Jak se bavit na Severním Kypru: potápění i objevování historie

Na Severním Kypru najdete spoustu příležitostí protáhnout si tělo po dni stráveném na pláži i krásná místa k objevování této části ostrova. Sportovci ani milovníci divoké přírody a historických památek se nudit nebudou.

Hrad Kyrenia, Severní Kypr

Severní Kypr láká na potápění, windsurfing i golf

Potápění

S jednou z nejdelších potápěčských sezón ve Středomoří láká Severní Kypr potápěče všech úrovní od začátečníků po profesionály. Díky křišťálově čisté vodě s vynikající viditelností tu lze vidět staré vraky, množství zajímavých ryb (kanicové, rejnoci, úhoři, chobotnice), korály, mořské houby i želvy. Hlavním centrem potápěčské dovolené je Kyrenia.

Náš tip: Potápěčské lokality Severního Kypru nabízejí spoustu zajímavostí – jeskyně, útesy, kaňony i vraky. Jeden z nejoblíbenějších ponorů je k místu nálezu nejstaršího vraku na světě (2300 let), kousek od pobřeží u Kyrenie. K vidění je v Muzeu vraků na hradě Kyrenia spolu s desítkami nalezených amfor.

Vodní sporty

Na plážích po celém pobřeží Severního Kypru můžete vyzkoušet windsurfing, vodní lyžování, paddleboarding a parasailing, plachtění, jízdu na banánu, šlapadla apod.

Outdoorové sporty

jarních a podzimních měsících je Severní Kypr perfektní pro cyklistiku, pěší turistiku, pozorování přírody, tenis. Milovníci aktivní dovolené na Severním Kypru a adrenalinu ocení tandemový paragliding s úžasnými výhledy na Kyrenii z pohoří Besparmak.

Golf

Severní Kypr má profesionální 18jamkové mezinárodní golfové hřiště Korineum, které se nachází v Esentepe, asi 25 km východně od Kyrenie v krásné přírodní oblasti.

Surfování na Severním Kypru
Čerstvě vylíhlá želva zelená

Kam se vydat na výlet po Severním Kypru

Jednou z nejoblíbenějších možností, co dělat na Severním Kypru, je pestrá paleta zajímavých míst, ke kterým se vydat na výlet.

Národní park Karpas

Chráněná přírodní oblast, kde můžete vidět mnoho druhů ptáků, želvy, divoké osly, vzácnou flóru a nádherné pláže.

Rozdělené město Kypru Nikósie

Jediné světové hlavní město, kde potřebujete pas pro průchod z jižní části do severní. V severní části města si nenechte ujít Kyrenia Gate, jednu ze tří bran, postavenou v roce 1567 jako součást benátského opevnění, nebo muzeum Mevlevi Tekke.

Starobylé město Salamis

Impozantní pozůstatky starověkého římského města Salamis najdete severně od Famagusty na úpatí poloostrova Karpas. Velká část oblasti stále ještě čeká na vykopávky a je pokrytá mimózami, borovicemi a eukalypty.

Ruiny římského města Salamis
Vesnice Bellapais
Karavanseráj, Nikósie, Severní Kypr

Nejzajímavější památky na Severním Kypru

Mešita Lala Mustafa Pasha

Nejbizarnější mešita Středomoří. Původní gotická katedrála svatého Mikuláše, postavená na přelomu 13. a 14. století podle katedrály Notre-Dame ve francouzské Remeši, přebudovaná na mešitu po dobytí města Famagusta Osmany.

Opatství Bellapais

Ruiny středověkého opatství Bellapais z počátku 12. století leží asi 4 km od Kyrenie u malebné vesničky Bellapais. Klášter, kostel i přilehlé budovy jsou nádhernou ukázkou francouzského gotického stavitelství. Na jaře se v areálu pořádá hudební festival.

Hrady Bufavento, Kantara a Sv. Hilarion

Ruiny tří strážních hradů v pohoří Kyrenia, střežících ostrov před arabskými nájezdy. Náročný výstup k ruinám vás odmění úžasným výhledem do okolí.

Hrad Kyrenia (Girne)

Jedna z nejpůsobivějších památek na celém Kypru, během staletí byl mnohokrát přestavován. V zámku je v rámci stálé expozice vystavený vrak lodi ze 3. století př. n. l.

Mešita Lala Mustafa Pasha, Severní Kypr
Hrad Sv. Hilariona
Přístav Kyrenia s opevněným hradem

Jak se bavit na Severním Kypru

Aquaparky

Vodní parky s atrakcemi jsou na Severním Kypru spojené s hotelovými resorty, vždy obsahují několik bazénů, tobogány, skluzavky, bazény s vlnobitím, animační programy apod. Pro hotelové hosty je vstup do aquaparku zdarma. Mezi nejlepší parky patří:

  • Salamis Bay Conti Resort Hotelv regionu Famagusta,
  • Acapulco Resort & Spa, 8 km od centra Kyrenie,
  • Resort Kaya Artemisv turistické oblasti Bafra,
  • Concorde Luxury Resort Hotel v oblasti Bafra,
  • Limak Cyprus Deluxe Hotel v oblasti Bafra.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Severním Kypru

Jaké jsou možnosti sportovních aktivit na Severním Kypru?
Kam se vydat na výlet na Severním Kypru?
Které památky stojí za vidění na Severním Kypru?
Jsou na Severním Kypru aquaparky?
Jaký je noční život na Severním Kypru?