Podnebí a počasí Islandu? Větrno a proměnlivo

I přes extrémní polohu Islandu u severního polárního kruhu a subarktické podnebí na něm převažuje mírnější počasí, než jaké bývá pro obdobné oblasti obvyklé. Zásluhu na tom má Golfský proud v Atlantském oceánu, který k ostrovu míří z jihozápadu. Průnik jeho teplých vod se studeným Severním ledovým oceánem má však za následek také značně proměnlivou oblohu s četnými a vydatnými srážkami, větrem, mlhou a rychlou změnou teplot.
Proměnlivá obloha nad Reykjavíkem, Island
Větrné počasí u vodopádu Haifoss, Island

Kdy jet na dovolenou na Island?

Chcete-li si užít všech lákadel Islandu a poznat co nejvíce zajímavých míst, vydejte se na něj v letních měsících. Od konce května do poloviny září na ostrově panují přijatelné teploty, nesněží a svítí sluníčko. Zároveň se však připravte na to, že bude foukat, slunce se rychle schová za mraky a takřka z ničeho zaprší.

Náš tip! Ani v létě nepodceňte oblečení. Kromě trička a kraťasů myslete především na dlouhé rukávy, termoprádlo a nepromokavou svrchní vrstvu.

Teploty, srážky a vítr na Islandu

Průměrné letní teploty na Islandu dosahují 15 až 20 °C, v zimě klesají pod 0 °C. Nejteplejší je jih ostrova, koupání v moři si přesto vychutnají pouze otužilci. Zdejší klima charakterizuje častý déšť i vítr, méně sněhu v zimě a krátké léto. I pro střední část Islandu jsou typické hojné srážky a v zimě navíc větší mráz. Směrem na sever dešťových kapek v létě ubývá, chladno zůstává a v zimě se přidává sněžení.

Věděli jste? V zimě den na Islandu trvá 4 hodiny, v létě je naopak stejně krátká noc.

Vzhledem k poloze Islandu daleko na severu si v létě užijete mimořádně dlouhé dny (blížící se polárním dnům), neboť slunce tady v tuto roční dobu téměř nezapadá. V zimě se naopak na maximum prodlouží noc (blížící se polární noci) a od konce srpna do začátku dubna lze za dobrých podmínek pozorovat nádhernou polární záři (auroru).

Teplotní rekordy na Islandu

  • Nejvyšší teplota vzduchu: 30,5 °C, 22. 6. 1939, Teigarhorn (jihovýchodní pobřeží)
  • Nejnižší teplota vzduchu: −38 °C, 22. 1. 1918, Grímsstaðir a Möðrudalur (severovýchodní vnitrozemí)
  • Nejvyšší teplota vzduchu v Reykjavíku: 26,2 °C, 30. 7. 2008
  • Nejnižší teplota vzduchu v Reykjavíku: −24,5 °C, 21. 1. 1918
Polární záře nad Kirkjufellem na Islandu

Otázky a odpovědi o počasí na Islandu

Kdy jet na Island?
Jaké je na Islandu počasí v průběhu roku?
Jaké je na Islandu počasí v létě?
Jak dlouho na Islandu trvá léto?
Kdy na Islandu pozorovat polární záři?
Je možné se na Islandu koupat v moři?