Důležité informace o Islandu. Co je dobré vědět před cestou

Přečtete si vše o vstupních formalitách na Island i o odlišnostech místního života, které vás mohou překvapit.

Covid-19, podmínky cestování Island

Načítám...

Cestovní doklady na Island

Island sice není součástí Evropské unie, avšak patří do Schengenského prostoru. Při pobytu do 3 měsíců neplatí přihlašovací povinnost. Každá osoba (včetně dětí) musí mít při vstupu na ostrov průkaz totožnosti (cestovní pas či občanský průkaz), platný minimálně po dobu pobytu na území Islandu.

Úřední jazyk: úředním jazykem na Islandu je islandština.

Mezinárodní letiště Reykjavíkurflugvöllur je vstupním bodem na Island

Zdravotní pojištění pro dovolenou na Island

Zdravotní péče na Islandu se pohybuje na běžné až vysoké evropské úrovni. S platným Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok na bezplatné akutní a neodkladné ošetření v případě nemoci či úrazu. Přesto se vyplatí uzavřít kvalitní cestovní pojištění, zvlášť pokud plánujete treky do hor a další dobrodružné aktivity. Bez něj se platba na místě za návštěvu lékaře, léky, hospitalizace či repatriace může vyšplhat do značných výšek.

Očkování a zdravotní rizika na Islandu

Na Islandu není třeba žádná povinná vakcinace. Zdravotní rizika na ostrově se neliší od evropského standardu. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří nachlazení a drobné úrazy (odřeniny apod.).

Bezpečnost, elektřina a voda na Islandu

Statisticky patří Island k nejbezpečnějším zemím na světě. Je zde minimální pouliční kriminalita a velmi přísné drogové zákony s nulovou tolerancí. K bezpečné a ničím nerušené návštěvě postačí jen základní turistická obezřetnost – hlídejte si zavazadla i osobní doklady a nevystavujte na odiv své peníze ani cennosti.

Napětí v elektrické síti 230 V/50 Hz je stejné jako v ČR. Do zásuvek bez zemnících kolíků bez problémů připojíte ploché dvoukolíkové zástrčky, pro kulaté tříkolíkové potřebujete adaptér.

Na Islandu teče z řadu pitná voda. Při výletech mimo civilizaci vodu z přírodních zdrojů raději nepijte a zásobte se dostatkem balené.

Telefonování a internet na Islandu

Ve větších islandských městech je pokrytí internetem vynikající, v Reykjavíku jsou v provozu internetové kavárny. V obchodních centrech a veřejných knihovnách se lze bezplatně připojit k wi-fi. Většinu měst a vesnic pokrývá GSM signál, mimo ně je mobilní spojení i připojení k internetu takřka nulové.

Volat do zahraničí lze z pošt a čerpacích stanic, kde naleznete telefonní automaty státního operátora Landssíminn. Poštovní zásilky putují z Islandu do ČR zpravidla 3 až 5 dní.

Věděli jste? Islandské pošty mají otevřeno denně mimo víkendů od 9 do 17 hodin.

Užitečné kontakty na Islandu

  • Evropská tísňová linka (policie, záchranáři, hasiči): 112
  • Mezinárodní předvolba Islandu: +354

Honorární konzulát České republiky na Islandu

Otázky a odpovědi k formalitám na Islandu

Jaké doklady potřebuji pro vstup na Island?
Jak postupovat v případě úrazu na Islandu?
Je na Islandu bezpečno?
Lze na Islandu kempovat?
Co se nesmí dovážet na Island?