Nákupy na Kypru, kde měnit peníze a za co je utratit

Měnou Kyperské republiky je od roku 2008 euro (1 € = 100 centů). Měnou Severního Kypru je turecká lira, stejně jako v Turecku (1 TRY = 100 kurušů). Kurz turecké liry se pohybuje kolem 2,10 Kč (11/2021).

Kde a jak měnit

Nejjednodušší je vyměnit eura ještě v ČR, při směně v kyperských bankách a směnárnách si porovnejte kurz a výšku provize. Výběr z bankomatu je bez problémů v obou částech Kypru, výhodnost výběru záleží na poplatcích vaší banky. Platební kartou můžete platit téměř všude, kromě trhů či malých obchůdků.

V případě Severního Kypru si můžete vyměnit liry už v ČR nebo si vzít s sebou hotovost v eurech, případně si liry vybrat po příjezdu z bankomatu. Platební kartou zaplatíte ve větších obchodech, hotelech a restauracích. Ve většině těchto míst můžete platit i přímo eury, dolary nebo librami.

Historická měna – kyperská libra, r. 1997
Košíkářský obchod ve městě Karmi

Ceny na Kypru

Průměrné ceny na Kypru jsou mírně vyšší než v Česku, zhruba o jednu čtvrtinu. Ceny na severu Kypru jsou o něco nižší než na jihu, ale postupně se jim začínají přibližovat, hlavně v restauracích. Chcete-li ušetřit při nákupu potravin, zajděte si na některý z místních trhů.

Ceny v supermarketech

(Ceny aktualizovány v listopadu 2021. Jsou pouze přibližné, liší se od oblasti a sezóny.)

Položka Množství Cena v Kč Cena v eurech
Mléko 1 l 35 1,40
Bochník bílého chleba 500 g 39 1,50
Sýr 1 kg 235 9,30
Voda 1,5 l 19 0,74
Víno, střední kvalita 1 l 178 7,00
Pivo 0,5 l 48 1,90
Pomeranče 1 kg 34 1,30

Ceny v restauracích

Jídlo o dvou chodech pro dva v restauraci střední třídy vás bude stát přibližně 46 €. Fastfood od známých řetězců stojí zhruba 6 €. Za půllitr točeného piva zaplatíte průměrně 3 €, za kávu espresso 2,20 €.

Cena dopravy na Kypru

Ve větších městech vás přijde jedna jízdenka v místní dopravě na 1,50 € (38 Kč). Pokud si vezmete taxi, počítejte s nástupní taxou cca 5 € (127 Kč) + 1 € (25 Kč) za každý kilometr.

Náš tip: Pokud plánujete cestovat po obou částech Kypru autem z půjčovny, dobře si prostudujte podmínky pronájmu. Většina autopůjčoven nemá sjednané havarijní pojištění pro druhou část Kypru a pojistka sjednávaná na hranicích funguje pouze jako povinné ručení.

Kyperské jídlo
Kyperská keramika, Nikósie
Trh v Nikósii

Suvenýry a nákupy na Kypru

Kypr je pyšný hlavně na svoji řemeslnou výrobu, vynikající vína a sýry. Jako dárky se z Kypru vozí nejčastěji tyto suvenýry:

  • tradiční výšivky a krajky,
  • koberce a koberečky,
  • keramika – vázy, talíře, amfory, džbánky a sošky,
  • umělecké výrobky z mědi, olivového dřeva nebo rákosu,
  • stříbrné šperky,
  • tradiční kyperský sýr halloumi, sladké želé loukoumades,
  • kyperské víno.
Měděné zvonečky na trhu na Kypru
Tradiční krajka, Kypr
Kyperská tradiční keramika

Otázky a odpovědi k nakupování na Kypru

Jak a čím platit na Kypru?
Je Kypr drahá země?
Co si přivézt z dovolené na Kypru?