Jak se bavit v Lago di Garda: kola, surfování i turistika

Na dovolené u Gardského jezera nuda nehrozí. Obrovská plocha jezera a příznivé větrné podmínky lákají k vyzkoušení paraglidingu, windsurfingu nebo závěsného létání, méně odvážní se mohou projíždět na kajaku nebo šlapadlech. Nezapomeňte na okouzlující stará města plná památek, krásnou krajinu a samozřejmě hory. Inspirujte se našimi tipy, co dělat v tomto krásném kraji.

Město Torbole, Lago di Garda

Sportování u jezera Garda

Cyklistika a horská cyklistika

Jezero Garda je rájem pro cyklisty. Ti zkušenější ocení horské cesty na severu, méně zdatní si mohou užívat projížďky po pláži nebo zvlněnou krajinou v mírném středomořském klimatu od časného jara až do pozdního listopadu.

Vodní sporty

Zvláště na severu (Riva del Garda) je jezero Garda jednou z nejlepších lokalit v Itálii pro windsurfing a kitesurfing se spoustou profesionálních surfařských škol pro děti i dospělé. Oblíbené jsou vodní skútry, šlapadla nebo kajaky.

Potápění

Podvodní svět jednoho z nejčistších jezer v Evropě se může pochlubit neobyčejnými skalními útvary, jeskyněmi, vraky lodí i rozmanitostí živočichů a rostlin. Pro úspěšnou potápěčskou dovolenou zvolte nejlépe jaro a podzim, kdy je voda nejčistší. Mezi nejlepší potápěčské lokality patří Riva del Garda, Manerba del Garda nebo Salò.

Horolezectví

Severní část Lago di Garda s horami, útesy a skalními stěnami je mekkou příznivců lezení, míří sem jak profesionálové, tak i začátečníci. Oblíbená je zvlášť oblast kolem Arca.

Turistika

Krásná přírodní krajina kolem Gardského jezera i jeho okolí je prošpikovaná množstvím různě náročných turistických tras a stezek v různých nadmořských výškách, kde si vybere každý podle věku i kondice. Většina tras je dobře značená.

Vodní skútry na pláži v Sirmione, Lago di Garda
Cyklostezka u Limone sul Garda
Lanovka na Monte Baldo, Gardské jezero

Tipy na výlety kolem Lago di Garda

Památky

Nádherné stavební památky od zbytků římských vil po renesanční kostely najdete prakticky podél celého jezera. Mezi nejkrásnější patří:

  • SirmioneGrotte di Catullo, ruiny velkolepé římské vily na ploše 2 ha, obklopené historickým olivovým hájem, a Castello di Sirmione, opevněný hrad ze 14. století.
  • Decenzano del Garda – pozůstatky římské vily ze 3. století, hrad Castello di Desenzano z 15. století a katedrála Santa Maria Maddalena.
  • Malcesine – hrad Castello Scaligero, jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradů v Itálii.
  • Peschiera del Gardabenátská pevnost je jako jedna z nejvýznamnějších staveb obranné architektury na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Riva del Garda – vodní pevnost Rocca z 12. století a přečerpávající vodní elektrárna z 20. století.

Lanovka na Monte Baldo

Lanovku s otočnými kabinami z Malcesine do výšky 2 218 m si rozhodně nenechte ujít. Umožní vám panoramatický výhled od okolí jezera Garda až po zasněžené alpské štíty.

Lodní výlety

Bez výletu lodí by vaše dovolená na jezeře Garda nebyla kompletní. Ať už zvolíte klasickou výletní loď či historický dvojstěžník, pohled na scenérie jezera, zvláště jeho severního konce, je nezapomenutelný.

Pevnost Rocca, Riva del Garda
Park Gardaland
Hrad v Sirmione, Lago di Garda

Jak se bavit na jezeře Garda

K dispozici je několik zábavních a zážitkových parků.

Gardaland

Jeden z největších zábavních parků v Evropě leží na jihovýchodním pobřeží jezera u Peschiera del Garda. Jeho součástí je také Sea Life aquarium s více než 5 000 vodních živočichů.

Canevaworld

Rozsáhlý zábavní komplex cca 4 km severně od Gardalandu. Najdete tu aquapark Caneva, filmový park Movieland a další atrakce. V aquaparku můžete vyzkoušet např. bazén s pirátskou lodí, trojitou „rodinnou“ skluzavku Trispash nebo 32 m vysoký tobogán Stukas boom.

Přírodní parky

Milovníci dobrodružných procházek po drátěných mostech a naučných stezkách mohou zamířit do lesoparku Jungle Adventure, přírodního parku Parco Natura Viva nebo Parco Giardino Sigurta s vodními prvky, bludištěm, zahradou s léčivými bylinami nebo stezkami pro pěší a cyklisty.

Peschiera del Garda

Otázky a odpovědi k aktivitám v Lago di Garda

Jaké sportovní aktivity se dají provozovat u jezera Garda?
Kam se vydat na výlet a co dělat kolem Gardského jezera?
Které jsou nejhezčí památky v oblasti Lago di Garda?
Jsou kolem Gardského jezera zábavní a vodní parky?