
Letovisko Bansko v zimě, Bulharsko
Rozbouřené moře v Achtopoli, Bulharsko

Teploty moře v Bulharsku

Voda u mělkých břehů Bulharska se poměrně rychle ohřívá, z květnových 16 °C vyskočí v červnu na 22 °C, v červenci na 24 °C a v srpnu si užíváte skvělých 25–26 °C. V září to jde s teplotou moře opět mírně dolů, ale voda zůstává vyhřátá na příjemných 23 °C až do začátku října. Rozdíly v teplotě moře mezi jednotlivými letovisky (Burgas, Varna) jsou minimální.

Déšť, vítr, bouřky

Smiřte se s tím, že v Bulharsku občas prší, i v sezóně. Jednotlivé oblasti ale schytávají déšť různě. Na severu prší nejvíce v jarním období od dubna do května, na jihu naopak v zimě. Na pobřeží Černého moře jsou srážky poměrně vyrovnané, čili každý měsíc má pár deštivých dní. Pobřeží je i poměrně větrné, což je v létě příjemné, na podzim už méně. V létě nejsou výjimkou ani rychlé bouřky.

Otázky a odpovědi o počasí v Bulharsku

Kdy je nejlepší počasí na koupání v Bulharsku?
Jak často prší v Bulharsku?
Liší se nějak teplota moře v okolí Burgasu a okolí Varny?