Aktivní dovolená v Burgasu: surfování, slaná jezera, památky i noční život

Krásná příroda, příjemné klima, dlouhé písčité pláže, solná jezera i pohoří Stranža, romantické uličky starých měst, lázeňské komplexy, památky, vinice – v okolí Burgasu budete mít spoustu příležitostí k aktivní dovolené.
Noční Burgas

Sportovní aktivity v Burgasu

Milovníci vodních sportů se v Burgasu mohou věnovat např. windsurfingu, potápění, šnorchlování, paddleboardingu, surfování, plachtění, rybaření a jízdě na vodním skútru, banánu či vodních lyžích.

Mezi oblíbené outdoorové aktivity patří pěší turistika a cyklistika. Cyklisté mohou využít kromě tras v přírodě i cyklistický areál v Přímořském parku včetně adrenalinového „dirt jumpingu“.

Pro rodinné aktivity se hodí jízda na koni či tenis (jezdecký areál i tenisové kurty v Mořském parku).

Co dělat a kam se podívat na dovolené v Burgasu

Výlet na Burgaská jezera

Město Burgas obklopují unikátní jezera s různým stupněm slanosti a o ploše 95 km². Třetina z této plochy jsou chráněná území s vzácnými druhy rostlin, ptáků, ryb a savců. Pokud zamíříte na výlet do oblasti Burgaských jezer, nezapomeňte si s sebou vzít plavky. Koupel v jezeře Atanasovsko je nezapomenutelným zážitkem už pro sytě růžovou barvu extrémně slané vody.

Přímořský park (Sea Garden)

Oceňovaný krajinářský park a krásné místo pro relaxaci, sportování a kulturní akce se táhne 7 km podél pobřeží v Burgasu. Na úctyhodné rozloze 72 000 m² nabízí spoustu zeleně, květinové záhony, fontány, open-air divadelní scénu, bazén, jezdecký klub a kavárny i restaurace s místní výbornou kuchyní.

Festival písečných soch

Každoročně od července do října probíhá v Mořském parku mezinárodní festival soch vytvořených z písku. Téma festivalu se s každým rokem mění, např. „Mořský svět“, „Hrdinové z pohádek“, apod. Ke stavbě pískových soch se každoročně spotřebuje kolem 6 500 tun speciálně upraveného písku.

Výlet lodí na ostrov Sv. Anastasia, bulharský „Alcatraz“

Ostrov opředený pirátskou legendou je nejromantičtějším místem Burgaského zálivu. Jeho dominantu tvoří klášter sv. Anastasija Pharmacolitria. Ač byl v průběhu let několikrát vypálen a napaden piráty, fungoval až do roku 1923, kdy byl přeměněn na vězení a poté na muzeum. Pozoruhodně dochované nástěnné malby z různých etap historie má klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století.
Přímořský park, Burgas
Solné jezero Atanasovsko

Tipy pro milovníky památek v Burgasu

  • Město Nesebar – místo, které opravdu musíte vidět. Starobylý Nesebar se pyšní mnoha památkami na tisíciletou historii, s bludištěm dlážděných uliček, ikonickými dřevěnými domy, starobylými hradbami, tržišti, uměleckými obchůdky a nezaměnitelnou atmosférou.
  • Katedrála sv. Cyrila a Metoděje – platí za symbol města Burgasu a jeden z nejkrásnějších pravoslavných kostelů v Bulharsku s nádherně zdobeným interiérem.
  • Arménský kostel sv. Kříže – menší kostel z roku 1673 má typické rysy arménské církevní architektury a památní desku k uctění obětí arménské genocidy v roce 1915.
  • Aquae Calidae – archeologické naleziště s pozůstatky starověkého města Thermopolis u horkých termálních pramenů. V komplexu dobře zachovaných ruin můžete obdivovat městské hradby a římské lázně s teplým a studeným bazénem. Součástí areálu je i dětské hřiště.

Jak se bavit s dětmi v Burgasu

Zábavné plavby pirátskou lodí

Den na lodi nabízí program pirátských her pro děti a zastávky na koupání v moři pro dospělé.

Action Aquapark

Vodní tematický park v západní části Slunečného pobřeží zahrnuje přes 30 vodních atrakcí. Tematické bary a restaurace, krásné tropické palmy a středomořské keře, gejzíry a fontány obklopují klidné oblasti pro opalování, procházky a relaxaci. Návštěvníci mohou využít bezplatnou kyvadlovou autobusovou dopravu.

Aquapark Nesebar

Místo největšího počtu vodních atrakcí v Evropě: 38 skluzavek, včetně obřího slalomu a klouzačky s téměř volným pádem o délce 10 m. Nechybí bazény, relaxační altánky, bary a dětské koutky.
Nesebar
Ostrov sv. Anastassija

Nakupování v Burgasu

Nakupování v Burgasu uspokojí každého. Máte-li rádi přepychová nákupní centra, zkuste např. Mall Galleria Burgas nebo Mall Burgas Plaza. Jedním z nejatraktivnějších míst pro nakupování je ulice Aleksandrovska. V této malebné pěší zóně sídlí malé specializované butiky a obchody se suvenýry a místními výrobky. Turisté si z Burgasu obvykle vozí:
  • šperky, zejména stříbrné,
  • přírodní kosmetika a růžový olej,
  • víno,
  • koření, bylinky, med,
  • vyšívané, háčkované a tkané tradiční výrobky,
  • kožené zboží.
Jako v každé turistické destinaci i v Burgasu a na Slunečném pobřeží se doporučuje nakupovat dál od turistických tras, kde cena může vystoupat až na trojnásobek.
Tradiční tkané prostírání, Bulharsko
Katedrála Burgas
Tradiční dřevěné dózičky s růžovým olejem, Burgas

Noční život na Slunečném pobřeží

Noční zábavu najdete v Burgasu na každém rohu. Desítky diskoték, barů a nočních klubů, kde můžete protančit noc, jsou připraveny bavit vás až do rána. Mnoho hotelových resortů připravuje pro své hosty zábavná představení, degustace vína apod.

Otázky a odpovědi k aktivitám v Burgasu

Jaké sporty lze provozovat v Burgasu?
Jaké atrakce a památky v Burgasu stojí za návštěvu?
Jak zabavit děti v Burgasu?
Je v Burgasu noční život?