Severní Kypr

Objevte s námi to nejkrásnější, co Severní Kypr nabízí.

SEVERNÍ KYPR

Kypr je ostrov plný mytologie, podle které byly zdejší pobřežní vody rodištěm bohyně krásy a lásky Afrodity. Ostrov Kypr nabízí jedinečné spojení nádherných písečných pláží a bezpočtu památek. Severní Kypr (Turecká republika severního Kypru) je, de facto, nezávislý stát ležící v severní části ostrova. Nezávislost byla vyhlášena v roce 1983. Od jížní části ostrova, tedy od Kyperské republiky je oddělen zelenou linií, spravovanou OSN a má rozlohu 3 355 km². Žije zde přes 265 tisíc obyvatel a hlavním městem je Lefkosia (turecký název pro rozdělenou Nikósii). Dalšími většími městy jsou Famagusta, Kyrenia, Morphou a Rizokarpaso.

Severní Kypr

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři, v jehož blízkosti leží Řecko, Turecko, Jordánsko a Egypt. Na Kypru si můžete prohlédnout pozůstatky antických staveb starověkých Řeků a Římanů, byzantské kostely a také několik křižáckých pevností. Díky své poloze, v subtropickém pásu, je letní sezóna na Kypru delší než v jižních částech pevninské Evropy. Se zástupy turistů, kteří přijeli prozkoumat vnitrozemí ostrova, se zde ale můžete setkat i v zimních měsících. Hlavními hospodářskými činnostmi je cestovní ruch, vývoz oděvního a řemeslného zboží i námořní doprava. Ke specialitám místní kuchyně patří tradiční meze (výběr různých chuťovek podávaných jako hlavní jídlo), sýr halloumi a pálenka zivania.

Severní Kypr  Severní Kypr

Pro příjemné a bezproblémové prožití vaší dovolené vám doporučujeme, abyste se seznámili s destinací, do které jedete. Věnujte pozornost informacím o místních zvyklostech, klimatu a o možnostech navštívené země. Přejeme vám krásnou dovolenou!

CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách na Severní Kypr, které nepřesahují 3 měsíce pobytu, není od držitelů cestovních pasů pro ČR vyžadováno vstupní vízum. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu. Děti musí cestovat s vlastním cestovním dokladem. Cestuje-li dítě mladší 18 let s rodičem jiného jména, doporučuje se mít s sebou kopii rodného listu dítěte v angličtině. Cestuje-li dítě mladší 18 let s prarodiči nebo jinými osobami, doporučuje se, mít s sebou i podepsané prohlášení jednoho z rodičů, že s danou osobou může cestovat (souhlas rodiče s vycestováním v angličtině s uvedeným telefonním číslem). Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu. S ohledem na skutečnost, že Severokyperská turecká republika není uznávána jako samostatná republika nikým kromě Turecka, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu. V případě dotazů je na místě k dispozici česky či slovensky hovořící delegát.
Turisté se na přechodech z jižní do severní části mohou prokazovat cestovním pasem. Severokyperská strana vyžaduje vyplnění žádosti o „víza”, na jejímž základě vystaví příslušný dokument (zvláštní listina udělovaná mimo cestovní doklad). Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky, mohou cestovat na severní i jižní část prostřednictvím legálních přechodů. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na jednotlivá území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky (tj. důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně). Turistům, kteří by vstoupili na jižní část Kypru ze severu individuálně bez doprovodu hrozí, že jim přechod na území kontrolovaná vládou nebude umožněn.

Upozornění - na severním Kypru většina hotelů vyžaduje u pánů při večeři dlouhé kalhoty.

Severní Kypr

 

 Příjemné prožití Vaší dovolené Vám přeje kolektiv pracovníků cestovní kanceláře Exim Tours.

 

Zeměpisné údaje

  • Hlavní město: Lefkósie (Nikósie)
  • Časový posun: + 1 hodina

Kontaktní údaje

  • Velvyslanectví: 18 Kyriakou Matsi, Victory Tower, Ayioi Omologites, 1082 Nikósie, Kypr
  • Telefon: +00357-22421118
  • E-mail: nicosia@embassy.mzv.cz

Měna

  • Měna: turecká lira (TL)

Oblasti v destinaci - Severní Kypr

Mapa - Severní Kypr

Nejlépe hodnocené hotely - Severní Kypr

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím