Kdy je nejlepší dovolená na Kypru: podnebí a počasí během roku

Kypr je nejjižnější zemí Evropské unie. Leží na stejné zeměpisné šířce jako severní Afrika, což znamená fantastické počasí téměř po celý rok: léto trvající 7 měsíců v roce, od června do konce září na obloze ani mráček, nádherné rozkvetlé jaro a příjemný podzim s koupáním až do listopadu.

Pláž u Paphosu, Kypr

Kdy jet na dovolenou na Kypr?

Vzhledem k tomu, že už v březnu se na Kypru budou Středoevropané cítit jako na počátku léta, je kyperská turistická sezóna opravdu dlouhá. Koupat se můžete od konce března do listopadu, ale kdo má rád opravdu horké, suché léto a vyhřáté moře, pojede na Kypr od června do srpna, kdy si letních teplot a slunečních paprsků užije dosyta. Pro poznávání ostrova a sportovní aktivity zvolte spíš jarní a pozimní měsíce, kdy vás sice může občas zastihnout déšť, ale teploty jsou stále velmi příjemné a např. moře v listopadu si ještě drží teplotu 23 °C.

Kyrenia, Kypr
Pláž Makronissos, Kypr

Podnebí Kypru

Na Kypru panuje typické středomořské subtropické klima, to znamená dlouhá horká a suchá léta a teplé vlhké zimy, mezi kterými jsou krátká přechodná období jaro a podzim. Jaro se spoustou květů přichází koncem března a v půlce května už nastává léto, které trvá až do začátku října. Od listopadu do ledna teploty pomalu klesají a dešťové přeháňky jsou nevyzpytatelné. Kyperská zima začíná až na přelomu roku, teploty ale nepadají pod 15 °C s výjimkou vrcholků Troodos, kde se objevuje i sníh.

Denní teploty

Průměrné denní teploty na Kypru během roku rychle stoupají od březnových 20 °C po květnových 27 °C, červen a září mají v průměru 31 °C a v nejteplejších měsících (červenec a srpen) denní teploty dosahují 33 °C. Říjen má kolem 29 °C a listopad nádherných 24 °C.

Teplota moře na Kypru

Koupání na Kypru je skutečným potěšením. Od června do listopadu neklesá teplota moře pod 22 °C, v červenci a srpnu dosahuje teplota vody až 28 °C a ještě v listopadu si užijete koupání při 24 °C. Ani během zimních měsíců teplota vody na Kypru nikdy neklesá pod 16 °C.

Vítr, slunce, déšť

Kypr je slunečný ostrov, kde slunce svítí takřka po celý rok. Statistiky uvádějí okolo 320 slunečních dní ročně. Dokonce i v prosinci a lednu slunce svítí aspoň 5 hodin denně, v létě se můžete těšit na 12 hodit slunečního svitu denně. Vítr na Kypru vane zpravidla mírný proměnlivý, ale v časném létě občas přicházejí horké písečné bouře ze severní Afriky.

Hrobky králů, Paphos
Vesnice v pohoří Troodos, Kypr

Otázky a odpovědi k počasí na Kypru

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Kypru?
Jak teplé je moře u Kypru?
Jaké jsou teploty na Kypru v červenci a srpnu?
Liší se nějak teploty na jihu a severu Kypru?
Je na Kypru v zimě chladno?