Poznejte geografii, historii a kulturu Chorvatska

Zeměpis Chorvatska

Chorvatskou republiku (Republika Hrvatska) najdete na jihu Evropy, vklíněnou jako bumerang mezi Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu. V Chorvatsku žijí 4 milióny obyvatel na území 56 594 km², další 3 miliony žijí v zahraničí. Chorvaté se z 90 % hlásí k římsko-katolickému vyznání, část menšin vyznává pravoslaví a islám. Hlavním městem země je Záhřeb. Chorvatsko se dělí do čtyř historických oblastí: Slavonie, Střední Chorvatsko, Istrie a Dalmácie.

Geografie Chorvatska je záviděníhodně rozmanitá. Najdete tu úrodné nížiny (Panonská pánev), horské masivy, krasové řeky a jezera i členité pobřeží lemované stovkami ostrovů. V řetězci Dinárských hor, který se táhne podél celého jaderského pobřeží, vynikají dvě části – pohoří Velebit a Biokovo, plné unikátních přírodních památek a chráněných oblastí. Jedničkou mezi krasovými jevy jsou Plitvická jezera, soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami pod ochranou UNESCO.

Mapa a poloha Chorvatska
Dalmátské pobřeží u Makarské

Zajímavosti z chorvatské historie a kultury

  • Atraktivní území přitahovalo své obyvatele od doby kamenné. Před naším letopočtem se tu usazovaly kmeny Ilyrů, Keltů i Řeků. V dobách Římského impéria se oblast stala jeho součástí jako provincie Illyricum.
  • Rozpad Římské říše na západní a východní část rozřízl území západního Balkánu napůl a tím předznamenal konflikty, které se táhly až do 20. století. Během dalších století ovládali území dnešního Chorvatska Benátčané, Turci, Maďaři, Francouzi i Habsburkové.
  • V roce 1929 se Chorvatsko stalo součástí Království Jugoslávie, která se po válce transformovala v socialistickou federativní republiku.
  • Rostoucí nacionalismus a ekonomická krize vybrcholili v 90. letech jedním z nejničivějších válečných konfliktů konce 20. století, po kterém se Jugoslávie rozpadla na sedm států.
  • Češi byli jedni z prvních poválečných návštěvníků, kteří pomohli chorvatskou turistiku opět postavit na nohy.
Plitvická jezera, Chorvatsko
Trogir, Chorvatsko

Jak se domluvit v Chorvatsku?

Nejlépe chorvatsky, ale při troše snahy i česky. Slovanská podobnost jazyka ovšem může přivodit mnohá překvapení. Stejně znějící slova mohou mít úplně jiný význam, např. chorvatské slovo plivati znamená plavat, župan je starosta, stan není stan ale byt, užasan neznamená úžasný, ale pravý opak, a co se týče slovíčka pića (piće), tady je nutno si zapamatovat, že se jedná o pití.

Už za první republiky jezdila k Jadranu česká honorace a vášeň neopadla ani v době železné opony, kdy se získání „výjezdní doložky“ do Jugoslávie rovnalo téměř výhře v loterii. Chorvatsko je bezkonkurenčně nejoblíbenější dovolenkovou destinací pro více než tři čtvrtě milionu Čechů a naši přízeň nezmění ani fakt, že už nepatří mezi úplně nejlevnější destinace.