Poznejte Maroko: historie, geografie, kultura a lidé

Maroko (Marocké království) leží na severozápadě Afriky. Jeho dlouhé pobřeží je na západě otevřené Atlantickému oceánu, na severu Středozemnímu moři. Na východě sousedí Maroko s Alžírskem, na jihu se sporným územím Západní Sahary, na severu odděluje Maroko od Španělska 13 km široký Gibraltarský průliv. Na severním pobřeží jsou vklíněné dvě španělské enklávy – Ceuta a Melilla.

mapa.png

Zajímavosti z historie Maroka

  • Oblast dnešního Maroka byla obydlena od pravěku, v jeskyních Vysokého Atlasu maloval po stěnách už člověk z mladší doby kamenné. Během staletí se tady vystřídalo berberské, fénické, kartáginské, římské, vandalské, byzantské i arabské osídlení.
  • Ještě v letech kolem roku 1000 př. n. l. bylo Maroko úrodnou a zalesněnou zemí, postupná přeměna v poušť začala s příchodem Římanů (kolem 2. století př. n. l) a kácením lesů.
  • V polovině 7. století začalo muslimské dobývání Maghrebu, které přineslo islám a arabštinu. Domorodé berberské kmeny sice islám přijaly, ale zároveň si zachovaly politickou samostatnost.
  • Od 11. století v Maroku vládla řada berberských a arabských dynastií, od 19. století do země pronikaly i evropské koloniální mocnosti.
  • V letech 1912–1956 došlo k rozdělení země na francouzskou a španělskou zónu a ustavení francouzského a španělského protektorátu.
  • Nezávislost Maroka byla uznána v roce 1956.

Věděli jste? Maroko bylo prvním státem, který v roce 1777 uznal vznikající Spojené státy jako nezávislý národ. Marocko-americká smlouva o přátelství, podepsaná v roce 1786, je nejstarší neporušenou smlouvou o přátelství, uzavřenou USA.

Panorama Vysokého Atlasu, Maroko

Geografie Maroka: dlouhé pobřeží, poušť a vysoké hory

Maroko je země obdařená spoustou přírodních krás. V rozmanité geografii Maroka najdete vysoká pohoří, poušť, úrodné nížiny a krásné pláže na dlouhém pobřeží, které zahrnuje Středozemní moře i Atlantický oceán.

Napříč Marokem probíhá jako páteř vysoké pohoří Atlas, které klimaticky odděluje atlantické pobřeží od saharské pouště. Ve Vysokém Atlasu najdete i nejvyšší bod Maroka a celé severní Afriky – Džabal Toubkal (4 167 m). Pohoří Rif s vrcholy přes 2 000 metrů se táhne podél Středomořského pobřeží. Na západě, u pobřeží Atlantiku, se zvedá marocká náhorní plošina s úrodnou zemědělskou půdou.

Maroko (bez Západní Sahary) má rozlohu 446 550 km² a žije v něm 34 milionů obyvatel, hlavním městem je Rabat.

Mešita Koutoubia v Marrákeši
Pohoří Atlas, Maroko

Lidé Maroka, jejich kultura a náboženství

Podle ústavy je Maroko konstituční dědičnou monarchií. Zákonodárnou moc drží král, který jmenuje vládu a schvaluje zákony usnesené parlamentem. Právní systém je založený na islámském právu. Marocká identita a kultura je směsí berberské, arabské a evropské kultury. Tradice a moderní pohled na svět jsou v této zemi obdivuhodně vyvážené.

Většinu populace tvoří Arabové, největší etnickou menšinou jsou Berbeři (původní etnikum severní Afriky) a Haratinové (potomci černých otroků), dále Židé, Francouzi a Španělé. Obyvatelé Maroka vyznávají z 98 % sunnitský islám. Úředními jazyky jsou arabština a od roku 2011 i berberština. Většina Maročanů mluví (nebo minimálně rozumí) francouzsky, na severu se domluvíte i španělsky.

Fontána v Rabatu, Maroko
Koželužny v medíně ve Fesu

Otázky a odpovědi k historii a geografii Maroka

Kde leží Maroko?
Jak vypadá Maroko?
Jak se domluvit v Maroku?