Burgas

Lákavá dovolená na pláži za rozumné ceny

Vítejte v Burgasu!

Město Burgas s okolními letovisky patří k nejoblíbenějším turistickým oblastem Bulharska. Leží na pobřeží Černého moře v Burgaském zálivu, zhruba o 130 km jižněji než populární Varna. Burgas je druhé největší město černomořského pobřeží, nejdůležitější přístav a kulturní centrum oblasti s bohatou historií. Letoviska v okolí Burgasu, od Obzoru přes starobylý Nesebar až k Primorsku, nabízejí široké písčité pláže, pohodu a dobrou hodnotu za vaše peníze.

Oblast Burgasu, obývaná už před 3 000 lety, byla domovem všech velkých civilizací a každá z nich tu zanechala své stopy: Thrákové, Řekové, Římané, Byzantinci, Osmané. V dobách římského impéria proslula oblast s příjemným podnebím a mnoha minerálními prameny i jako lázeňské centrum. Bahenní a termální lázně tu fungují dodnes.
Solné jezero Atanasovsko
Pláž Djuni, Burgas
Lákadlem oblasti je i pěkná příroda, balkánské pohoří s původními vesnicemi, vodopády a jeskyněmi, krásné přírodní parky nebo velká jezera kolem Burgasu (Mandrenské, Atanasovské, Burgaské, Pomorijské) s unikátními ekosystémy a obývaná množstvím druhů ptactva, ryb a savců. Největší zelenou plochou je Mořský park lemující městskou písčitou pláž.

7 důvodů, proč si dopřát dovolenou v Burgasu

  1. Velmi příjemné, mírné kontinentální klima s chladnými zimami a horkými léty, s průměrnými letními teplotami kolem 26 °C a teplotou vody 24,7 °C
  2. Nádherné široké a dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální pro vodní sporty a další aktivity
  3. Pohodlné a komfortní hotely, většina po zásadní modernizaci a v ničem nezaostávající za hotely ve Středomoří
  4. Vynikající a zdravá balkánská kuchyně plná čerstvých surovin, sýrů, jogurtů, zeleniny a ovoce
  5. Zábava a intenzivní noční život (kluby, bary s živou hudbou, diskotéky, nasvícená plážová promenáda, zábavní a vodní parky pro rodiny s dětmi)
  6. Zajímavá historie regionu, osídleného od doby bronzové, krásná starobylá města (Nesebar), památky z dob Thráků, starých Řeků, Římanů, Byzantinců i Turků
  7. Příznivé ceny (zvlášť mimo velká turistická centra) a výhodné nákupy – zajímavá, cenově dostupná alternativa k rodinné dovolené u Středozemního moře
Perlová pláž, Primorsko nedaleko Burgasu
Pečená bulharská zelenina
Tradiční ulice v Nesebaru

Letoviska pro vaši dovolenou v Burgasu

Slunečné pobřeží

Přímořské letovisko Slunečné pobřeží se táhne od letoviska Sveti Vlas na severu po Nesebar na jihu a má vše, po čem srdce plážového dovolenkáře prahne: stabilní teploty mezi 25 a 30 °C, 8 km dlouhou a až 200 m širokou zlatou pláž s modrou vlajkou, zábavní a vodní parky pro děti, možnosti vodních sportů i pulsující noční život, přitahující mladé cestovatele.

Nesebar

Tuto „perlu Černého moře", jedno z nejstarších evropských měst, vystavěli dávní Thrákové na skalnatém poloostrově asi 37 km od Burgasu. Historický význam Nesebaru dokládají unikátní památky: hradby z helénské doby, Apollónův chrám, bazilika, množství kostelů i typické dřevěné domy z 19. století v křivolakých uličkách. Dnes se dělí na Staré město ležící na ostrově a Nové město na pevnině. Krásné písčité pláže ho obklopují ze severu i z jihu.

Pomorie

Podobně jako nedaleký Nesebar, leží na poloostrově i krásné historické město Pomorie. Obklopují ho vinice, dávající skvělá vína, z velké solné laguny na severu města se už od thráckých dob získává sůl. Kromě nádherných dlouhých pláží je město proslulé léčivým bahnem a přírodním železitým pískem tmavé barvy. Městečko s mnoha starými malebnými domy má osobitou živou atmosféru s mnoha útulnými hospůdkami s typickou bulharskou kuchyní.
Pomorie
Arménský kostel, Burgas
Pláž poblíž Djuni

Djuni

Djuni je moderní letovisko cca 40 km jižně od Burgasu. Komplex je umístěný v borovicovém háji v blízkosti krásné, asi 4 km dlouhé pláže v chráněné zátoce se zlatým pískem a přírodními dunami. Pláž má pozvolný vstup do moře a je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Letovisko patří mezi luxusnější a klidnější, najdete tu restaurace, bary, tenisové kurty, dětská hřiště i nabídku vodních sportů a aktivit.

Sozopol

Jedno z nejhezčích letovisek Bulharska leží na poloostrově 32 km jižně od Burgasu. Sozopol, původně Apollonie, byl už v antice významným přístavním a obchodním centrem. Stará část města vás okouzlí křivolakými uličkami a typickými dřevěnými domy, nová část Sozopole na pevnině je rušnější a všestranně turisticky vybavená. Pláže v Sozopolu jsou čisté, písečné a široké. Krásně čisté moře nabízí příjemné koupání i dobrá místa k potápění.

Primorsko

Původně rybářské město Primorsko ležící 50 km od Burgasu se proměnilo v atraktivní a rušný prázdninový resort s množstvím hotelů, obchodů, restaurací a kaváren. Nedalekými lesy protéká malebná Ďáblova řeka, jejíž okolí plné vzácné fauny a flory bylo vyhlášeno přírodní rezervací Ropotamo. Vzhledem k tomu, že Primorsko leží na malém poloostrově, nabízí dvě hlavní pláže. Jižní pláž je pokryta jemným pískem a se svým pozvolným vstupem do moře je vhodná i pro malé děti. Severní pláž bývá větrnější, živější s velkými vlnami. Část severní pláže je vyhrazena pro nudisty.
Zámek Ravadinovo, Sozopol
Sveti Vlas

Sveti Vlas

Na úpatí svahů pohoří Balkan/Stara Planina leží malé městečko, nabízející krásný panoramatický pohled na pláže Slunečného pobřeží (cca 4 km daleko) a poloostrov Nesebar. Zdejší pláž je písečná a je obklopena novými hotely s velmi dobrou úrovní služeb. Sv. Vlas představuje klidnou, ničím nerušenou dovolenou, za zábavou se však dá vyrazit právě do blízkého Slunečného pobřeží.

Umístění hotelů kolem Burgasu

Náš tip: Láká vás dovolená v Burgasu na Egejské riviéře? U nás si vyberete z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů.

Otázky a odpovědi k dovolené v Burgasu

Proč jet na dovolenou do Burgasu a okolí?
Kde leží Burgas?
Jaká jsou nejoblíbenější letoviska Burgasu?
Jak dlouho trvá let do Burgasu?
Jaký je časový posun mezi ČR a Burgasem?

Mapa - Burgas

Nejlépe hodnocené hotely - Burgas