V Chorvatsku je nádherně od jara do podzimu

Chorvatsko leží na pomyslné hranici mezi střední Evropou a Středozemím a tomu odpovídá i jeho klima. V oblasti Záhřebu a Slavonie je podnebí spíš kontinentální a blíží se počasí, které známe z domova. Dlouhé chorvatské pobřeží, chráněné před drsnějším počasím masivem Dinárských hor, je už plně pod vlivem Středomoří, s mírnými zimami a horkými suchými léty.

Vzhledem k tomu, že pobřeží Chorvatska se táhne 1 880 km, liší se i podnebí jednotlivých oblastí, i když nijak dramaticky. Od IstrieDubrovníku přibývá teplot i hodin slunečního svitu a naopak ubývá oblačnosti.

Dalmácie po bouři

Kdy jet na dovolenou do Chorvatska?

Kdo má rád sluníčko, vyhřáté moře a poležení na plážích, zvolí letní měsíce. V červenci a srpnu se průměrné denní teploty v Chorvatsku pohybují kolem 26 °C (odpolední maxima šplhají k 32–34 °C), noční neklesají pod 20 °C. Ve vrcholné sezóně je pocitově příjemnější počasí chorvatských ostrovů, kde je teplota o několik stupňů nižší.

Pokud dáváte přednost mírnějším teplotám a aktivní dovolené, jeďte na jaře nebo na konci léta, kdy není takové horko a lidí na pláži je méně. V červnu a září se teplotní průměry pohybují mezi 21–23 °C. Je dobré vědět, že na podzim bývá o něco tepleji než na jaře díky akumulaci tepla mořskou vodou.

Ostrov Mljet, Chorvatsko
Léto na ostrově Hvar

Nejlepší doba pro koupání v Jadranu? Polovina června až začátek září

Sezóna na koupání v Chorvatsku začíná od poloviny června. Na počátku měsíce je ještě moře s teplotami od 19 do 21 °C vhodné spíš pro otužilce, ale s každým dnem se otepluje až na 22–23 °C na konci června.

V létě je Jaderské moře vyhřáté na příjemných 25–26 °C s minimálními rozdíly mezi letovisky na severním a jižním pobřeží. Nejteplejší voda i teplota vzduchu je v srpnu.

I začátek září je na koupání v Chorvatsku velmi příjemný. Voda ve většině letovisek na pobřeží i na ostrovech má kolem 24°C. Po polovině září teploty klesají a přibývá oblačnosti i srážek.

Chorvatsko v září
Větrný den v Chorvatsku

Jak je to s deštěm v Chorvatsku?

Chcete mít jistotu, že vám dovolená neproprší? Jeďte do Chorvatska v červenci. Od poloviny června do srpna prší v Chorvatsku minimálně. S nastupujícím podzimem jsou srážky častější – nejvíc jich spadne v listopadu a prosinci a potom v březnu a dubnu. Na ostrovech prší méně než na pevnině.

Bóra a jugo

Důležitým prvkem počasí v Chorvatsku, a to nejen pro jachtaře, jsou větry bóra a jugo.

  • Bóra přichází od severu, nad Velebitem nabere sílu a prudce udeří na pobřeží. Je rychlá (až 220 km/h), studená a často ji doprovází bouře. Čistí vzduch a uvolňuje napětí.
  • Oproti tomu jugo (v Itálii sirocco) vanoucí od jihovýchodu je větrem, který přináší těžký vlhký vzduch, oblačnost a tísnivou náladu.