Co dělat v Maroku: nádherné památky, treky, skvělé surfování a další aktivity

Dovolená v Maroku je ideální pro milovníky aktivit. Užijte si surfování v Atlantiku, treky po pohoří Atlasu i Rifu a spoustu adrenalinových zážitků – od výletů v karavaně velbloudů po let horkovzdušným balonem. Maroko je prošpikované památkami UNESCO a plné autentických míst, kde můžete poznávat tradice a kulturu země a ochutnávat speciality její kuchyně.

Cesty v pohoří Atlas, Maroko

Sportování v Maroku

Surfování, windsurfing, kitesurfing a další

Maroko je jednou z nejlepších destinaci pro surfování. Na plážích Atlantiku fouká po celý rok, ale surfaři považují za nejlepší období říjen až březen, kdy není vedro a vlny jsou velké a konzistentní. Nejlepší destinace pro surfování v Maroku najdete v úseku atlantického pobřeží mezi Essaouirou a Agadirem, mekkou surfařů je rybářská vesnice Taghazout.

Adrenalinové sporty

Oblíbené jsou např. paragliding ve Vysokém Atlasu nebo nad písečnými dunami Sahary, rafting, canyoning v horských soutěskách nebo let horkovzdušným balonem.

Treky a výlety

Oblasti Vysokého Atlasu s neuvěřitelně rozmanitou krajinou přitahují milovníky pěší turistiky a trekkingu. Mezi zelenými lesy, údolími, zasněženými hřebeny a rozlehlými náhorními plošinami vedou stezky, které umožní objevovat autentické Maroko. Nezapomenutelné jsou výlety do pouště, ať zvolíte jakýkoliv dopravní prostředek.

Surfování na pláži v Tarífě, Maroko
Čtyřkolky na pláži Essaouira

Města, jejich medíny a památky UNESCO

Historická královská města Maroka

Města Rabat, Marákeš, Fes a Meknes jsou na seznamu UNESCO pro unikátní charakter, množství památek a živé mediny.

Modré město Chefchaouene

Procházka úzkými uličkami Chefchaouenu vás zavede do pohádkové země plné modrých domů i historických památek. Město ležící na úpatí hory Jebel Mezedjel s hřebeny podobnými rohům (odtud jméno města) je výchozím bodem pro túry i vícedenní treky do pohoří Rif.

Ksar Ait-ben-Haddou

Ksar, skupina hliněných staveb obklopená vysokými hradbami, je tradiční obydlí původních obyvatel Sahary. Ait-ben-Haddou, jedna z největších turistických atrakcí Maroka, se rozprostírá v údolí Ounila na stezce karavan mezi Saharou a Marrákeší a jeho jedinečnost láká kromě turistů i filmaře (Lawrence z Arábie, Mumie, Hra o trůny apod.).

Archeologické naleziště Volubilis

Překvapivě zachované pozůstatky římského města Volubilis pocházejí z 3. st. př. n. l. Na místě můžete obdivovat zbytky baziliky, chrámů, vítězného oblouku nebo nádherných vil s mozaikovou podlahou.

Ait Ben Haddou, Maroko
Medina v marockém městě Chefchaouen

Jak se bavit v Maroku

Zábava pro děti

Děti si užijí v Maroku spoustu dobrodružství, starší mohou zkusit sjíždění písečných dun, vydat se s rodiči na výlet Saharou na velbloudím hřbetu nebo navštívit filmová studia ve městě Ouarzazate. S dětmi jakéhokoliv věku můžete navštívit např.:

  • zoologickou zahradu v Rabatu,
  • krokodýlí park Crocoparc v Agadiru,
  • aquapark Oasiria v Marrákeši s vodní lezeckou stěnou a spoustou vodních atrakcí,
  • zábavní park Sindibád v Casablance,
  • zábavní a vodní park Saídia.

Noční život

Zvlášť ve větších městech (Marrákeš, Rabat, Casablanca) najdete kypící noční život – v turistických barech a restauracích, ale i na ulicích, kde se Maročané (většinou muži) baví v místních kavárnách. V Marrákeši si nenechte ujít náměstí Jemaa-el-Fna, které v noci ožívá hudbou, tancem i stánky s jídlem, oblečením a suvenýry.

Noční obloha nad Saharou, Maroko
Kavárna v Marrákeši

Zajímavé události, akce a svátky v Maroku

Festival růží Kalaat M'Gouna

Maroko, Kelaat M'Gouna, začátek května
Kelaat M'Gouna je malé berberské městečko v Údolí růží v Maroku, na úpatí Vysokého Atlasu. Každoroční sklizeň okvětních lístků růže damascénské tady vrcholí velkolepým Festivalem růží, který přiláká až 20 000 lidí a opravdu stojí za návštěvu. Obvykle začíná ve druhém květnovém týdnu a trvá 3 dny. Kromě barevných průvodů, tradičních tanců a hudby uvidíte volbu Miss růží a můžete si koupit některý z exkluzivních růžových výrobků.

Mawazine Festival

Rabat, 21.–29. června 2024
Největší hudební festival v Maroku se vrací v červnu 2024 do Rabatu po tříleté přestávce kvůli epidemii covidu. Na 90 % všech koncertů a dalších akcí je volný vstup. Bezplatný program nabízejí 4 hlavní velká pódia pod širým nebem pro 15 000 až 200 000 lidí. Vstup na další 2 scény pro specifické programy a tradiční hudbu je placený. V minulých letech festival navštívily hvězdy jako Jennifer Lopez, Rihanna, Mariah Carey, Rod Stewart, Shakira, Justin Timberlake, Enrique Iglesias a další.

Festival tradičního umění

Marrakéš, 4.–8. srpna 2024
Festival tradičního umění je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Marrakéši, která kombinuje moderní zábavu s tradičním folklórem ze všech oblastí Maroka. V areálu starobylého paláce El Badi můžete vidět staré tance, tradiční berberské hudebníky, břišní tanečnice, polykače ohně, věštce, vypravěče, zpěváky, zaklínače hadů, akrobaty i řemeslníky.
 

Otázky a odpovědi k aktivitám v Maroku

Jaké jsou možnosti sportování v Maroku?
Kam se vydat v Maroku na výlet?
Které památky v Maroku jsou na seznamu UNESCO?
Jak zabavit děti v Maroku?