Aktivity na Kypru: co vidět, prožít a navštívit

Kypr je skvělou destinací pro milovníky aktivit a pohybu. Díky subtropickému klimatu si téměř po celý rok užijete vodní i outdoorové sporty, na značených stezkách masivu Troodos i poloostrova Akamas nebo Karpaz můžete při túrách obdivovat nedotčenou krajinu i endemickou flóru a faunu. Zkuste rybaření, plachtění, jízdu na koni a na horském kole nebo golfová hřiště.

Pobřeží Kypru

Oblíbené sporty na Kypru

Potápění

S jednou z nejdelších potápěčských sezón ve Středomoří, od dubna až do konce roku, je Kypr ideální pro potápěčskou dovolenou. Začátečníci i profesionálové ocení křišťálově čisté vody s vynikající viditelností, množství zajímavých ryb, vraky, korály i želvy. Oblíbeným potápěčským centrem je Kyrenia na severu Kypru nebo Protaras na jihu u Ayia Napa s barevnými útesy a jeskyněmi.

Surfování a vodní sporty

Kyperské počasí je vhodné pro surfování téměř po celý rok. Nejlepší podmínky najdete na plážích západního a severního pobřeží ostrova, pro začátečníky v létě, zkušení surfaři ocení spíš jarní a podzimní měsíce. Vedle kitesurfingu můžete na Kypru zkusit i kanoistiku, vodní skútry, vodní lyže nebo parasailing.

Outdoorové sporty

  • Cyklistika – kopcovitý terén Kypru nabízí spoustu možností pro cyklistické nadšence. V každém letovisku najdete půjčovnu kol a nezapomeňte, že na Kypru se jezdí vlevo.
  • Treky – na Kypru najdete značené turistické stezky s různou úrovní obtížnosti, některé v docházkové vzdálenosti od klášterů. Nejrozsáhlejší síť stezek je v pohoří Troodos.
  • Golf – milovníci golfu mají na Kypru k dispozici čtyři 18jamková hřiště: Vikla (Lemesos), Tsada (Paphos), Secret Valley (Paphos) a Aphrodite Hills (Petra tou Romiou).
Paragliding nad Kyprem
Pohoří Troodos na Kypru, benátský most
Římská mozaika, Paphos, Kypr

Zajímavá místa na Kypru: tipy na výlety

Nikósie

Hlavní město Nikósie/Lefkósie je jediné město na světě, které je rozdělené na dvě části i časová pásma. Dělicí čára je zároveň předělem mezi moderním a starověkým městem. Za vidění stojí benátské hradby, historické památky i moderní centrum.

Kyrenia

Okouzlující barevný přístav se pyšní paláci, minaretem i působivým hradem postaveným Byzantinci.

Paphos

Archeologická lokalita nabízí zbytky římských vil, paláců a divadel či chrám Afrodity z 12. stol. př. n. l.

Opatství Bellapais

Zbytky gotického kláštera mezi palmami na svahu hory Kyrenia patří k franskému dědictví na Kypru.

Kourion

Kyperské Kartágo, nejkrásnější starověké místo na Kypru, město bohaté na pozůstatky několika civilizací, které můžete obdivovat při prohlídce ruin i v muzeu v Episkopi.

Salamis

Trosky antického města Salamis u Famagusty s římskými lázněmi, amfiteátrem, pozůstatky chrámů a paláců s nádhernými mozaikami.

Klášter Kykkos, Kypr
Hrad v Kyrenii, Kypr
Hrobky králů, Paphos

Zábava a noční život

Na Kypru není problém najít zábavu ve dne ani v noci. Klasikou je výlet do typické restaurace či taverny s živou hudbou, někdy i tancem. Fanoušci nočních klubů a diskoték najdou nejrůznější druhy podniků v každém městě, hlavně v Nikósii, Larnace, Paphosu a v Kyrenii. Párty začínají většinou kolem půlnoci.

Věděli jste… Kyperské pláže mají červenými bójkami vyhrazenou oblast pro plavce, kam nesmí motorové čluny, mořské skútry ani další plavidla. V oblastech pro plavce je také zakázaný podmořský rybolov a velmi přísně se trestá vynášení starožitností, korálů a přírodnin z mořského dna.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Kypru:

Jaké sporty se dají provozovat na Kypru?
Jaké jsou zajímavé památky na Kypru?
Jsou na Kypru vodní parky?
Jak vypadá na Kypru noční život?