Aktivní dovolená v Chorvatsku: co dělat, vidět a zažít

Během dovolené v Chorvatsku se nudit nebudete, ať hledáte sport, přírodu nebo památky.

Aktivity v Chorvatsku pro sportovce

Čistá voda a rozmanitost mořského dna nedaleko od pláží lákají ke šnorchlování a potápění. Ještě jste to nezkusili? V Chorvatsku máte ideální příležitost, podél celého pobřeží je spousta potápěčských klubů.

Příznivci adrenalinových vodních sportů mohou vyzkoušet windsurfing, vodní lyže nebo wakeboarding. Skvělé podmínky jsou hlavně na ostrovech.

Ani milovníci horolezectví nepřijdou zkrátka – na Istrii a v Dalmácii je spousta možností, např. Paklenický park se svými dvěma soutěskami nabízí dobře vybavené trasy.

Lezci v národním parku Paklenica
Diokleciánův palác ve Splitu

Zábava v Chorvatsku při poznávání přírody

V Chorvatsku jsou oblíbené tzv. ekostezky (např. na ostrovech Cres nebo Krk), k výletům lákají i hory lemující pobřeží (Biokovo, Velebit). Znalci ocení i vinařskou stezku Ozalj-Vivodina, která spojuje renomované vinaře z oblasti Karlovacu.

Mezi nejkrásnější místa Chorvatska patří chráněná oblast Plitvických jezer. Podívaná na 92 stupňovitých vodopádů určitě stojí za delší cestu.

Turistickým hitem je krasová Modrá jeskyně na ostrově Biševo, kde procházející světlo rozehrává nádhernou hru barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou. 

Potápění v Chorvatsku
Modrá jeskyně v Biševu

Cesta za památkami Chorvatska

Kdo neviděl Dubrovník, jako by nebyl v Chorvatsku. Udělejte si na něj čas, vydejte se na hradby při západu slunce, kochejte se pohledem na červené střechy, poseďte v kavárně na Placa-Stradun, projděte se bludištěm uliček a objevujte památky a galerie.

Poreči navštivte komplex Eufraziovy baziliky pod ochranou UNESCO, památku na raně byzantské období s nádhernými mozaikami. Diokleciánův palác ve Splitu, další z pokladů Chorvatska, přepychové sídlo římského císaře, je zároveň dokonalou pevností.

Filmoví fanoušci se mohou vydat po stopách slavné série Hra o trůny. Věděli jste, že pevnost Fort Lovrijenac v Dubrovníku sloužila jako kulisa pro některé scény, podobně jako dubrovnická věž Minceta, ostrov Lokrum nebo Diokleciánův palác?