Severní Kypr

Dovolená v autentickém Středomoří

Vítejte na Severním Kypru!

Vlajka Severokyperské turecké republiky

Severní Kypr je skrytým klenotem Středozemního moře; nedotčená krajina, nádherné písčité pláže a starověké památky ve spojení s přátelskými místními obyvateli a možností mnoha aktivit jsou zárukou perfektní dovolené.

Severní Kypr, plným názvem Severokyperská turecká republika (uznávaná však pouze Tureckem), se rozkládá v severovýchodní části ostrova Kypr a rozlohou 3 355 km² zabírá zhruba třetinu ostrova. Na mapě ho najdete 75 kilometrů jižně pod Tureckem. Krajina Severního Kypru je jedinečnou směsí hor, plání a pláží. Nejvýraznějším rysem je úzký hřeben hor, který se táhne podél severního pobřeží – pohoří Kyrenia. Směrem k jihu terén přechází v úrodnou nížinu Mesaoria s rozděleným hlavním městem Nikósie (turecky Lefkosa), na východě vybíhá ostrov do dlouhého poloostrova Karpas s nejkrásnějšími plážemi Kypru.

Kyrenia, Severní Kypr

7 důvodů, proč se vydat na dovolenou na Severní Kypr

  1. Skvělé koupání: fantastické počasí se sluncem po neuvěřitelných 320 dní v roce a 200 km zlatých pláží s křišťálově čistou vodou.
  2. Biodiverzita: jako jedna z nejméně znečištěných oblastí ve Středomoří oplývá Severní Kypr biologickou rozmanitostí – 26 druhů endemických orchidejí, kyperský tulipán, divocí osli, kosatky, želvy a téměř 300 druhů migrujících ptáků.
  3. Autentičnost: vzhledem k tomu, že Severní Kypr není součástí Evropské unie, nenajdete tu velké resorty a známé obchodní řetězce, ale samostatné menší hotely a (zatím) nezastavěné pobřeží s krásnými výhledy.
  4. Památky: Severní Kypr je rájem pro milovníky archeologie s rozsáhlými nalezišti starověkých opevněných měst, gotických katedrál, středověkých hradů, kaplí a kostelíků.
  5. Aktivity: turisticky přitažlivá ekoturistika, pozorování ptáků, jízda na kole, trekking a samozřejmě široká škála vodních aktivit.
  6. Zábava: Severní Kypr je sice klidnější než jih, přesto stále dostatečně živý pro milovníky zábavy, nočního života, barů a kasin.
  7. Kuchyně: zdravá, čerstvá a skvěle kořeněná jídla, obsahující to nejlepší ze středomořské kuchyně – ochutnejte lahmacun (maso zabalené do pity), šiš kebab (špíz z jehněčího masa), musaku, dolmas

Věděli jste? Většina tureckých Kypřanů (99 %) jsou sunnitští muslimové. Severní Kypr je ovšem sekulární stát, ke konzumaci alkoholu se staví liberálně a většina tureckých kyperských žen si nezakrývá hlavu.

Pláž na Severním Kypru
Výhled z hradu Kantara

Kam na zájezd na Severní Kypr

Kyrenia

Přístav Kyrenia s mnoha hotely, krásnými plážovými letovisky, zábavními podniky, obchody a rušným nočním životem je považovaný za centrum cestovního ruchu na severním Kypru.

Famagusta

Historické město Famagusta na východním pobřeží severního Kypru se zachovalým starým centrem s obchůdky, bary a restauracemi láká své návštěvníky na krásné pláže a řadu historických památek.

Bafra

Kdysi ospalá přímořská vesnice se za posledních 15 let proměnila v rychle se rozvíjející moderní středisko s 5hvězdičkovými hotely, restauracemi a kasiny. Bafra leží severně od Famagusty v blízkosti nádherného poloostrova Karpas.

Divocí oslíci na poloostrově Karpas
Opatství Bellapais, Severní Kypr

Náš tip: Láká vás dovolená na Severním Kypru? U nás si vyberete z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů.

Otázky a odpovědi k dovolené na Severním Kypru

Proč se vydat na dovolenou na Severní Kypr?
Jaké doklady jsou potřeba pro zájezd na Severní Kypr?
Které jsou nejhezčí oblasti k návštěvě na Severním Kypru?
Jak dlouho trvá cesta na Severní Kypr?
Jakým jazykem mluví na Severním Kypru?

Oblasti v destinaci - Severní Kypr

Mapa - Severní Kypr

Nejlépe hodnocené hotely - Severní Kypr