Důležité informace před cestou do Chorvatska

Nutné doklady

Chorvatsko je stejně jako Česko členem EU, do země můžete cestovat s občanským průkazem vydaným po roce 2000 (se strojově čitelnými údaji) nebo s cestovním pasem. Je jedno, který z dokladů si vyberete. Děti musí mít vlastní cestovní doklad, pas nebo OP. Řidičům stačí český řidičský průkaz.

Potřebujete k lékaři během dovolené v Chorvatsku?

Chorvatsko

Chorvatsko je bezpečnou zemí, kde nehrozí tropické choroby ani prudce jedovatá zvířata. Nejčastěji se řeší úpaly, dehydratace, letní virózy a poranění od mořských ježků či hadí kousnutí.

Po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (modrá kartička pojištěnce) máte v Chorvatsku nárok na bezplatnou „nutnou a neodkladnou“ zdravotní péči (tzn. jste-li v ohrožení zdraví nebo života). Při návštěvě lékaře ovšem počítejte se spoluúčastí za každý úkon (vyšetření, recept, léky) ve výši 10 HRK. Kartičku můžete uplatnit jen u smluvních lékařů veřejného zdravotního pojištění v Chorvatsku.

Návštěvy specialistů, soukromých ordinací, transport do České republiky, ani spoluúčast vám kartička neuhradí, proto je výhodné uzavřít cestovní zdravotní pojištění.

Praktické informace

Chorvatská pošta

Pošty mají otevřeno po–pá od 7:00 do 19:00 s polední přestávkou, v sobotu pouze dopoledne. Z pošty můžete i telefonovat nebo faxovat.

Telefonování

Z mobilu v Chorvatsku voláte i posíláte SMS za stejných podmínek jako v ČR. Volat můžete i z telefonních automatů, které fungují na karty (koupíte na poště nebo v kioscích).

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Platí stejná omezení rychlosti jako v ČR. Na rozdíl od ČR se toleruje 0,5 ‰ alkoholu za volantem, což se netýká profesionálů a mladých řidičů do 24 let.

Dovoz a vývoz z Chorvatska

Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 250 g tabáku, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l nápojů s alkoholem do 22 %, 4 l vína a 16 l piva. Peníze nebo šeky v hodnotě 10 000 euro a vyšší je třeba hlásit na hranicích. Pokud budete chtít vyvézt z Chorvatska mušle, oblázky nebo korály, pak pouze zakoupené a s účtenkou, jinak riskujete velkou pokutu.

Dubrovník, Chorvatsko
Ostrov Korčula, Chorvatsko

Tísňové volání v Chorvatsku

Evropská tísňová linka: 112 – hasiči, policie, záchranáři

Silniční pomoc: 1987

Velvyslanectví České republiky: +385 91 612 1533

e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/zagreb